Zářijové novinky ve světě Lotusu

Další měsíc za námi, nějak mám pocit, že ten čas neutíká, ale přímo letí. A novinek se opět sešlo relativně požehnaně 🙂

<$DXContinueReading$>

Pár informací, které jsou zajímavé tak nějak pro všechny, tak je ani nebudu dávat pod uživatele, ale uvedu je napřímo. René Zahradník na konci měsíce opustil řady IBM a přešel do řad Oracle. Ještě předtím než odešel jsem s ním udělal takový minirozhovor, ale nečekejte žádná překvapení 😉

Na linkedin se rozjela relativně zajímavá debata o budoucnosti Lotus Notes. Je to dlouhé, ale stojí za to to přelouskat.

V posledních dnech se rozjela ohromná debata o budoucnosti RedBooks. Pro běžné uživatele asi nic zajímavého, pro vývojáře a hlavně pro administrátory neuvěřitelně zajímavé, protože se jedna o asi nejlepší zdroj informací. Asi nejdelší zamyšlení napsal Christopher, nicméně ani můj oblíbený Volker se moc nedržel a psal (jako obvykle značně ironicky). Ed se snažil zdatně sekundovat a poukazoval na fakt, že IBM připravuje jiné zdroje informací. Což je sice pravda, ale RedBooks jsou RedBooks, psané lidmi pro lidi a hlavně jedna z příležitostí, jak vyrazit do ciziny, něco se naučit a ještě obzvláštnit své CV. Zjevně smůla, že jsem to zatím nestihl, asi to už totiž nestihnu. Ti, kterým se to nelíbí, mohou podepsat petici, že jsou proti jejich zrušení.

Minule jsem psal, že se objevily první obrázky mailové šablony z 8.0.1, tentokráte se objevily náznaky další funkcionality – nejpodrobněji asi u Nathana.

Současně IBM také ohlásila Lotus Notes TravelerSymphony (což Carl relativně kritizuje). A pokud někdo sleduje informace o Quickr, tak se objevilo 11 důvodů, proč ho používat. Přesvědčily někoho a bude to v Čechách někdo využívat?

Zajímavé zamyšlení nad konferencemi a zda se na ně vyplatí jezdit. Po zkušenostech z Vídně bych řekl, že určitě. Na druhou stranu, z vlastního bych to platit nechtěl 🙂

Pokud přemýšlíte, co všechno jde s tím Lotus portfoliem udělat, tak u Alana byste mohli najít odpověď.

A poslední informace od české IBM – na podzim se chystají opět nějaké vzdělávací akce.

Pro uživatele

Verze osm přináší pár novinek a článek na developerWorks shrnuje osm věcí, které prostě fungují v každé aplikaci. Některé jsou asi příjemné, ale v zásadě žádné velké překvapení. Co ale je překvapení (alespoň pro mě) je neexistence klávesy Ctrl+Tab, která sloužila k přepínání mezi jednotlivými okny. Pořád to mačkám a ono pořád nic, takže tohle mě pořádně zamrzelo. Pravdou je, že většina lidí ale stejně používá myš, takže asi o nic nejde.

Označení textu jako Pass-thru HTML – prý k tomu pořebujete Designera. No, některé požadavky moc nechápu, tohle přeci využije i uživatel, ne?

Document Conflict Resolver by měl být snadný nástroj, jak porovnat dva dokumenty a zjistit, v čem se liší. IBM navíc uvolnila (byť ho nepodporuje) další nástroj, který by měl umět i barevně zvýraznit změny v RT polích a dát vedle sebe změněná políčka. Tak nevím, on ty konflikty opravdu někdo porovnává a u jejich mazání přemýšlí?

Charles se svěřuje s prvními dojmy z osmiček. Po pravdě řečeno také není extra nadšený 🙁 Zvláště integrace „OpenOffice“ je diskutabilní – dokument lze sice přímo z LN vytvořit, ale už jsem nenašel cestu, jak to přímo do nich uložit. Né že bych se extra koukal.

Nudíte se občas při práci a chtěli byste nějakou tu hru? Proč nehrát přímo v Lotusech (registrace pro stažení nutná, ale zdarma)?

Pro vývojáře

Nathan v souvislosti s plánovanými novinkami v 8.0.1 upozorňuje na nutnost naučit se používat třídu NotesDirectory a ve finále i ukazuje přesně proč. Celé je to velice zajímavé čtení a má dost pravdu – všichni ve svých aplikacích šaháme přímo do adresní knihy a jsme šťastní, ale málo kdo z nás (já tedy ne) počítá s Directory Assistance a dalšími adresními knihami a už asi vůbec nikdo (přihlašte se, kdo ano) nepočítá s LDAP přístupem do jiných systémů. Pokud to ovšem IBM svými třídami umožní, tak jenom super!

Komentáře v @Formulích každý umí – používá se přeci REM. Ale jak to udělat v cyklu?

Michel napsal krásný článek o používání šablon textů, což je zajímavé, ale zase nic extra. Jedna věc je ale úžasná – jak uděláne ReplaceSubString v čistém LotusScriptu? Přeci kombinací Join a Split – to je úžasná myšlenka.

Pokud jste slyšeli O Microsoft SharePointu, ale nikdy to neviděli naživo, tak máte možnost – Microsoft udělal demo site.

SuperScript class – co mě na ní zaujalo je možnost uložit do ní až 2GB dat. To je celkem dost a přesto by měla umožňovat relativně dost operací s textem.

RT editor na webu – podle všeho celkem mocný, kompatibilní napříč prohlížeči a … No prostě to zkuste.

Rocky se zeptal, které nové vlastnosti v LotusScriptu či @Formuli vývojáře extra zaujaly. Nějak jsem čekal velkou debatu, která bohužel není, nicméně i tak to stojí za rychlé zkouknutí.

Šablony, jejich vyplňování a ukládání do databáze. To chce snad každý a vždycky je potřeba vymyslet, kde to člověk udělal opravdu pěkně. Tak proč se neinspirovat u Lokutuse.

Ikonky v pohledech – v osmičkách se jich dá používat víc, bohužel nejsou dokumentované v helpu.

Pokud jste někdy potřebovali zjistit všechny IP adresy, které jsou přiřazeny vašemu počítači, tak ve Windows to může být jednoduché.

Pro administrátory

Jaký by měl být poměr administrátorů a uživatelů? Asi to zarazí spoustu českých firem, ale z komentářů to vychází tak 1 : 1500. To mi přijde skoro dost, jak kdyby to hrálo do karty business partnerům, aby na ně zákazníci víc spoléhali a neplatili si vlastního člověka.

Tip pro automatickou instalaci klientů a nastavení jejich notes.ini. To jsem zvláště jednou hodně potřeboval a nikde o tom v podstatě nebylo nic napsáno. Nicméně – jak vy instalujete klienty?

Network base instalace (tedy datový adresář uložený na síťovém disku) jsem u pár klientů viděl. Ve verzi 8 podle všeho nefunguje 🙁

Osmičky nepodporují Sametime 7.5.1, nicméně nějaká finta, jak ho nainstalovat existuje.

Získat fixy na Domino byl vždycky relativně těžký úkol, IBM je nedávala snadno. Ale nyní se to snad zlepšilo. K tomu ještě existuje nástroj, který projde NSD logy z padlého serveru a zanalyzuje je.

Tentokráte to bylo kratší, takže otázka na konec – dočetl jste to někdo dneska až sem?

1 komentáře

  1. Seriál novinek je skvělý. Jen houšť a větší kapky. 🙂
    Jen bych chtěl upozornit, že ReplaceSubstring už v LS existuje od verze 6.
    Dim s As String
    s = Replace(„to je peklo“, „peklo“, „raj“)
    Myslim, že to bude rychlejší, než join(split()).

Leave a Reply