Transferwise karta na cesty

Blíží se doba dovolených, nejvyšší čas vymyslet, jak platit na cestách. Dokud mi Equa bank nezrušila účet, tak jsem používal její víceměnovou kartu. Skvělá věc, jedna karta, která čerpá peníze z účtu v té měně, ve které se platí. Transferwise jsem používal na to, abych na účet převedl Eura za dobrý kurz a trochu hloupé bylo, že jsem na to musel myslet a trvalo to pár dní.

Pak mi Equa bank zrušila účet, takže jsem přešel k AirBank, zřídil karty ke každému měnovému účtu a zase řešil převádění peněz.

Někdy na začátku roku Transferwise začal nabízet karty a já měl řešení. Jeden účet, který mohu používat jako běžný účet. Peníze tam jsem schopen poslat kartou (za malý poplatek, který mi ale bonus za platbu kartou od mBank bohatě nahradí), převodem z českého účtu, navíc mám vlastní německé, anglické případně další čísla účtů, podle měn, které aktivuji. Vypadá to, že jsem našel skvělou náhradu za Number26, který jsem měl dřív.

Peníze se čerpají buď z účtu měny, ve které probíhá platba, a pokud na něm nejsou peníze tak z českého. Kurz mi vždycky přišel hodně super, přestože tam mají nějakou přirážku. Mimochodem na téma přirážek a poplatků napsal hezký článek FinLord, Peníze pro změnu otestovaly, kde dostanete nejlepší kurz.

Karta prošla zátěžovým testem v Holandsku. Nabití převodem z kreditní karty (takže bance to zaplatím až za měsíc), utrácení všude možně, okamžitá notifikace na mobilu o zaplacení (což už je snad dneska normální u většiny bank). Kurz řádově lepší než v mBank nebo RaiffeisenBank, od kterých mám také karty. Jediné, kdy je potřeba dávat pozor, je výběr z bankomatů, který je bez poplatku do 200 liber měsíčně a pak platíte, což už se asi moc nevyplatí.

Detail na konec – ta karta vypadá skvěle, to malé vyříznutí po straně ji odlišuje od všech mých ostatních karet, takže ji poznám na první dobrou 🙂

A co ten Revolut?

Po návratu z dovolené se v mé sociální bublině na Twitteru strhla mela okolo karty Revolut, která je nyní snad úplně bez poplatků. Zaregistroval jsem se také, abych to obhlédl, ale přijde mi to stejné, takže vlastní fyzickou kartu jsem nezřizoval. I ten kurz mi přijde podobný, přestože Transferwise mi k němu napálí ještě poplatek, což je zvláštní, když obě služby berou středový kurz.

Miroslav Holec Revolut kartu otestoval fyzicky a našel pár nedostatků, typu extra poplatky o víkendu nebo omezené dobíjení karty. Lukáš Dudek je naopak nadšen a pár věcí, které v článku zmiňuje, jsou skvělé – dělení nákladů, spoření, sledování nákladů.

Jak platíte na cestách?

Registrace na Transferwise přes můj odkaz přinese první konverzi zdarma (i když tady u těch plateb kartou mi není moc jasné, co to znamená) a pak jsem zvědav, jak moc řešíte vhodné kurzy na cestách vy. Stojí vám těch pár ušetřených stovek či tisícovek ročně za to?

9 komentáře

 1. Mohu se zeptat, zda vám za nabití Transferwise karty mbankovou kreditkou skutečně připsali bonus za platbu KK? Chtěl bych totéž použít pro nabití Revolut, tak jestli takové nabíjení z výplaty bonusů z KK nemají vyloučené. Děkuji

 2. Ahoj Martine, děkuji za zmínku v článku.

  Revolut má poměrně dost zajímavých funkcí. Abych to trochu vyvážil, poměrně dost uživatelů trápí špatná podpora a nejasně nastavená a formulovaná pravidla (setkal jsem se s tím i v některých komentářích mého článku). Oproti TransferWise bych také zmínil, že Revolut nemá žádný desktop, což může být poměrně dost zlé, když člověk na cestách ztratí telefon. To jsou asi zásadní nevýhody, které bych jinak dobré službě vytkl.

 3. dobrý den,
  chci se Vás zeptat, nevíte pane Humpolče jak je to u Revolutu a Transferwise s objednáním většího množství karet a proč Transferwise chce při registraci 500 Kč a zda je u Revolutu při
  zřízení podnikatelského účtu Freelancer možno karty(neomezené množství lze) registrovat na jiné(fyzické, ne podnikatelské) osoby(což lze) z mého Iphonu, nebo to musí být z jejich vlastního mobilu? Nebo Webu(web je u podnikatelského účtu Freelancer, mobil pouze u osobního účtu)? U Transferwise je to jak? U obou jsou podmínky na jejich stránkách dost nejasné.
  Děkuji

 4. Teda pobavilo mě „malé vyříznutí po straně ji odlišuje od všech mých ostatních karet“ – dokud jsem si to nepřečetla, tak jsem si toho vůbec nevšimla (mám ji čerstvě, ještě nevyzkoušenou, od Vánoc). Já ji také odliším na první pohled – ta křiklavě zelná barva nejde přehlédnout 🙂

Leave a Reply