Salesforce.com Certified Administrator

Certifikát Salesforce.com Certified Administrator Po dlouhém čase, kdy jsem si neudělal žádnou novou certifikaci, nadešel čas zase na chvíli učení a napětí při certifikaci. Když o tom tak přemýšlím, tak to je první certifikace, kterou jsem si platil sám (a zamačkávám slzu vděčnosti za přístup k certifikacím, který v DIGI TRADE panoval).

Congratulations! You have successfully completed the certification exam to become a Salesforce.com Certified Administrator (WI14). Welcome to the Salesforce.com worldwide community of Certified Professionals!

Před samotnou certifikací jsem hledal na webu, co nastudovat, kde jsou ukázkové testy, co udělat pro to, abych měl šanci projít, kolik zkušeností je třeba. Odkazů je dost, bohužel vzhledem k tomu, že Salesforce vydává novou verzi třikrát do roka, tak spousta těch věcí už je starých a špatně (což je hodně velký nezvyk oproti všem předchozím certifikacím).

Nakonec jsem skončil u absolvování virtuálního kurzu Administration Essentials for New Admins a projití dalších zdrojů doporučovaných ve Study Guide na certifikačních stránkách. Prošel jsem také pár ukázkových testů co jsem našel, které jsem spíš použil k tomu, aby mě dovedly na oblasti, které jsem vůbec neměl pokryty.

Stálo to za to – Salesforce má takových věcí, o kterých bych se bez certifikace nedozvěděl respektive by mě vůbec nenapadlo je hledat, že … jsem prostě nadšen. Papírově (na videích) to jako vždy vypadá krásně a je otázkou jaká je skutečnost, ale integrace s telefonní bránou, konzole pro lidi na telefonu a další a další věci … jak jsem si původně po shlédnutí toho systému myslel, že některé věci to dělá zbytečně složitě a nechápal, proč to po takové době pořád ještě nevylepšili, tak nyní koukám, jak některé věci jsou krásné. No jo vlastně, tak proč pořád nevylepšili ty ostatní? 😉

Průběh certifikace

Na certifikaci se musíte zaregistrovat a naplánovat, kdy proběhne – minimálně tři dny dopředu. Můžete jí dělat v Brně (kde je nejbližší centrum, kde to dělají) nebo přes web – to byla moje volba.

Že bude potřeba kamera mi bylo celkem jasné, že nebude stačit ta vestavěná mě úplně nenapadlo. Takže shánění kamery, poté shánění prodložovacího kabelu – kamera totiž musí zabírat váš obličej, klávesnici a minimálně cca 30cm kolem ní. Pro mě to znamenalo, že musela být hodně daleko, což možná bude tím, že byla slušně stará a nemá úplně širokouhlý objektiv. Mikrofon už byl detail a instalace speciálního programu, ve kterém to celé probíhá, proběhla taky v pohodě. Sedm let starý notebook, který jsem vyhrabal na dně šuplíku (nový notebook s Windows 7 tuto kameru nepodporuje) to zvládnul také.

Pak mě trochu překvapilo, poté co jsem strávil hodinu správným štelováním kamery, že těsně před zahájením testu si musíte nechat kamerou udělat fotku, takže jsem to zase celé přenastavoval. Musí být totiž zblízka na obličej, snímat ramena, … prostě úplně jinak.

Start, odpočítávání devadesáti minut, které máte k dispozici na 60 otázek. Otázky částečně na slovíčkaření, částečně na obecné znalosti možností produktu a konečně ty na prokázání přesné znalosti jak co nastavit. Jako obvykle nad některými nechápavě kroutíte hlavou, protože v aplikaci to přeci najdete a je jedno, jestli přesně víte kde a jak se to jmenuje, ale asi ty testy jinak postavit nejdou. Lotusí totiž bývaly úplně stejné.

Po cca 50 minutách jsem měl projito zepředu dozadu, poslední kliknutí a modlení se, co se dozvím.

Pass

Krátké a lakonické, nikde se nedozvíte na kolik procent, abyste věděli, kolik času jste vyhodili do vzduchu (přeučili se). Ale i tato krátká informace potěší a povzbudí k dalšímu studiu.

Salesforce.com Certified Force.com Developer je další v plánu, tak mi držte palce. Pokud vás zajímá z čeho všeho jsem studoval (těch pár věcí nahoře vás neuspokojilo), tak to je téma na samostatný článek.

Leave a Reply