Zářijové novinky ze světa Lotusu

Hned na začátek jedna informace zevnitř IBM, která by nám ale současně měla být dost jedno. IBM přeskupuje svou vnitřní strukturu, v Praze teď prý bude dost důležité sídlo, Vídeňská pobočka se ruší a Praze bude vládnout nějaká Asie či něco takového (město jsem samozřejmě zapomněl :-)).

Pak se také pomalu ale jistě blíží Lotusphere, lidé se chlubí kolik témat na přednášky už vypsali a teď se modlí, aby se v IBM líbily.

IBM se také věnujete projektu Liberate, který by měl vysvětlovat licencování produktů Microsoftu a proč je lepší zvolit IBM. Štiplavé komentáře samozřejmě poznamenávají, že by bylo fajn, kdyby to samé udělali na ty IBM licence, že tam je to mnohdy také nejasné. Carl se při té příležitosti ptá jak je to s nutností CAL licencí při provozování Domina a dostává se mu odpovědi, že od MS Windows Serveru 2003 jsou CALy nutné.

Scott reportoval z interní akce IBM o scénáři, jak by mohlo jít používat Lotus software (alespoň tak to chápu) a zní to zajímavě, i když současně hodně automatizovaně a člověk by až mohl být překvapen tím, co vše mu to udělá a nabídne.

Volker zase udělal sérii tří článků (na kterých jsou více zajímavé komentáře k nim) na téma v čem je největší síla Lotusu, co je naopak jejich slabostco byste dělali, kdybyste byli zodpovědní za jejich vývoj.

Co se týká vývoje dalších verzí, tak Sametime 8.0.2 by mohl být venku do konce roku (podporuje mimo jiné integraci se SharePointem), verze 8.5 by měla vyjít také do konce roku (mluví se snad o listopadu) a v roce 2010 nás čeká verze 9 (kdyby to bylo o rok dřív, tak by to vypadalo pěkně :-)). A vyšly také TakingNotes s povídáním o verzi 8.0.2. A pokud vás opravdu zajímá co se chystá, tak lokální IBM vypsala termíny Lotus Café pro zákazníky, kde vám to vše prozradí.

Pro vývojáře

Jake Howlett napsal sérii článků o napadení aplikací nad Lotus Notes pomocí XSS útoku. Velice pěkné čtení, člověk si sice pořád říká, proč by mě někdo napadal, ale když vidí, jak to může jít snadno tak je to alespoň k zamyšlení. A také napsal krásný návod jak zjistit, že HTML kód zadaný uživatelem je validní.

John si trochu šťourá do IBM, že nám všem tlačí Javu a přitom neposkytuje žádný návod/knížku/dokumentaci jak jako programátor zvládnout přechod od LotusScriptu k Javě. Diskuze k tomu také není úplně špatná.

Pokračuje vývoj LotusScript.doc, pokud byste ho snad chtěli podpořit tak neváhejte.

xPages díky nově beta verzi zase vystrkují růžky a objevilo se o nich pár článků, dokonce IdeaJam se do nich předělává a zatím to vypadá na samé výhody a sociální jistoty a s rychlostí by to také nemělo být zlé.

Pro administrátory

Pokud byste chtěli instalovat Quickr, tak Rob pro vás připravil seznam 10 věcí, které udělat hned po instalaci. Petr Kunc instaloval Quickr na Linux a udělal si také pár poznámek.

Basic klient verze 8 se prý dá použít jako zbraň. K tomu ještě Tomáš našel tabulku jak je to s rychlostí startu různých odrůd verze 8.

Nástroje pro administrátory zdarma – roztrhl se s nimi tento měsíc pytel. Nástroj pro získání informací o databázích, nástroj pro změnu ACL u poštovních databází (podle popisu se zdá, že jí kus programoval Pavel Hrbáček) a SuperAdmin databáze. K tomu všemu tip co dělat, když vás opouští administrátor.

Pak je tu článek o Domino Configuration Tuneru a také anketa pro ty, kteří používají Domino Domain Monitoring.

Kde jsou umístěna nastavení ve verzi 8? Odpověď dává knowledgebase IBM.

Andy aktualizoval svůj návod na tvorbu instalačního balíku pomoci InstallShield Tuneru pro verzi 8.0.2.

Pokud v Sametime používáte vzdálenou plochu, tak byste si dle všeho měli dát pozor při použití Internet Exploreru.

1 komentář

Leave a Reply