Červnové novinky ze světa Lotusu

Tak v červnu mi příjde, že se snad nic nestalo. Normálně si v průběhu měsíce vytipuji tak 100 článků, které mě zaujaly a z těch pak ještě vybírám a tento měsíc jich mám cca polovinu. Ale jinak se samozřejmě něco dělo, konkrétně ILUG, který byl opět hodně úspěšný a byl to skvělý relax. I když na druhou stranu když jsem byl na školení ve Vídni tak mi to přišlo po odborné stránce ještě lepší, ale tady jsem na odbornost moc nekoukal a spíš koukal jak se to všechno hezky druží – to se na konferencích normálně moc nevidí. Kdo chce prezentace tak jsou veřejně dostupné.

IBM připravila spoustu videí a průběžně je ve své IBM TV rozšiřuje. Konkrétně jsem koukal na video o Sametime a přišlo mi naprosto skvělé, pokud najdete pár minutek tak to shlédněte.

Pak vzniknul další server pro podcasty, jmenuje se celkem výstižně YellowCast. IBM taky zveřejnila ven spoustu blogů, které byly zatím striktně interní.

Pokud se vám stýskalo po iNotes, tak jsou zpět. Zapomeňte na Domino Web Access. To zas bude zmatek mezi lidmi 🙂

Objevil se také blog o novém produktu Lotus Foundation. Ten produkt mě při uvádění na trh příliš nezaujal, ale skoro to vypadá, jako by si v těch menších společnostech pozornost zasloužil.

Vyšly 8.5ky (už na konci minulého měsíce), ale zatím to vypadá, že příliš nezaujaly, kritiky je snad víc než pochval (kromě xPages). Ale budou (snad) umět vzít si Activity off-line, to zní hodně dobře. Pokud chcete ve svých databázích používat podobný vzhled jako v 8.5, tak je připravená ukázková šablona.

Středy ve znamení Web 2.0. Když už máme čtvrtky pro tipy, pátky pro odpovídání na diskuzích tak prý IBM zavede středy ve znamení Web 2.0 a ukáže, jak všechny ty novinky používat v praxi. To jsem zvědav.

Poslední na zklidnění – najdete člověka v kafi? Prý to o vás něco vypovídá, konkrétně jak vám funguje mozek.

A úplně na závěr – Dalibor Lukeš, kdysi ikona Lotusu a následně ikona Microsoftu odchází z IT oboru a dále se bude věnovat už jenom golfu. To je prostě krása 🙂

Pro vývojáře

Jestli se o něčem hodně psalo (kromě ILUGu) tak to byly xPages. Skoro to vypadá jako že to bude neuvěřitelně použitelné a ohromně to usnadní vývoj pro web. A Bruce se správně zamýšlí co pak dělat s těmi zákazníky, kteří na 8.5 nebudou chtít rychle přejít. Na to mu kontruje John a zmiňuje vlastnosti, kvůli kterým budou chtít lidé přejít okamžitě. To jsem tedy zvědav.

Krásná finta jak zobrazit doclinky v pohledu. Podobné řešení už jsem viděl před časem použité k něčemu jinému, ale proč si ho nezopakovat. A k tomu řešení jak udělat krásné záložky v tabulkách na formulářích. Staré, ale dobré.

Stephan shání udělátko, které naimportuje Excel do databáze a automaticky nakonfiguruje databázi tak, aby se tvářila jako ten Excel. To by byla krásná fintička, díky DXL to takřka určitě musí jít, akorát mít čas si s tím pohrát. Carl kontroval využitím Lotus Approach pro tento účel. Pamatujete si na ten produkt vůbec?

Skvěle napsané články člověka vždycky nabudí. Tentokrát se mi líbil článek o možnosti úprav Lotus Connections, tak nějak to na mě dýchlo a natěšilo, co vše s tím jde dělat.

Pro administrátory

Verze 8.5 má samozřejmě lákadla i pro adminy, konkrétně třeba technologii DAOS, která slibuje ohromné úspory místa a díky tomu snad i zrychlení běhu serveru a jeho menší zatížení. K tomu by i 8.0.2 měly být výrazně méně náročné na klientské stanice a běžet hodně rychle. Další novinka jsou automaticky generované skupiny, zní to jako skvělá věcička.

Jak nainstalovat Lotus Connections 2.0? Existuje kompletně neoficiální příručka a prý to podle ní jde jak po másle.

Používáte DomCFG? Pak pozor, jestli se to nedá nějak zneužít.

Poslední kontakty jsou novinkou ve verzi 8, ale jak je vidět občas mohou trochu znepříjemnit život, na to by člověk při vývoji moc nepomyslel.

Jak se liší plný klient Sametime od toho integrovaného? Tabulka ukazuje jasně. A pokud přemýšlíte jak nainstalovat Sametime v clusteru, tak Jack napsal minipříručku.

Defragmentovat disky s Domino databázemi nebo ne?

A konečně seriál o Quickru, který píše Tomáš Hanus.

Poslední tip je jak uspořit přenosové pásmo při posílání emailů přes relay server. I když popravdě řečeno si nejsem jist, zda to vůbec znamená zaznamenatelnou úsporu pro většinu instalací.

1 komentář

Leave a Reply