Můj rok 2014

Další rok za námi a já, stejně jako spousta ostatních, si hezky shrnu co se událo nebo neudálo. Normálně to sice nedělám, protože mě to nijak netrápí, ale letos mám pocit, že to za to stojí.

Něco končí

Když se narodila Nikča, tak mi někdo řekl toto rčení:

Jedno dítě, žádné dítě, dvě děti, hodně dětí.

A měl pravdu. S Nikčou byla spousta času, s narozením Kryštofa ho pořádný kus zmizel. Už není celé dopoledne, odpoledne i večer volný, protože dítě spí. Jedno z nich je takřka vždy vzhůru a dožaduje se pozornosti. Což byl jeden z důvodů, proč jsem trochu omezil své aktivity, druhým bylo, že jsem již necítil, že bych byl potřeba.

Na začátku roku jsem tak skončil ve výboru SK Zlíchov Praha. Na necelých 80 členů nás tam bylo sedm, další tři v kontrolní komisi. To mi přišlo jako slušný přepych, takže jsem rezignoval a navrhl počet členů výboru snížit na pět. Obě změny prošly a já věřím, že to nebude znamenat, že nyní nebudou členové výboru stíhat.

Ukončil jsem také členství v Sutolu. Mám pocit, že se to trochu přežilo a nesměřuje to již pár let tam, kam jsme chtěli. Publikační činnost nulová, webové stránky neaktualizované a zabití přechodem na IBM Connections a jedinou činností je tak organizace konference. Vlastně dvou, protože i tu květnovou nám jim hodila IBM na hlavu. To mi přijde dost málo, navíc díky tomu, že skončila pravidelná (vzdělávací) setkání tohoto úzkého týmu, tak je zbytečné tam být. Byť to po mně vlastně nic nevyžadovalo.

Něco pokračuje

Loni nebyl ani čas na přílišné porady lidem s financemi. Článků jsem sice pár napsal, ale potkávat se s lidmi, probírat jejich potřeby a přicházet s nápady jak dobře vyřešit jejich osobní finance moc čas nebyl. Hlavně nebyla síla je aktivně obvolávat a shánět, pokecat a poradit by ještě čas a nálada byla.

Hezky pokračuje natáčení a focení konferencí. Natočili jsme (mimo jiné) konferenci Social Connections (dva dny, čtyři souběžné sály) nebo Českou investiční konferenci.

Postoupil jsem v Salesforce. Udělal si administrátorskou certifikaci, zvládl dvě další kompletní implementace, pár drobných porad a sepsání metodiky implementace pro CRM pro neziskovky.

Pořád se věnuji IBM Lotus Notes/Domino, zvládl jsem jak administrátorské tak vývojářské práce. Jedna firma se i odvážila mě pozvat na pohovor a správně tam podotkli, že podle mého životopisu jsem s tím seknul v roce 2007. No, není to tak úplně pravda. A také jsem si přitom uvědomil, že částečný úvazek, který vyžaduje přítomnost na pracovišti každý den v týdnu není pro mě.

Blog

Na začátku roku jsem si dal závazek publikovat článek každých pět dní. A povedlo se, což mě celkem překvapilo. Předtím jsem měl problém napsat něco každé dva týdny, nyní jsem měl dost témat na celý rok.

K tomuto nápadu mě přivedla nějaká studie (odkaz nejsem schopen dohledat), podle které zvýšení frekvence publikování zvyšuje počet návštěvníků. Možná o kousek ano, ale je nutné zmíněné studii přiznat, že ona se bavila o několika článcích denně. A to opravdu nedám. Navíc na návštěvnost koukám právě tak jednou ročně, protože je to určitě příjemné, ale není to pro mně modla.

Uznávám, že některé články jsou slabší, ale jiné jsou silnější. Článek o hledání levných letenek sem přivedl skoro 10 % návštěvníků a je tak nejnavštěvovanější stránkou blogu za uplynulý rok. Překonal i titulní stránku, kde se články mění a nejsem tak schopen zjistit, který z nich jak moc zaujal.

Za celé období, co mám na stránkách Google Analytics je tento článek druhý – právě za titulkou. Nebýt líný, tak to snad začnu také školit nebo o tom psát.

Překvapivě vysoko v návštěvnosti se drží (jak loni tak celkově) články o práci produktového manažera, jak pracuji s Google Maps, zkušenosti s Mailchimp nebo o našem cestování po Austrálii.

Google také tvrdí, že je zájem o článek o převodech peněz přes TransferWise (kliká na něj skoro každý, kdo na toto téma něco hledá), zaujaly i P2P půjčky a otázka pravidelných investic.

S blogem souvisí i poslední úspěch loňského roku. Po pár měsících váhání a špatných pocitů, že hostovat zdarma u Prominic není správné, když už o Lotusech moc nepíšu, jsem celý blog zmigroval na WordPress a vlastní hosting. Celý ten proces nebyl nijak hrozný, ale pořád se smiřuji s tím, co to přineslo a co to vzalo. Mít možnost psát články offline je jedna z věcí, které bohužel padly – a přestože cesty existují nejsou tak dokonalé, jako když se píše online.

2015?

Co přinese letošek je velkou otázkou, ale mohl by přinést zajímavou práci, ideálně s něčím, s čím mám zkušenosti – Salesforce či Lotusem, natáčením či focením nebo financemi.

Měl by přinést nějakou delší super dovolenou, ať mi máte co závidět a kde bych mohl nafotit super fotky.

Ať i vám přinese spoustu zajímavých výzev a zážitků. Říká se, že zážitek nemusí být pozitivní, hlavně ať je silný, ale přesto vám přeji, ať se vás drží hlavně ty pozitivní.

Krásný rok 2015.

2 komentáře

  1. Ahoj,
    chtěla bych se zeptat, jaký je ten WordPress. My už skoro dva roky máme doménu, ale pořád jsme se nějak nerozhoupali dát to do kupy. Asi nám půjde o ty nejzákladnější věci – jednoduché spravování jednotlivých zápisků a vkládání fotek a odkazů.

Leave a Reply