Srpnové novinky ve světě Lotusu

Po měsíci jsem tady s dalšími novinkami, které mě zaujaly. Tak nějak subjektivně mám pocit, že jich je o něco méně než minule, ale uvidíme, až je všechny sepíši dohromady 🙂

<$DXContinueReading$>

Pro uživatele

Petr Kunc odkazuje na prezentaci novinek ve verzi osm. Také je tu PDF dokument s novinkami, pro ty co raději čtení od IBM tak je článek na developerWorks a pak také existuje video s novinkami (velice hezké) a co mě zaujalo, tak už se objevují zákazníci, kteří chtějí na osmičky migrovat co nejdřív. Což je tedy super rychlost, máme v Čechách také někoho tak nadšeného? Mimochodem víte o tom, že LN ve verzi 8 nejdou „plně“ používat v offline režimu? Součástí jsou totiž Activity, které slouží pro takovou tu týmovou práci nad projekty, linkování všech věcí z jednoho místa, sledování úkolů a podobných hloupostí. Krása, bohužel je to spíš Java aplikace a nepodporuje replikaci, takže myšlenka, že na projektu popracujete z domova bez připojení je mylná 🙁

S tím souvisí ještě jedna věc, pokud jste zpomalení stejně jako já – ano, Lotus Notes 8 opravdu vypadají jako Outlook. Akorát nevím zda je to dobře nebo špatně a hlavně jestli když něco vypadá podobně tak to znamená, že se to i tak dobře ovládá (což bohužel už pravda není :((). A Mary Beth už ukázala první obrázky mailové šablony z 8.0.1 – vypadá to dobře a prý by měli poladit těch šablon víc.

Když jsme u těch novinek, tak několik (spíš vývojářských) se mi opravdu líbilo, takže tady jsou – sloupce je možné nastavit, aby se rozšiřovaly s velikostí obrazovky, případně mizely pokud není dost místa; akce je možné udělat jako rozbalovací i přímo klikací (Reply v emailu je typická ukázka); webservice již lze i nativně konzumovat (ten kód vypadá opravdu jednoduše) a indexy sloupců, na které lze kliknout a řadit podle nich, lze tvořit až když jsou potřeba. To je super, pár zákazníků chtělo pohledy řaditelné podle každého sloupce, což trochu zabíjelo server, takže teď se mu může ulevit – hurá administrátoři.

A pokud někdo osmičky nepotřebujete, tak je zajímavé vědět, že 7.0.3 beta 2 je dostupná vybrané skupině lidí a ostrá verze se tedy hezky blíží.

Co zahrnuje která verze Sametime – to sedí asi nejlépe do této kategorie a současně je to věc, kterou si nikdy nepamatuji. Takže obrázek pomůže, byť jenom orientačně.

Michel se rozhodl uvést na trh Domino Workspace – takový mix pro ukládání dokumentů, diskutování, blogování a wiki. No, pro správu projektů by se to hodit mohlo, uvidíme, kam se to posune.

Pro administrátory

Povídání o administračním procesu není nikdy dost, tady jsou vypíchnuté nejzajímavější informace. Jedna, která se mi extra líbila je návod na psaní vlastních requestů a jejich procesování, což je spíš pro vývojáře, ale někdo jim musí říct, co chce a proč. Akorát mě nenapadá žádný důvod, proč si psát něco vlastního, co AdminP neumí – napadá vás něco?

Jak nainstalovat Lotus Connections – příručka pro každého. Super, stažené to mám, akorát na to najít čas 🙁 K tomu se IBM i ptá, zda do toho zabudovat nějakou formu hodnocení uživatelů, kterým se dá „věřit“ a kterým ne. Tak nevím, tohle mi dává smysl na internetu, ale v systému pro interní použití?

Tell router ls – kdo z vás ten příkaz zná? Předpokládám, že nikdo a přitom tak krásně ukazuje co všechno a kam se odesílá. Neotevírejte nápovědy, stejně to tam prý není.

Pro vývojáře i administrátory – Bruce Elgort se rozhodl vymyslet Lotus Most Valuable Professional program, něco podobného má i Microsoft a shromažďuje to lidi, kteří jsou na špici a pomáhají komunitě. Osobně se mi ta myšlenka hodně líbí, přemýšlím, kdo by si ten titul v Čechách zasloužil, jestli to znamená, že musí někde publikovat a radit veřejně, nebo může být schován a přitom pořád být užitečný.

Jedna z osmičkových novinek – možnost zadat přesměrování databáze. To mi přijde jako bomba a použití výrazně častěji než jenom při mazání databází. Kolikrát jste už přehazovali databáze mezi servery/adresáři? Já častokráte a uživatelé ji dost často pak hledali 🙂

A ještě jedna novinka – konečně jde na serveru nastavit autentikaci při posílání SMTP pošty – hurá.

Featured documents – informace, na které se lidi ptají nejčastěji nebo je Lotus Support považuje za důležité. Seznamy jsou podle produktů a co jsem tak namátkou kouknul, tak se je opravdu hodí znát. S tím může souviset ještě jedna věc – vzdělávání od IBM zdarma.

GZip a jeho podpora na Dominu. Věc, která měla být v sedmičkách a pak zmizela, nicméně stejně se dala zapnout a mohlo to fungovat. Nicméně tady je návod, jak to rozchodit spolehlivě, bohužel pouze s obsahem, který je ručně GZipován.

Připravuje se také příručka jak nasazovat osmičky – vyjít by to mělo již za měsíc.

Pro vývojáře

30 LotusScript tipů – taková mini učebnice pro všechny, zopakování pro některé. Celé je to seřazeno od začátečníků pro pokročilé a některé jsou opravdu dobré, u pokročilých se nebojí ukázat ani věci, které jsem v životě nepoužil (to zní hodně namyšleně, co?)

Notes to XML a zpět – export do DXL přišel v šestkách, občas to někdo použije, ale nikde jsem neviděl žádnou extra hezkou aplikaci. Že by to nebylo potřeba, nebo jsme líní programovat něco, kde to potřeba je?

Jaké templaty by měly být dodávané s LN. Dobrá otázka a možná sedí nejvíc do vývojářské sekce. Ve verzi 3 se snad objevily první dodávané templaty a bylo jich hodně, byť jednoduchých. Postupně jich ubývalo a dnes už moc není, což je podle spousty lidí celkem škoda, protože jednak to pomáhá vývojářům naučit se nové věci a inspirovat se a pak i zákazníkům, kteří vidí, že přímo v ceně je dodáno něco užitečného a nemusí hned všechno vyvíjet. Za mě osobně takové jednoduché CRM by bylo super, možnost využít Domino Directory i jako přehledný adresář lidí, kde sedí a jejich telefony (jasně, to jde i v dnešní době, ale není to zrovna user-friendly) a vrátil bych zpátky databázi na jednoduchá workflow.

Kevin Pettitt našel jeden zajímavý nástroj, který by asi šel použít pro dokumentaci LotusScript kódu. Ten diagram vypadá sice nakreslený jednoduše, ale myslím, že přesně takový diagram bych občas chtěl vidět.

No a pokud máte pocit, že vyvíjíte fakt složité aplikace, tak se obávám, že tuto nemáte – formulář se 7300 poli z toho 1700 richtextových a to celé na 34 záložkové tabulce. Wow, osobně bych ten formulář nechtěl tvořit natož vyplňovat.

Volání agenta z pohledu v jiné databázi a na jiném serveru vypadá jako bomba, ale nějak mám pocit, že podobná věc by mohla jít vyřešit pomocí NotesAgent.Run. Nicméně stejně to stojí za zmínku – tohle je totiž udělané pomocí vlastní DLL knihovny a zvláštního volání funkce @DBCommand – věc, kterou jsem chtěl vždycky napsat.

Použití editovatelných sloupců v pohledu pro volání akcí jsem již někde viděl (tedy jako ukázku), ale zatím jsem to neviděl ve skutečné aplikaci a přitom to může být dost užitečné – co vy, použili jste to/použijete to někde?

Jak funkci předat proměnný počet argumentů? Tohle mi v LN vždycky celkem chybělo a řešení mi to přijde celkem hezké.

Mary Beth diskutuje spell-checker, který by měl jít zapínat a vypínat pro RT pole. Diskuze to byla celkem zajímavá, protože zvláště my non-English speaking se musíme ptát, jaký slovník se bude používat a současně všichni se ptají, zda by to nestálo zato občas zapnout i na textových polích.

Použití vloženého pohledu místo Picklistu. Tohle řešení je neuvěřitelně zajímavé, určitě ohromně flexibilní pro uživatele, ale co když se mu nechce sahat na myš, to se pak bude ovládat asi špatně, ne? Nicméně vypadá to hodně dobře a použití je nevšední.

Checkboxy s filtrováním – krásné řešení pro výběr lidí ve větších firmách.

Pokud se trápíte s grafy a jejich generováním, tak Julian našel něco hezkého JavaScriptového.

No, když to tak čtu tak je toho asi víc než minulý měsíc 🙂 A to mě přivádí k otázce – které ty věci vás opravdu zaujaly a které byly jenom plácáním do vody, protože vás to prostě nezajímá? Dejte vědět, pomůže mi to 😉

1 komentář

  1. Pokud by requesty z aplikací mohl zpracovávat AdminP, snad by umožnilo to lepší integraci aplikací do LN a mohlo by to dokonce usnadnit práci administrátorům. Adminitrátor by totiž mohl mít všechny požadavky na jednom místě a nemusel by kontrolovat requesty v různých DB. Z hlediska administrátora by asi nemusel být moc velký rozdíl např. mezi změnou uživatele v names.nsf a změnou osoby v nějakém adresáři obchodních kontaktů, který by byl provázán třeba na nějakou DB Projektů.

Leave a Reply