O Salesforce s Katkou Cveklovou

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Kateřina Cveklová ze Salesiánská Provincie Praha.

Salesiáni Dona Boska
Salesiáni jsou kongregací v katolické církvi. Jejich posláním je vychovávat mládež. Založil je v 19. století Jan Bosko, italský kněz, původně kluk z vesnice. Když začal za průmyslové revoluce působit v Turíně, setkal se s obrovskou bídou mladých přivandrovalců, kteří do měst přicházeli za prací, ale bez vzdělání a zázemí se stávali obětmi různých vychytralců, a často končili na šikmé ploše. Výchovná metoda Jana Boska se nazývá preventivní systém, protože vychází z předpokladu, že problémům je lépe předcházet, a výchova mládeže k trvalým hodnotám předejde řadě společenských problémů.
Dnes salesiáni působí ve více než 120 zemích světa, mají také ženskou a laickou větev (lidé, žijící „normální“ světským životem – tedy např. v manželství – ale inspirovaní salesiánskou spiritualitou).

Jak jsi se k Salesforce dostala a jaká je tvoje role?

K Salesforce jsem se dostala v souvislosti s nástupem do nového zaměstnání – k salesiánům. Byla jsem nadšená z toho, co všechno databáze může umět, jak může být inteligentní a přehledná.

Když jsem o SF právě v souvislosti s mým nový zaměstnavatelem slyšela poprvé, myslela jsem si, že se jedná o speciální databázi vyvinutou salesiány v některé anglosaské zemi, prostě sales – force :-). Pracuji jako fundraiser a můj vztah k SF je tedy uživatelský.

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Základy od kolegů, pokročilejší znalosti od IT kolegy, z youtube, případně konzultantů či lektorů CRM pro neziskovky. V souvislosti s GDPR byly pro mě užitečné i články na Trailheadu.

Používáte Salesforce celá organizace nebo pouze pár lidí?

Celá naše organizace je nadnárodní záležitostí. Platí v ní do značné míry jednota v různosti a to nejen celosvětově, ale i v rámci ČR. Pokud vím, tak ze salesiánských organizací České republiky využíváme SF pouze my a ještě jedna.

K čemu Salesforce používáte, je to pro vás klíčová aplikace nebo jedna z mnoha?

Jsme neziskovka a SF používáme k administraci našich kontaktů – tedy dárců, dobrodinců a sympatizantů salesiánského díla. Jedná se jednoznačně o klíčovou aplikaci.

Dokážeš si tipnout, kolik procent funkcionality Salesforce používáte?

Tipnout si dokážu, ale trefit se asi ne :-). Odhaduji to tak na polovinu.

Co bylo/je na zavádění Salesforce nejtěžší?

My jsme zatím stále v procesu zavádění. Jako při tvorbě každé databáze je prvním těžkým krokem komplexní nadefinování uživatelských požadavků s výhledem. Tedy mít promyšlené, co chci dělat vzhledem k dárcům třeba za několik let… Dále sladění mých požadavků a nároků s tím, jako to vidí implementátor.

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Zatím ne, ale zřejmě se časem propracujeme minimálně k Mailchimpu.

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Baví mě vytváření Reportů, hlavně vymýšlení filtrů a jejich vzájemných interakcí (filter logic).

Kdyby sis mohla přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Vyplňovat dotazníky bloggerů, vytírat podlahu, mýt okna 🙂 … ale pokud by to měla být pouze jedna věc, tak něco, co by možná uvítalo více neziskovek: automaticky, na kliknutí jednoho tlačítka, vytvářet souhrnná potvrzení darů přijatých v kalendářním roce pro daňové odpočty dárců.

Jak držíte krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádíte nové funkce tak, jak přicházejí nebo vás nové funkcionality nezajímají?

Zatím tak daleko ještě nejsme, ale už se moc těším na fázi, kdy náš SF bude šlapat jako hodinky a naší jedinou starostí bude nepropást nějakou tu novou funkci.

Chystáte přechod na Lightning? Co vás přitahuje/odrazuje?

Přitahuje mě název, který mi asociuje světlo, blesky a podobné zajímavé úkazy. Případný přechod je ale pro nás zatím hudbou budoucnosti.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Zajímavá otázka. Ta prodejní síla. Je to možná trochu nelogické, ale pro mě určitě „ten“ Salesforce. Očekávám od něj asi hlavně, že mi bude v mé práci spolehlivým oporou :-).

Leave a Reply