Očkovat nebo neočkovat, toť otázka

S dětmi si člověk užije a spoustu se naučí. Zda očkovat nebo ne je jedna z dalších velkých otázek, která vůbec nemá jednoduchou odpověď. Něco jsme načetli, byli na přednášce, spoustu jsme toho slyšeli a celé se to snažíme okořenit vlastním přemýšlením.

Fantastické na této otázce je, že každý rodič dojde k jiné odpovědi a všechny jsou určitě správně. Druhá překvapivá věc je, že jsme to dost řešili už před čtyřmi roky a od té doby se trochu posunuli.

Očkovat!

Přeci očkovat je naprosto jasná odpověď, vždy jsme k tomu byli vedeni a s tím počítají i všechny knihy (proto jsou tak krátké) a doktoři, kteří to obhajují. Vždyť je to přeci samozřejmost, vždyť to přeci chrání, vždyť je to pro nás to nejlepší.

Počítalo se automaticky s tím, že vysoká proočkovanost – pozitivní dědictví systému před roke 1989 – bude pokračovat i v novém společenském systému. Pediatři nebyli zvyklí s rodiči o očkování příliš mluvit, bylo to bráno jako fakt a rodiny nebyly zvyklé klást takové otázky, jako je tomu dnes v jiných oblastech zdravotnictví. Nebylo dostatečně zdůrazňováno, proč se vlastně očkuje a co by se stalo, kdyby děti očkovány nebyly. A po pravdě řečeno, prakticky se nemluvilo o možných vedlejších účincích vakcinace. Očkování bylo v ordinacích pediatrů bráno jako rutinní výkon, spolupráce rodičů byla vysoká … (prof. Janda a MUDr. Škovránková)

Neočkovat!

Možná ale neočkování dává také smysl – očkuje se proti nemocem, které se potlačily (obrna); očkuje se v době, kdy dětem dané onemocnění nehrozí (žloutenka); očkuje se v době, kdy by bylo možná naopak lepší, aby nemoc prodělaly, protože v dospělosti bude její průběh horší (příušnice); očkuje se v době, kdy děti nemají vyvinutý imunitní systém, takže vakcína nemá co stimulovat; účinky trvají jenom určitou dobu a pak už se nepřeočkovává (zeptejte se svého dětského doktora, kdy se naposledy proti těm nemocím očkoval); dávka vakcíny je stejná pro malého prcka i větší dítě. A těch logických argumentů najednou začnete nacházet hrozně moc.

Členové OS Sisyfos demonstrovali hromadně na Karlově mostě svoje přesvědčení o nesmyslnosti a neúčinnosti homeopatie tím, že každý z nich spolkl celou tubu homeopatického preparátu. Představuji si, jak přesvědčivé a atraktivní by bylo představení o neškodnosti vakcín – každý by si nechal veřejně píchnout nejméně 10 hexavakcín, 10 pneumokokových vakcín a k tomu spolkl 10 dávek RateTequ. (Varovné signály očkování, Anna Strunecká)

Pravda nebo fikce?

Spousta dalších věcí, které byste asi měli při rozhodování brát v úvahu, jsou takové zvláštní – opravdu rtuť/hliník/formaldehyd ve vakcinách nevadí, když jindy hodně vadí a tady je toho asi tak 50x víc než je povoleno? „Pěstují“ se vakciny na oplozených slepičích vejcích, kuřecích ledvinových buňkách nebo na buňkách z lidských plodů pocházejících z potratů? Je to neetické? Co na to vegetariáni? Jsou ve vakcinách zavlečené infekce nebo je to zase jenom nějaké spiknutí a výmysl?

Proč v dnešní době zná každý v USA nějakého autistu, když dřív jich bylo málo? Může za to očkování (v USA očkují jak diví) nebo spíš fakt, že díky internetu/televizi víme o mnohem víc věcech než dřív?

Poškození způsobené vakcínami je obrovské. Je větší než poškození azbestem, větší než poškození tabákem, větší než cokoliv, co jste kdy viděli. (Mark Blaxill)

Nemocí je pořád „stejně“

To, že některou nemoc vyléčíme (černý kašel a podobné) bohužel neznamená, že máme o nemoc méně. Nějaká jiná se objeví, jak kdyby nám tím naše těla chtěla něco naznačit. Nebo vy jste jako malí absolvovali nemoc ruka-noha-ústa, pátou nemoc, šestou a já nevím kolik dalších čísel existuje?

Proč najednou přestává fungovat stádní imunita, na kterou se dřív spoléhalo. Tedy fakt, že když kolem vás budou všichni očkovaní, tak nemoc také nedostanete, protože se do „stáda“ nedostane. Dnes to přestává platit.

Co vám doktor neřekne?

  • Proč doktoři o očkování moc nediskutují? Protože o něm mají maximálně pár hodin za celé studium, takže dost možná vědí méně než vy, kteří tomu dáte pár večerů u internetu.
  • Proč vám doporučují paralen na snížení teploty, pokud k ní po očkování dojde, když ten současně snižuje účinky vakcín?
  • Proč se straší pneumokoky a očkuje se proti 13 z těch cca 90, které nyní existují? Nebudou díky tomu ti další agresivnější?
  • Proč je chřipka jenom v zimě?
  • Proč se rotaviry očkují malým dětem, když vakcina přestane během dvou let fungovat a typicky se onemocní v pěti?
  • Proč do příbalového letáku může výrobce napsat v podstatě co chce a nikdo nestuduje SPC leták, který by měl být podrobnější? Pak totiž s překvapením zjistíte, že se nemá kombinovat očkování proti pneumokokům s hexavakcínou, což se dřív mohlo a dodnes to tak doktoři dělají.
  • Proč doktoři nehlásí nežádoucí účinky vakcín, i když jim je nahlásíte, takže je pocit, že žádné nejsou?

Účinnost očkování je přeci dokázána

Jedno z mých největších překvapení, když jsme si o tom očkování četli víc – tušíte, jakou má úspěšnost? Běžně se totiž argumentuje tím, že třeba očkování proti chřipce zabrání onemocnění u 60 % lidí.

Jak se k tomu číslu došlo a jaká může být skutečnost?

Vezmete dvě skupiny lidí, každou třeba po sto lidech, jednu naočkujete proti nemoci, druhou naočkujete placebem. A sledujete, kolik jich onemocní nebo se vyléčí nebo cokoliv jiného, co potřebujete sledovat.

V první skupině se jich vyléčí třeba 5, v druhé – jen tak samo od sebe – se vyléčí jenom 3. Takže 3/5  = 60 % účinnost, přestože ve skutečnosti to pomohlo jenom 2 lidem za 100, takže 2 %.

Tak jak tedy?

Jednoduše, ale hodně pracně.

  1. Zjistěte si, proti čemu se očkuje.
  2. Ujasněte si, kterých těch nemocí se bojíte, a čím se proti nim očkuje.
  3. Zjistěte si nežádoucí účinky vakcín, jejich pravděpodobnost a ujasněte si, zda se bojíte víc nemoci (a její pravděpodobnosti) nebo vakcíny.
  4. Vyberte takové vakcíny, kterých se bojíte nejméně, na nemoci, kterých se bojíte.
  5. Odložte očkování co nejdéle to jde, aby si dítě vybudovalo vlastní imunitu, kterou pak můžete těmi vakcínami simulovat.
  6. Dodržte příbalový leták, ta pravidla jsou v něm z nějakého důvodu. Takže pokud se píše, že dítě má být 14 dní zcela zdravé a bez teploty, tak nedejte na doktora, který říká, že dneska už jsou ty vakcíny úplný čajíček a můžete to dát i nemocnému prckovi. Ten výrobce měl důvod, proč to do toho letáku psal.

A konečně poslední zásada – rozhodněte se a nediskutujte o tom, nemá to totiž smysl. A je úplně jedno, zda jste pro či proti.

1 komentáře

Leave a Reply