Tříměsíční novinky ze světa Lotusu

A je to tady, po krátké odmlce způsobené cestováním, při kterém nebyl čas vůbec na nic, jsem tu opět se svými novinkami ze světa Lotusu. Probrat se všemi těmi zprávami za tři měsíce bylo dost náročné, ale o to rychleji jsem to projel a síto pro zajímavé informace měl snad ještě jemnější než jindy. Takže co se objevilo?

Pro všechny

Objevila se nová stránka pro sdílení nápadů, jak vylepšit Lotus Notes. Co jsem tak získal dojem, tak IBM je celkem ráda a snad si z toho ty dobré myšlenky vybere a v nějaké verzi naimplementuje. A k tomu rovnou vznikl i plug-in, který umožní si to hodit do Sametime a mít pořád na očích. Se Sametime souvisí ještě jeden hezký plug-in, který zpřístupní data z databáze ve formě seznamu lidí. Když jsem to viděl poprvé tak jsem si to moc nespojil, ale pak se v tom dá vidět dobrý nápad – natáhnout třeba z helpdesku kdo je zodpovědný za jakou oblast po stránce technické, obchodní či školicí a mít možnost ho rovnou kontaktovat by nebylo úplně špatné.

Další plug-in (asi si na to v souvislosti s verzí 8 budeme muset zvyknout) je zase zaměřen na školení. Místo hledání na intranetu co je kde za kurzy se to takhle hezky zobrazí v panelu po straně a jak má člověk chvilku, tak na to koukne. Nebo byste chtěli jeden, který zobrazí hodnoty polí z dokumentu?

Symphony je novinka od IBM, aneb editory zdarma. Nějak mi to moc nešlo do hlavy k čemu to je a asi nejsem sám – Volker to taky moc nechápe. Kromě toho se objevila také česká verze osmiček, všem se otevřel Greenhouse pro testování IBM produktů, vyšla beta Travelera a také Atlas, který umí najít kdo je vám nejbližší. Hloupé pouze je, že se to dodává jako služba od IBM 🙁

Reklamní videa od IBM – po tom byla sháňka vždy, tak teď jsou na youtube.

A konečně soutěž o nejlepšího bloggera – nominace je uzavřená, teď už můžete jenom hlasovat. S blogováním souvisí dvě další věci – agregátor Lotus blogů ať máte na čtení jedno místo a pak něco, co ty zprávy ještě rozdělí do kolonek jako to dělám teď já.

Telefonní konference od IBM – čas od času je dělají a témata vždy relativně zajímavá. Takže pokud jste nenašli čas v reálu, tak se dá stáhnout záznam.

SharePoint – člověk by řekl, že to tady nemá moc co dělat, ale zjevně je potřeba o tomto produktu vědět, partneři to začínají také podporovat a objevila se i stránka, která se snaží ukazovat rozdíly mezi tím a LN. Celkem zajímavé čtení, ten člověk z toho není zrovna odvázaný.

Pokud jste někde viděli aplikaci s opravdu špatným uživatelským rozhraním, tak Chris ji chce vidět.

Ed se pochlubil prezentacemi, které získal přímo od zákazníka o tom, jak jim Lotus Notes vyhovují. Tyhle prezentace většinou bývají nejlepší na přesvědčování.  K tomu se asi hodí i článek o konkurenci pro Outlook, která už je na trhu. A taky informace, že Lotus Notes jsou mrtvý produkt.

Certifikační testy – s každou novou verzí jsou nové, tentokráte se do jejich skládání moc nehrnu. Nebo mi je chce někdo zaplatit?

Pro ty kdo už se těší na verzi 9 – první informace jsou venku.

Pro vývojáře

Jak vyřešit, aby do databáze šlo uložit dokumenty POUZE pomocí formuláře? Nápad tady není, ale je neuvěřitelně plná diskuze plná nápadů, některé pěkně komplikované. A jakkoliv se to může jevit jako hloupost, tak to občas může být zajímavý problém.

Plánovaní agenti, kteří mají u sebe čísla – k čemu to je? Není nad to, kdyby člověk mohl všechno dohledat v dokumentaci.

Jak zpřístupnit data z vašeho CRM pro ověřování přihlášení? Něco podobného jsem už řešil, ale tehdy se jednalo o použití dat pro výběr emailů.

Thumbnail field – novinka od verze, hmmm, 8. A použití sice není úplně nejelegantnější, ale ve spoustě případů skvěle využitelné. A ještě jedna osmičková novinka – označování proměnných doubleclickem ve skriptu už funguje jak má.

Jak udělat RT pole ještě barevnější a dynamičtější. Velice hezký příklad, který má sice své limity, ale ve spoustě případů dostačuje.

DeveloperWorks zveřejnil článek jak pracovat s informacemi o volném čase. Co si tak pamatuji, tak to v podstatě nikdy rozumně nešlo, ale nyní by mělo být možné programově zjišťovat, kdo má kdy čas. Hurá!

Jak získat hash souboru na disku?

Krásný článek o tom, jak byste měli v programech kopírovat jenom to, čemu rozumíte. Hlavně asi pro začátečníky, kteří zkopírují kus programu a pak ho doladí – naučte se, k čemu tam je každý jednotlivý řádek, ať pak uživatelé nejsou zbytečně smutní.

Pokud smutníte, že nemůžete jezdit na konference a nasávat rozumy, tak Bill se rozhodl podělit o všechny své prezentace.

Webové stránky a používání Print pro jejich generování – pokud to má určitý formát, tak to Domino nevypíše na obrazovku, ale pošle to v hlavičce.

Používáte ve svých pohledech knihovny? Zamyslete se nad tím, může je to zpomalovat a jsou cesty, jak je snadno odsunout jinam.

Grafy a Lotus nikdy nešlo moc dohromady, díky Google by to nyní mohlo být o něco lepší. Google Chart API zní velice jednoduše a zajímavě a koho vlastně zajímá, kdo má ten graf na starosti?

Jak používat ve verzi 8 vlastní Java pohledy? IBM tuto možnost prý zatím nepodporuje, ale jde to celkem snadno.

XML a DXL – zaklínadlo dnešních dnů (hlavně ta první zkratka) a přitom to moc lidí nevyužívá. Tak alespoň krátká prezentace.

Pro administrátory

Vyšel Sametime verze 8. Takže od Chrise jsem se dozvěděl, že upgrade není procházka růžovou zahradou a od Carla zase, že neefektivní převod do HTML ve verzi 7.5 je minulostí.

K LN 8 zase vyšel redbook jak to nasadit a informace od IBM jak budou řešeny language packy na klientech. Pokud jsem to pochopil správně tak říkám „a sakra“ – to znamená nainstalovat anglického klienta a pak na něj lámat český language pack?

Pokud jste se v osmičkách také snažili číst RSS chráněné heslem, tak jste možná nepřišli na to jak. Ve finále je to celkem jednoduché, byť se to nastavuje zase někde jinde než by člověk čekal – tedy nikoliv u RSS kanálu.

Antivir a osmičky je také zajímavé téma – takže podporuje Symantec osmičky nebo ne?

Nejlepší praktiky by chtěl každý nasát rychle, teď existuje i jejich průběžně doplňovaný seznam.

V osmičkách také není možné normálně pustit klienta na serveru, nicméně stačí dohrát jeden soubor a hurá – jede to. A v 7.0.3 může být problém se zobrazováním emailů v inboxu. Co se týká 6.5.x tak byl stanoven datum jejich zániku. Tedy konce podpory od IBM.

Skoro zvířecí článek o tom jak nastavit LN, aby byl přechod z Outlooku co nejsnazší, ale na druhou stranu proč ne, smysl to dává.

Koho zajímá výkon osmiček tak prostě musí vidět report, který k tomu vyšel.

O možnosti úprav hlášek, které píše klient uživatelům jsem tuším už psal. Nyní je to rozšířené o databázi, kde si to člověk může krásně přepsat sám.


A to už je pro dnešek všechno, užívejte nového roku a ať se daří čím dál tím líp.

Leave a Reply