Dreamforce ’18 Global Gathering

Minulý týden jsme měli další setkání Salesforce komunity v Praze, tentokrát na téma Dreamforce a co se tam lidé dozvěděli. Jak jsem měl před Dreamforce pocit, že tam jedou úplně všichni a měli bychom udělat setkání i v San Franciscu, tak sehnat řečníky byl neskutečný oříšek. Nakonec jsem je poskládal a další překvapení  mě čekalo, když si připravili prezentace a tvrdili, že to mají tak na deset minut. Rýpnul jsem si, jak se jim cesta mohla vyplatit a prý se stejně vyplatila – to jen ať máte představu, jak je ta událost intenzivní.

Na začátek jsme si dali Bingo, které se na DF hrálo snad všude. Úkolem lidí bylo najít někoho, kdo splňuje charakteristiky v jednotlivých čtvercích – zná 5 slov v Havajštině, cestoval na setkání víc jak půl hodiny, nikdy nebyl v San Franciscu, má SF certifikaci, má Trailblazer mikinu, plyšáka Astra a další. Všech 24 políček nezaškrtal nikdo, ale mnozí jich měli hodně. Sám jsem nehrál, ale užíval jsem si sledovat ostatní, jak k věci přistupují, bylo vidět, že mnozí mají se seznamováním s neznámými lidmi velké zkušenosti. A naopak jiní se hodně styděli a byla to pro ně velká zkouška. Zvláště pro ty, kteří se zúčastnili poprvé.

Přál jsem si také, abychom se připojili k Pledge 1%, ale nevybrali jsme ani korunu 🙁 Darovat 1 % denního či měsíčního příjmu do prázdné karafy se nikomu nechtělo, ale pokud byste chtěli darovat virtuálně, tak nabízím na výběr tři nápady. Shodou okolností jsou to všechno neziskovky, jejichž zástupci se akce účastnili – Konto Bariéry, Zdravotní klaunEda.

Představil jsem Alena Neradovou jako nového co-leadera, která mi pomáhá s organizací těch 215 lidí, kteří se v posledních 2 letech zúčastnili některého našeho setkání.

Co jsme se dozvěděli

Zuzka měla k dispozici jenom Free Expo vstupenku, ty plné byly v době, kdy se rozhodlo o její účasti, už vyprodané. Nevadilo, udělala si přípravu před akcí koho chce potkat a pak už chodila ze schůzky na schůzku. Hodně tomu pomohl i fakt, že ve stejné době se v San Franciscu konají další konference, takže máte město plné lidí, kteří jsou zvyklí se potkávat a se kterými se asi potkat chcete. Minimálně když jste zodpovědní za obchod.

Milan se na cestu také pořádně připravil, chtěl se dozvědět novinky, vyřešit problémy na běžících projektech, potkat nové lidi a užít si Ameriku. Množství prezentací ho až překvapilo, fakt, že se se svým Huawei nepřipojí na WiFi také. Einstein Voice a Mulesoft jste asi zaregistrovali i na dálku, Milanovi se líbil také náhled na nový Flow Builder (je opravdu sexy, zatím toho sice moc neumí, ale příští rok by měl být GA) a přemýšlí, zda má více prozkoumat VS Code, což je aktuálně doporučované IDE pro vývoj nad Salesforce. A celé je to prý jenom technologie a nemáme se z toho posadit na zadek (pokud jsem to správně pochopil).

Michal si na Dreamforce udělal další certifikaci, ale prý by to už neopakoval. Sleva je lákavá, ale fakt, že na to pořád myslíte, klidu nepřidá. Kromě Einstein Voice a Mulesoft se mu líbil Data Storage Optimizer, který by měl být součástí NPSP a který archivuje staré záznamy do BigObjects. Prezentace o možnostech Einstein Analytics ho podle všeho úplně odvařila, což je dobře, protože ten produkt je mocný a dovoluje data úžasně vizualizovat. Příští rok je Dreamforce 19. – 22. 11. a Michal prý úplně necítí potřebu vyrazit, přestože se mu akce líbila.

Prezentace jsou k dispozici, tak z nich zkuste nasát i další informace nebo si připomenout, co vás zaujalo.

Potom už přijely pizzy, které zaplatilo CRM pro neziskovky, což podle mého byla super změna, protože normálně odchod do hospody akci rozštěpí na tu povídací část a na tu společenskou, které se moc lidí neúčastní. A tady mám pocit, že na pizzu zůstalo dost lidí, takže to asi příště zopakujeme. Třeba na to najdeme zase sponzora a bude i to pivko, které si mnozí přáli.

Při prezentacích mě zaujala jedna otázka – oni tam jezdí i zákazníci? A odpověď zní ano, z Česka tam byli třeba lidé z Linetu, Edwards Lifescience nebo Zonky. V minulých letech jsem tam potkal i lidi, kteří o koupi Salesforce zatím přemýšlí a chtěli se o něm dozvědět víc. Lidé z neziskových organizací mají velké slevy, takže pořád to jde udělat levně, byť už asi né tak levně jako před lety. Ale čím dřív zarezervujete ubytování – které jde většinou zdarma zrušit – tím levnější to můžete mít.

Co dál

Mám pocit, že si lidé myslí, že se moc Salesforce akcí neděje. Před měsícem Basecamp, teď setkání uživatelů a to je tak vše. A ono se toho děje dost, stačí vytáhnout paty z Prahy.

V Bratislavě plánují kluci shrnutí Dreamforce na konec listopadu a před Vánocemi si ještě střihnou povídání o testování.

Komunitní konference pro cca 400 lidí – London’s Calling – je na začátku března a podle všeho bude zase brzy vyprodaná, takže lístky pořiďte včas. V podobnou dobu by se prý mělo uskutečnit i World Tour v Londýně, takže dva důvody pro jednu cestu.

Na konci března bude TrailheaDX v San Franciscu – menší a více technicky zaměřená konference než je Dreamforce, ale plně pod taktovkou Salesforce.

V březnu nás také čeká naše další setkání – sledujte naši skupinu/zaregistrujte se do ní. Téma ještě vybereme, ale dali jsme jich dohromady zajímavých dost, tak uvidíme, kterým začneme. Stejně tak Aleš plánuje nějakou akci pro vývojáře.

K tomu SkiForce v dubnu, ve stejnou dobu DreamOlé, v červnu YeurDreamin a snad v srpnu CzechDreamin. Děje se toho hodně, každá ta akce je jiná, na každé potkáte super lidi.

Leave a Reply