Fundlift – když s vámi vymetou

P2P půjčování u mě frčí už dlouho – Bondora, Mintos a pak další. Akorát v Česku těch platforem moc nebylo, ale nakonec jsem našel Fundlift, který mi byl sympatický, přestože nesplňoval moje kritéria minimální investice (co nejméně, ideálně pár set korun), minimální potřeby času (investuje automaticky) a dostatečného množství projektů, mezi které ty moje peníze rozprostře, abych minimalizoval riziko. Ale investoval jsem do příběhů firem, to mi přišlo super.

A pak přišel COVID.

Regal Burger logo

Světe div se, najednou to začalo jedno po druhém padat. Firma, která v březnu měla splatit poslední splátku a jistinu najednou neměla vůbec nic (dívám se na tebe Regal Burger, kam jsem moc rád chodil na ty burgery, Hospodářské noviny to krásně shrnuly) a podnikatel roku pan Bardík nabídnul investorům 20 % jejich hodnoty za odkup. Fakt, že podle půjčky měla struktura firem vypadat úplně jinak než vypadá,

Regal Group s.r.o. je nově založená holdingová entita sdružující aktivity společností Regal Burger s.r.o. na Slovensku a Regal Burger s.r.o. v České republice. Tato společnost již je založena a proces restrukturalizace bude dokončen PŘED emisí Dluhopisu Regal Burger 6/2020 prostřednictvím Fundlift.

Business plán Regal Burger přiložený k emisním podmínkám

že celá léta dodával výsledky za skupinu firem a až teď vyšlo najevo, že žádná skupina neexistuje, že Fundlift (podle něj) měl před odesláním peněz investorů vlastnické vztahy zkontrolovat a nezkontroloval (protože to podle Fundliftu je problém investorů nikoliv jejich přestože investorům nedovolují vycouvat jakmile se k investici upíší), že se vlastník Fundliftu (který spadá pod Roklen24) a majitel Regal Burgeru znají a rádi spolu popíjejí, že Fundlift o problémech věděl půl roku předem ale investorům se neobtěžoval nic říct.

O problémech jsme věděli, Fundlift
Radek Musil, Fundlift

Innovia – další skvělá společnost, která měla doplatit, akorát ji někdo koupil a tak došlo ke konverzi do podílů ve firmě. Překvapivě ji koupil někdo, kdo bydlí na stejné adrese jako původní majitel, koupil ji v takový čas, že podle emisních podmínek není jasné, zda ke konverzi došlo nebo nedošlo, v každém případě celá konverze potřebuje výrazně víc papírů a ve výrazně kratších lhůtách, než byste čekali. A než se stalo u další firmy, které jsem taky půjčil.

Další firma jede na 70 % svých původních tržeb, ale postavila se k tomu (podle všeho) čelem a žádá jenom o rok posunutí splátek, což poté co vám dvě firmy předvedou tohle divadlo je nabídka víc než férová a skoro byste do toho šli, kdybyste si nemysleli, že za rok bude ještě hůř.

A k tomu všemu Fundlift chvíli komunikuje a chvíli nekomunikuje (protože by tím prý znevýhodňoval další investory), plány, které měli před lety (sekundární trh) je v nedohlednu a z uživatelské stránky se za ty roky nic nezměnilo.

Za mě – díky a klobouček, peníze vytáhnu tak jak budou chodit, ale jsem rozhodnut, že do dalších projektů už investovat nebudu. Což jsem si letos uvědomil, že je případ celého P2P, nějak mě to nebaví, pokud platforma nemá sekundární trh tak než dostanete peníze zpátky tak je to na dlouhé lokte, i s tím sekundárním trhem to asi není zázrak. Zlaté akcie, kde jsem schopen to prodat během pár minut a druhý den to mít na účtu.

2 komentáře

Leave a Reply