Zajištěné fondy = drahá jistota

Zajištěné podílové fondy, které slibují při splatnosti vrácení vašich peněz případně výnos určený (typicky) složitou výpočtovou konstrukcí, jsou čím dál tím populárnější. Zní to přeci skvěle – můžete se podílet na rizikové investici (zlato, ropa a další) a přitom neriskovat, protože když se to nepovede, tak vám fond při splatnosti vrátí všechny vaše peníze.

Zapomíná se na časovou hodnotu peněz a na inflaci, která je sice nízká, ale pořád vám z těch peněz ukrajuje a ukrajuje.

Že jsou zajištěné fondy u nás populární potvrzuje i statistika AKAT – ke konci roku objem peněz, který v nich byl investovaný, činil skoro 15 % celkových investic do fondů. Pokud se vezmou jenom zahraniční fondy (kde navíc hrozí i měnové riziko), tak poměr činí v podstatě 25 %. A to je dost.

Rozdělení investic do podílových fondů, zdroj: prezentace KZ Finance na konferenci Investiční průvodce 2014

Dost je to zvláště pokud se vezmou v potaz výsledky – v loňském roce doběhlo 22 zajištěných fondů, jen 6 z nich zhodnotilo o více jak 1 % p.a.; osm z nich přineslo čistou nulu. Pravdou je, že třeba fond ČSOB Světových pivovarů vynesl za 5 let 33 %.

V posledních letech mi nabídli dvě takovéto výhodné investice – první z nich byla spekulace na růst ceny ropy, druhá na růst ceny zlata. Oba od té doby klesají. A dlouho před tím jsme investovali do zajištěného fondu, který ale byl veden v GBP. Znělo to jako super nápad (libra tehdy byla silná), při splatnosti fond i něco vydělal, což se rychle změnili po přepočtu do českých korun.

Až se tedy v budoucnu setkáte s nějakou super zajištěnou nabídkou (třeba ČSOB Perspektivních trhů), tak raději dobře přemýšlejte. Dvakrát. A pak snad začněte pravidelně investovat a zjistíte, že vám to vynáší víc.

1 komentář

Leave a Reply