Říjnové novinky ze světa Lotusu

Říjen je za námi a když se ohlédnu tak mám pocit, že se, naprosto překvapivě, neprobíralo nic zásadního (samozřejmě kromě amerických voleb, ale to nás asi moc netrápí). Objevilo se ale spousta tipů na všechno možné, takže pro vývojáře i administrátory by to tentokrát mohla být žeň.

Novinkou je povýšení Ed Brilla, který, jak jsem pochopil, se stal ještě větším hlavounem než býval. A při té příležitosti hledá nějakou aplikaci na řízení projektů – neuvěřitelné množství nápadů se mu sešlo.

Elguji pracuje na další ze svých „Jam“ aplikací, tentokráte na správu úkolů. Využívají xPages ve velkém a jsou nadšeni, když jsem si přečetl, kolik hodin už věnovali vývoji nové aplikace, tak jsem byl překvapen – velice příjemně.

V další verzi LN se zjevně přemýšlí o možnosti exportu emailů a jsme dotázání na naše názory – proč je vlastně chcete exportovat a dává to vůbec smysl?

List nejlepších šablon pro začátečníky v LN připravil Kevin Pettitt. A je tam asi vše důležité.

Paul Mooney vzdychá nad Domino.Doc (tedy nyní Lotus Domino Document Manager) a je mu pořád divné, proč se ten produkt neposouvá nějak dál, ale spíš se tak udržuje, aby úplně neumřel. Asi není sám, komu to není úplně jasné.

Lotus Bluehouse se dostal do beta provozu a vyzkoušet si ho může snad úplně každý. Tak jsem si také v rychlosti zkusil a nepřijde mi to vůbec špatné. Pokud bych se nezamýšlel nad cenou (která ještě není jasná), tak myslím, že by to bylo skvělé na spolupráci se zákazníky, hostované venku a bez starostí. První dojmy jsou zkrátka kladné.

Petr Kunc sepsal pár bodíků na co se těšit u verze 8.5.

Pro vývojáře

Je to už hezky dlouho, co se objevila informace o parametru UntilKey v URL a zjevně to funguje skvěle, až na pár výjimek – tak pozor na ně.

Podformuláře ve větším množství razantně zpomalují aplikaci, to už jsem slyšel dávno. Ale stačí prý do jejich inicializace dát příkaz Print a je vše v pořádku.

Pokud chcete Java pohled otevřít v normálním zobrazení, tak při otevírání stačí držet Ctrl+Alt aneb další klávesová zkratka k zapamatování.

Jak ladit Java kód v Eclipse – počtěte si, úplně jsem to asi nedocenil, Java pro mě asi nebude 🙂

Drag and Drop kalendář na webu – to vypadá hodně hezky, alespoň nějaké nápady se z toho dají vzít.

Ve verzi 8.0.2 se prý neuvěřitelně zrychlila rekompilace skriptů – pokles z hodiny (uff) na pět minuty zní krásně.

Řešení galerie obrázků v LN vypadá také krásně, navíc včetně databáze.

Univerzální pruh nástrojů ve vašich aplikacích je zajímavá myšlenka, hlavně třeba ta legrácka na rychlé vyhledání výrobku odkudkoliv nebo vytvoření nového.

Verzování kódu většina Notesových vývojářů není moc zvyklá používat, tak se ani nedivím, že se tomu vývojáři v jiných prostředích trochu diví. Zajímavé je, že jsme si všichni zvykli bez toho žít.

Soukromé pohledy v databázích – měly by být zakázány nebo ne?

Kód na hezké sestavení dotazu pro uživatele – vypadá to dost hezky, každý z nás to alespoň jednou zkusil napsat, ale asi málokdo používá úplně všude. Což je škoda.

Řešili jste někdy jak fungují různé třídící algoritmy? Hezká animace vám to ukáže a je vám naprosto jasné, proč je to tak rychlé.

Věděli jste, že @Adjust se vyrovnává s posunem času a automaticky přidává/ubírá hodinu?

LotusUserGroup newsletter přináší tipy pro bezpečnost na webu a jak vyvíjet pro iPhone.

Pro administrátory

CA proces prý má problémy, pokud je v názvu certifikátu znak / – tedy pokud ho uvedete přímo v názvu. Nikdy mě nic takového nenapadlo, ale zjevně jsou lidé, které to napadlo.

Chcete zrychlit klienta verze 8? Postup je snadný a výsledek prý zaručený.

Také občas dostáváte informace o tom, že doručení emailu bylo zdrženo? Tak jsem se konečně dozvěděl, jak to nastavit (verze 8).

Šablona poštovní schránky z verze 8 by snad mohla fungovat i na Dominu verze 7 – možná né kompletně, ale dostatečně pro využití s iPhone.

iNotes může mít problémy se serverovou archivací, řešení naštěstí není složité.

Chcete provozovat Twitter nad Dominem? Vznikla na to speciální aplikace. To by mě zajímalo, zda se to může v nějaké společnosti uchytit.

Mezera v názvu Domino domény nedělá Quickru dobře – v tom je krásně vidět jak přesun konfigurace do XML dokumentů může dělat problémy.

Ve verzi 8.0.1 a 8.0.2 si dávejte pozor na quoty databází vytvořených pomocí administračního procesu – zjevně jim při výpočtu trochu haprují řády.

Pokud jste vždycky chtěli zjistit, ve kterých skupinách máte zařazeného uživatele, tak by vám tento tip mohl pomoci.

Internetové certifikáty trápí všechny a pořád a tak se hodí odkazy na to co s nimi dělat.

Lotus Notes Diagnostic Utility – slyšeli jste už o tom? Celkem fajn nástroj (tuším od verze 7) a moc rád jsem to zapínal na všech serverech i klientech.

Na závěr trocha potěšení – i Google uznává, že uptime Domina je lepší než u Exchange.

Leave a Reply