Salesforce a picklisty

Picklisty aneb výběrová pole. Radost v každém systému, v Salesforce ještě víc. Vzpomněl jsem si přitom na následující vtip:

Víte, jak se pozná Sharepoint senior vývojář od toho juniorního? Ten seniorní zná většinu slepých cestiček.

A tady je to naprosto stejné. Zvláště když přijde na nadšení z multi-select picklistů, které vám umožní zadání více hodnot.

Řazení hodnot v picklistu

První – a hezká – věc s picklisty. Seřadit hodnoty v seznamu, tak jak chcete, je neskutečně jednoduché. Prostě je napíšete za sebe v takovém pořadí, v jakém je chcete. A pokud je chcete vybírat podle abecedy, tak je necháte seřadit kliknutím tlačítka podle abecedy.

Navíc můžete pro každou hodnotu určit barvu, která se má použít v reportech v grafech.

Funkční, příjemné a jednoduše realizované.

Zadání hodnot picklistu

Řazení hodnot v pohledu

Méně příjemné a logické je to v pohledech. Pokud si totiž setřídíte sloupec s hodnotami picklistu, tak je dostanete v tom pořadí, v jakém se nabízí v picklistu.

Zatímco při výběru dává smysl mít ty nejčastěji používané hodnoty nahoře, při seřazení v pohledech člověk preferuje abecedu. Jinak to chce totiž velkou praxi se systémem, abyste si pamatovali, jak jsou hodnoty seřazené za sebou.

Seřazení hodnot picklistu v pohledu

Vícehodnotové picklisty

Kapitolou pro sebe jsou vícehodnotové picklisty. Ten okamžik kdy chcete zvolit, že ta firma jezdí nejenom na Lipno, ale také do Jizerek, Krkonoš a jinam. Picklist s možností zvolit více hodnot láká, pro zadání dat je naprosto úžasný a tím jste si to celé pohřbili.

Salesforce totiž takové hodnoty nadále neeviduje odděleně, ale jako jeden dlouhý řetězec oddělený středníky. Nejste tak schopní zjistit kdo všechno jezdí na Lipno prostým seřazením hodnot v pohledu nebo uděláním nějakého reportu. Lipno totiž může být v tom řetězci umístěno naprosto kdekoliv.

Zobrazení hodnot multi-select picklistu v pohledu

Další nevýhodou je omezení délky takového řetězce, nemožnost použít pole ve většině výpočtů, pro ovládání hodnot v dalších polích nebo ve workflow. Detaily v článku na Salesforce Techie.

Řešení?

Řešením problému reportu by mohla být aplikace Multi-Select Picklist Frequency Reports, která bohužel vygeneruje sestavu platnou v daný okamžik a pokud se data změní, je nutné ji vygenerovat znovu. Což je trochu uživatelsky nepřívětivé, ale proti té standardní funkcionalitě Salesforce naprosto úžasné.

Až se příště rozjedete s implementováním, tak pozor. Co na začátku vypadá úžasně, vás na konci pěkně překvapí.

Leave a Reply