Svoboda ve škole

Tomáš Hajzler z Peoplecommu nechal natočit film „Svoboda ve škole„. 13 minutový snímeček pojednávající o tom, že škola nemusí být jenom o pasivitě, sezení v lavicích, poslouchání, strachu ze známek. Naopak, že škola může být o vášni, iniciativě a tvořivosti a že tyto věci už musí být v učitelích, aby to celé fungovalo.

Na prvním stupni chodí dítě do školy na čtyři hodiny. Učitel se mu intenzivně věnuje cca sedm minut. A to ještě v tu chvíli musí být to dítě ochotno vnímat.

Ten film mě donutil si uvědomit, že možná opravdu není nejlepší strčit dítě do první školy, která je vedle (u nás hned přes ulici), ale že by stálo za to věnovat nějaký čas výběru školy, kde to dítě bude bavit, kde se bude cítit dobře a kde se budu cítit dobře i já, abych té škole věřil, že ho naučí to, co chci.

Tomáše stála výroba filmu cca 50 000,-. Myslím, že sám byl překvapen na kolik to vyjde i když na tom všichni pracují buď zcela zdarma nebo jenom za symbolické ceny. Pokud chcete, přispějte mu.

Myslím si, že to je snímek, na který se dá podívat i společně s přáteli a využít ho k rozproudění diskuze o vzdělávání, škole, rodičovství, dětství, svobodě,…

Osobně to neudělám, přestože se mi film líbil a posunul mě. Nevidím pro to důvod, beru film pouze jako upoutávku, jako tu věc, která mi pomůže rozpoutat diskuzi. Jako upoutávku na něco většího, na nějaký seznam škol, na místo pro výměnu názorů, pro prvotní výběr školy s těmi základními informacemi. Jsem líný hledat, chci mít odkazy na základní zdroje a pak mě to třeba posune a budu ochotný také přispět.

A co vy? Přispějete nebo začnete alespoň diskutovat?

Leave a Reply