Do desíti – s Daliborem Lukešem

Dalibor Lukeš Dalibor Lukeš – nejdřív ikona Lotus softwaru, znali ho snad všichni a spoustu z nich sám školil. Pak pro mnohé překvapivý přechod do Microsoftu, kde byl nejdřív zodpovědný za platformovou strategii a soupeření s konkurencí , pak si přibral bezpečnost a nakonec se stal manažerem serverové divize. Mohou jeho odpovědi překvapit nebo je naprosto jasné, jak budou znít?

Ty jsi před dlouhou dobou přešel od Lotusu k Microsoftu – nelituješ někdy té změny?

Musím říci že ne, dala mi totiž možnost se více „rozlétnout“, objevit větší svět. Nicméně ono vlastně nešlo ani tak o přechod od vývoje či správy v Lotus Notes, kterým jsem se věnoval už od verze 3, k tomu samému na platformě Microsoft. Já se tehdy posouval i od techničtější práce více k obchodu a vedení, takže ta změna byla větší. Určitou dobu jsem navíc řídil týmy pracující na Lotusu i Microsoftu, takže jsem se pohyboval současně v obou světech a mohl porovnávat spíše z pohledu zkušenějšího uživatele a manažera sledující výkon jednotlivých týmů.

Když se (teď už zpětně) podíváš na ta dvě prostředí máš pocit, že je některé z nich opravdu v něčem lepší, nebo je to v zásadě jedno?  

Hlavním cílem aplikací a informačních systémů je uspokojit potřeby organizace a uživatele. To se v současné době dá realizovat v obou prostředích. Je pak jen otázkou jak náročné zadání máme a jak složité bude řešení a jeho vývoj a implementace. Můj osobní názor na tyto dva světy je takový, že vývoj jednoduchých věcí je jednodušší v Lotus Notes, v prostředí Microsoft je zase možné jednodušeji (efektivněji) realizovat větší a komplexnější řešení. Ve finále pak ale stejně nejvíc záleží na tom, kdo aplikaci navrhuje a jak ji připraví –  v obou světech lze hodně pokazit i udělat skvělou aplikaci. Takže jak říkáš, je to v podstatě jedno a záleží na dalších faktorech jako je stávající prostředí, zkušenosti dodavatele, možnost výběru dalších aplikací a partnerů, podpora atd.. . Vždy je totiž důležité se dívat na celkový obrázek aplikace či systému i za pár let a ne jen na to, jak se mi v tom prostředí právě teď „kliká“ :-).  Z pohledu uživatele jsem již dlouhou dobu spokojeným BFU a prostředí Vista+Office2007 (včetně Outlooku) mi naprosto vyhovuje a měnit se mi nechce 🙂

Jaké problémy podle tebe chtějí řešit zákazníci nejčastěji?

To dost záleží na typu a velikosti firmy a nedá se plošně říci co zákazníky pálí nejvíce. Rozhodně ale budou stálicemi oblasti jako je komunikace a sdílení informací, ekonomické systémy, portály, specifické zákaznické aplikace (LOB). V poslední době také čím dál tím více zákazníků zajímá oblast Business Intelligence. Tedy sdružení ostatních částí systému do jednoho srozumitelného výstupu a „semaforu“.

A jaké by měli chtít řešit, ale moc je netrápí?

Podobně jako u minulé otázky to dost záleží na konkrétní firmě. Ale z osobní zkušenosti vím, že řada firem v posledních letech implementovala řadu různých systémů a aplikací. Dost často tak vzniklo prostředí, které není centrálně řízeno, kde nejsou jasná pravidla a procesy, kde se používají různé systémy na stejnou věc. Asi to známe všichni. Co by tedy zákazníci měli chtít řešit? Optimalizaci. Tedy identifikaci stávajícího stavu IT a na jeho základě návrh strategie a rozvoje do budoucna. Tento přístup dokáže výrazně snížit provozní náklady a ty investovat do dalšího rozvoje. Znám několik středních i velkých firem, které tímto procesem prošly a ze zkušeností musím řici že se to vyplatí. Navíc jsou již nyní k dispozici metodologie a návody jak toto realizovat.

Microsoft Windows Server 2008 byl uveden ohromnou akcí – v čem je tak výjimečný, co přináší za novinky?

Mám radost, že takto vnímáš akci, kterou realizoval můj tým :-). WS 2008 přichází po 5 letech jako následovník velmi úspěšného WS2003. Nová verze navazuje na vše dobré, co bylo v minulé verzi, plus přidává řadu novinek v oblastech Bezpečnost, Virtualizace, Web a Výkon. Z těch konkrétních věcí pak jmenujme především Network Access Protection (nástroj pro hlídání vzdáleného přístupu do sítě), virtualizační hypervizor Hyper-V, vylepšení správy webových serverů, vylepšení v terminálových službách, PowerShell, Server Manager. Těch novinek je samozřejmě více a dají se najít na www.serveronauti.cz, protože jinak bych tu mohl popsat stránky textu :-). Když to ale shrnu, tak nová verze vylepšila svou základní funkcionalitu a zaintegrovala do sebe řadu služeb, které byly dříve dostupné pouze jako drahé doplňky třetích stran. Správci tak mají k dispozici zase o kus bezpečnější, stabilnější a výkonější infrastrukturní a aplikační server s jehož provozem nebudou mít velké starosti :-).

Když se zpětně podíváš na ten svůj život v IT, která část tě bavila nejvíc – být vývojářem, administrátorem, konzultantem, šéfem týmu nebo obchodním ředitelem?

Každá etapa mě bavila trochu jinak. Záleží totiž co tě motivuje a jak toho dosahuješ. Když jsi vývojář, tak tě baví když napíšeš hezký a chytrý kód, když aplikace začne fungovat a uživatelé jí používají. Když vedeš lidi, tak tě baví a uspokojuje když se jim daří, když je dokážeš dovést k realizaci pěkného projektu či akce. U technických pozic vnitřního uspokojení dosáhneš jednodušeji a rychleji, u manažerských pozic zase může být hlubší. Každé má tedy své a liší se to jen v tom jestli napíšeš kus dobrého kódu, připravíš úspěšnou obchodní nabídku, nebo vymyslíš funkční strategii …. :-). Takže mě zatím bavilo vše co jsem dělal a co také přinášelo nové zkušenosti. A to mě baví asi nejvíc ….

Za sebou máš zkušenosti s produkty IBM, Microsoft i opensource. Jaké kameny by jsi použil pro sestavení svého ideálního informačního systému?

To budu možná relativně brzy řešit :-). Klíčové je, aby jednotlivé stavební prvky byly funkční, mezi sebou komunikovaly a jejich implementace i provoz byl efektivní. Pro klientské prostředí bych určitě volil platformu Microsoft pro její masové rozšíření, kvalitu aktuálních verzí, dostupnost podpory a uživatelskou zkušenost. Na straně infrastruktury pak zřejmě Windows Server s Active Directory a centrální správou všech částí systému. Výběr aplikačního prostředí vnitřní fungování firmy a spolupráci by pak byl složitější. Pro menší firmu bych asi volil Small Business Server integrující řadu důležitých služeb do jednoho prosředí včetně jednoduché správy a vzdáleného provozu. U větší firmy by záleželo na typu organizace, způsobu fungování a dalších aspektů. Obchodní agendy bych řešil funkční nadstavbou ekonomického systému, postaveném nad robustní databází. Nad tímto by se pak daly realizovat reportovací a analytické nadstavby pro vedení firmy. V oblasti webu bych použití technologie nechal více na zkušenostech agentury, kterou bych pro danný projekt použil. V tuto chvíli bych osobně preferoval postavit celé řešení nad platformou Microsoft, protože jednotnost platformy přináší řadu úspor a na této konkrétní platformě se za rozumné peníze dá realizovat drtivá většina požadavků. Je také dostupná široká síť partnerů, doplňků a podpory. Je to hodně o pohodlí 🙂

Nakolik se interně v Microsoftu používají všechny ty skvělé technologie? Nebo si také posíláte všechno emailem?

Byl jsem sám až překvapen jak intenzivně se nové technologie v Microsoftu používají. A hodně jsem si na to zvykl. Výčet všech online služeb a nástrojů interních systémů by vydal na dlouhý seznam. Kromě toho že aktivně používáme všechny nové verze ještě před oficiálním uvedením na trh (například Vistu jsem spokojeně používal už více než půl roku před uvedením na trh a www.microsoft.com běžel na WS2008 od loňského léta), tak služby, které nám interní systém nabízí pro podporu obchodních i administrativních agend jsou velmi propracované. Takto kvalitní IT bych přál všem firmám a určitě by se to líbilo i vám :-). No a neboj, mail používáme také velmi intenzivně – je to jeden z kritických systému. Ostatně asi jako i jinde…. kdo by si pomyslel jakou pravdu budu mít, když jsem před 10 lety přesvědčoval šéfy firem že se k mailu mají chovat jako ke klíčovému systému 🙂

Ty jsi měl jednu dobu období, kdy ti nepřestával zvonit telefon, pak zase období „každou minutu email“. Jak se díváš na BlackBerry a podobné mobilní technologie – budou slavit úspěch, nebo bys preferoval nebýt pořád k dosažení?

Jo jo, a taková období v podstatě přicházejí pořád :-). Musím říci, že jsem si v posledních letech hodně zvykl na mobilní služby Windows Mobile. A znám řadu případů, kdy i lidé mimo IT tyto služby velmi oceňují. Osobně si tak myslím, že mobilní služby a technologie budou dále nabývat na popularitě a spektru využití. Mít na jednom zařízení replliku svého mailu, kalendáře, kontaktů, služby instant messagingu, přístup k webu, podnikovým aplikacím, navigaci … kdykoliv a kdekoliv, to si prostě nechám líbit a asi nebudu sám. Zrychluje to reakční dobu, usnadňuje komunikaci. Samozřejmě to ale znamená nenechat se touto technologií zotročit. Já třeba už 5 let používám pouze vibrační vyzvánění, SMSky a maily mi nepípají, synchronizaci mailů mám na push nastavenou pouze v pracovní době, o víkendech synchronizuji pouze po pár hodinách …. .

Překvapení na závěr – kam míříš a co si od toho slibuješ?

Na začátek trochu historie ….když mi bylo 8 let, začínal jsem s počítači. Byly to tehdy osmibitové počítače (kdo pamatuje ZX Spectrum?). V 16 letech jsem se počítačům již věnoval vcelku profesionálně. Chodil na počítačový gympl, vydal pár čísel občasníku 16-drátů a občas se počítači i živil (brigády, vlastní programy…). Tou dobou začínaly být v kurzu šestnáctibitové počítače. Teď zbývá pár dní do mých 32 narozenin a třicetidvoubitové počítače postupně ustupují nové generaci. Počítačům a IT jsem zasvětil uplynulých 24 let. 14 let z toho v aktivním byznyse a poslední 4 roky a skoro 4 měsíce v ikoně IT, společnosti Microsoft. Byly to roky, které jsem si užil a jsem za ně rád. Nerostl jen obor, ve kterém jsem se pohyboval, ale i já. Od let programování, konzultací a lektorské činnosti, přes řízení projektů a týmů až po obchod a marketing. Hodně jsem se toho naučil a poznal, a to jak v profesním tak osobním životě. A jsem za to moc rád. Nicméně, tak jak z módy ustupují třicetidvoubitové počítače, rozhodl jsem se (možná prozatím) ustoupit i já z oblasti IT (protože až mi bude 64, kde tou dobou budou šedesátičtyřbitové počítače, že? :-)). Když jsem začínal s IT, byl jsem tímto oborem nadšen a má práce pro mne byla i mým koníčkem, mou zábavou. Při úvahách kam dále, jsem se řídil podobným smyslem – dělat to, co člověka baví. A tak zvítězil golf. Sport či možná i životní styl, který mne velmi oslovil a je mou vášní. Současně se vydávám na cestu, která opět slibuje spoustu nových zážitků, zkušeností a poznatků.

Od 1.7. bude mým novým působištěm společnost CZ Golf, která je největším českým vlastníkem a provozovatelem golfových areálů a souvisejících služeb. Do portfolia patří takové perly jako golfové hřiště Telč a přiléhající stylový hotel Šiškův mlýn, rakouský Waidhofen s hotelem, golfový areál Terasy Ústí nad Labem, Most či Písek – Kestřany. Dále provozuje driving Rohanský ostrov v Praze, je generálním partnerem golfového hřiště v Mariánských lázních. Současně je také generálním partnerem české PGA, provozuje golfovou školu, pořádá turnaje, v pro-shopech prodává golfové vybavení. Co je ale důležité, majitelé společnosti mají velmi ambiciózní plány – CZ Golf se má stát vedoucí firmou v oblasti golfu v České republice s podílem minimálně 20% trhu. No a co bude mým úkolem? Celou tuto skupinu řídit z pozice generálního ředitele…..

Stojí přede mnou velká výzva, velký úkol. Nastavit pravidla, konsolidovat fungování, zavést procesy, rozjet obchod a marketing, budovat a rozšiřovat síť hřišť, přinést nové golfové služby … bude to náročné, ale velmi zajímavé a motivující. A navíc golfové … tedy související s oblastí která lidi těší a baví. I když je ošklivo a výsledek nic moc, přesto většina lidí odchází z hřiště v dobré náladě a s úsměvem. A to nemluvím o tom když je hezky a hra se daří … :-). to je „prostě golf“…

Držte mi palce a jestli si budete chtít přijít zahrát či si golf vyzkoušet a naučit, určitě se ozvěte….

1 komentář

Leave a Reply