Po dlouhé době se mi nezdálo, že by měsíc měl nějaké ústřední téma. Tedy měl – ILUG a velké očekávání, co nás letos čeká. Pro nás česky mluvící pak bylo hrozně příjemné vydání české verze 8.0.1. Sám jsem si ji nainstaloval, používám (používal) a takřka denně nadávám. Nikoliv snad že by byla špatná, ale přeložené klávesové zkratky (doteď jsem vždy používal anglickou verzi) mě ubíjejí.
Vyšla také veřejná beta verze 8.5, takže jsem hnedle přeinstaloval, první dojmy sice získal, ale opravdu jenom v rychlosti. Andrew všechny vyzval, aby napsali co v ní chtějí mít a krásné jak, jak jsou názory hodně podobné. Vývojáři chtějí lepší nástroj na vývoj, uživatelé stabilitu a menší nároky na paměť a administrátoři si buď nestěžují nebo chtějí lepší HTTP server. A Declan vypíchnul pár věcí, které ho v release notesech zaujaly.
Carl provedl pokus, kdy měřil energetickou náročnost jednotlivých aplikací a akcí v nich. Počítali jste někdo někdy do TCO i náklady na spotřebu energie?
Pokud si pořád ještě někdo pamatuje Reného Zahradníka, tak ten ukončil svou kariéru ve společnosti Oracle a založil společnost ATBON. Ať mu štěstí přeje.
A pokud se budete nudit tak můžete zavzpomínat na staré časy mizerné grafiky a zahrát si hru od Microsoftu.
Pro vývojáře
Celkem by mě zajímalo, zda se někdo v Česku aktivně věnuje vývoji pro Sametime. Mám tím na mysli různé automatické uživatele, kteří třeba vytáhnou data z CRM systémů nebo kalendářů, aby se tam člověk nemusel dívat, ale jenom jim napsal. Na developerWorks nyní vyšel článek jak takového „bota“ udělat i automatického – tedy aby on byl aktivní a informoval vás o stavu serverů místo posílání emailů, na které stejně nemáte čas. Podle mě moc hezká myšlenka.
Když už jsem u Sametime tak používáte ho aktivně na webových stránkách? Jak jsem zjistil tak to není žádná věda, tak proč uživatele nepotěšit? S tím souvisí i náhrada STLinks od partnera, která nepoužívá Java aplet a tudíž by měla být příjemnější a rychlejší.
Bezpečnost, bezpečnost – křičí všichni a chtějí zakázat kopírování z dokumentů a možnost PrintScreen klávesy a tak dál. Tak teď už jsem našel kód jak klávesu zakázat, samozřejmě vyfotografování třeba mobilem (dneska už mají všechny super rozlišení) to nevyřeší 🙂
Rychlost, rychlost, rychlost – další věc, kterou všichni chtějí. Objevil se WhitePaper pro programátory na co si dávat pozor.
Co mě ve verzi 8 hodně zlobí je automatická konverze HTTP odkazů bez ohledu na to jak mám nastaveného klienta. Přitom stačí do dokumentu přidat pole $DontAutoProcessURL s hodnotou „1“ a vše je v pořádku. By mě zajímalo jestli za to tomu programátorovi useknou ruku nebo je to prostě věc na kterou si musíme zvyknout.
Pokud používáte TeamStudio tak už asi víte, že existují nové stránky s tipy jak nástroje využít co nejlépe, pro vás ostatní zajímavé čtení ať víte, co nemusíte řešit obezličkami ale super nástroji.
Skvělý tip jak zjistit pole, které uživatel změnil. Jasně, všichni si uložíme jejich hodnoty při otevření dokumentu do proměnných a při ukládání to porovnáváme, ale tohle mi přišlo nějak čistější.
A ještě jeden hezký – jak v LotusScriptu zjšťujete zda pole obsahuje potřebnou hodnotu? Já to vždycky projížděl ve smyčce a nikdy mě nenapadlo hodit si to do řetězce a dát Instr. Možná to není rychlejší z hlediska běhu programu, ale je to nesrovnatelné v počtu řádků.
Potřebujete v události dokumentu provést akce jak v LotusScriptu tak v @Formula jazyku? Občas jsem kvůli tomu půlku věcí přeprogramoval, nyní vím, že to jde. Otázkou je, jak „čisté“ (rozuměj příjemné pro další čtenáře kódu) to je.
Upravit nebo předělat? Na to se u mnoha aplikací asi občas ptáte, tak tady jsou otázky, které by vám mohly pomoci s rozhodováním.
Potřebovali jste se někdy skriptem připojit na sdílenou složku pod jiným jménem uživatele než běží Domino server? Vytvořit MIME email s přílohou? Načíst EXIF informace z fotek?
Pokud znáte TeamStudio tak možná víte, že některé nástroje jsou zdarma. A těch zdarma je nyní zase trochu víc.
Pro administrátory
Přechod na novou verzi ODS 48 podle všeho nepřináší jenom samá pozitiva (což je třeba výrazné zmenšení velikosti databází), konkrétně jsem zahlédl problém s pohledy zobrazujícími dokumenty nezařazené do žádné složky. Asi to nikdo moc nepoužívá, o to víc je třeba to otestovat.
Pokud plánujete nasazení Travelera tak by vás mohlo zajímat jak je na tom s výkonností.
Zda registrovat uživatele s diakritikou ve jménu nebo ne je u nás velká otázka, podle všeho to ale není moc dobrá praxe. Tak koukejte používat pro tyhle účely alternativní jména.
Víte jak ve verzi 8 poznáte, že běží Out-Of-Office úloha? Nijak, jedině když se budete bedlivě dívat na konzoli. To je smutné. K tomu ještě že ze splash screen (jak se to překládá?) nepoznáte, kterou konkrétní verzi 8 uživatel používá. Škoda.
Re testovani pole na hodnotu v LotusScriptu – jeste rychlejsi a kratsi je pouzit ArrayGetIndex.
Pavel