P2P (nějak) jedou

Je to asi pět let, co jsem do P2P půjček investoval poprvé. Byl jsem nadšen a věnoval tomu čas. Posledních pár let, už ten čas nemám a sleduji to velmi vzdáleně, nehledám nové servery a kromě kontroly, zda ty investovací automaty jedou (rozuměj asi jednou za měsíc ten email od nich rozkliknu a kouknu se, kolik je volných peněz na účtu) tomu nevěnuji nic. Ale protože jsem lonipředloni o práznidnách vydal článek, jak se těm věcem daří, tak jsem se i letos dokopal zkontrolovat, jak to jede a zda bych náhodou ty peníze neměl dát někam jinam. Honza Vaňhara už prý aktivně do P2P peníze nedává, protože jejich problém je, že se z nich nedají rychle stáhnout peníze a až přijde krize, tak by lidé mohli přestat platit.

Jak to vydělává?

Čísla první, na těch záleží:

Takhle to vypadá dobře, třeba to nejsou jenom vymyšlená čísla. Kromě Bondory mají všechny garanci splácení a současně u Bondory mám nejdelší historii, takže největší šanci potkat špatné půjčky. Také jeden z těch grafů, které generují, nevypadá úplně skvěle. Ale třeba to ve finále tak nevadí. Do záporu to podle těch popisků jde proto, že očekávané splátky nedorazily.

Pořád to beru jako věc na hraní, kde je jenom malá část mých úspor, takže je tam nechávám. A pokud to pojede tímto tempem dál tak jsem spokojen, Euro sice trochu posílilo, ale pořád mám pocit, že to vynáší víc než cokoliv jiného je dostupné na tom našem trhu.

Co je dalšího na trhu?

Zonky je česká alternativa, která se mi (pořád ještě, ale rok jsem na ní nekoukal) nelíbí. Ale přitom Fundlift je něco podobného a líbí se mi moc – asi proto, že raději půjčím firmě na rozvoj než člověku na dovolenou a hlavně proto, že ty půjčky tam tak rychle nemizí. I když Broumov bohužel zmizel rychleji, než jsem do něho stihl zainvestovat 🙁

Loni jsem přemýšlel o DoFinanceBulkEstate a Bondster, ale ani do jednoho neposlal peníze. Kromě toho mi psali z Peerberry, Crowdestor a Crowdestate  že jsou na trhu také a ať o nich přemýšlím. Ok, slibuji, že budu.

Ale jinak s tím asi celý rok zase nic dělat nebudu a jsem zvědav, jak to bude vypadat dál 🙂

4 komentáře

Leave a Reply