Rozečti se a čti rychleji

Mám problém číst s někým dohromady jedny noviny, časopis nebo knížku. Zatímco můj čtenářský partner, ve většině případů, dočítá první článek nebo odstavec, já jsem na konci druhé stránky a začínám se nudit. V Austrálii jsem tím dostal i jednu z našich lektorek, když jsem texty dočítal dříve než ona a ještě se hádal o správných odpovědích na zadané otázky. Míval jsem pravdu, což bylo pro ni o to horší, že ona ty samé texty četla každé tři měsíce.

Logo Rozečti.se Přesto mě zaujal nově vznikající projekt, který jsem na začátku roku objevil na internetu – Rozečti.se. Sliboval zrychlení čtení v řádu desítek procent a to mi znělo zajímavě. V té době byla k dispozici pouze beta verze, která uměla změřit aktuální rychlost čtení (výsledek cca 400 slov za minutu), s tím, že okamžitě po uvedení funkční verze mi dají vědět.

Zaregistroval jsem se a čekal. Čekal. A ještě čekal. Trvala to dlouho, což hodně mrzelo Janu, která potřebovala nastudovat pár set stránek skript na její kurzy a zrychlení čtení by ji s tím hodně pomohlo.

Rozečti.se slibuje, že vás naučí číst 2 – 3 rychleji a současně si z textu zapamatovat více.

A pak jsem se dočkal. První tři lekce zdarma, zaváděcí sleva a pro mě, jako jednoho z prvních zaregistrovaných ještě další speciální sleva. Nebylo proč váhat a další dny tak byly ve znamení pilování mého čtení a zlepšujících se výsledků. Tedy jak kdy, zjistil jsem, že hodně záleží na textu, pokud je v něm velké množství jmen, číslic a datumů, tak se musím výrazně víc soustředit na zapamatování a rychlost hodně klesá.

Rozečti.se - mé výsledky

Je neskutečné, co všechno váš mozek zvládá pobrat. Zobrazení mixu písmen a číslic na zlomek vteřiny (na začátku jsou to tři znaky, na konci sedm, doba je pořád stejně dlouhá). Zobrazení postupně se prodlužujících slov na zlomek vteřiny – vždy jde o tři slova a někdy k sobě nesedí, takže nedávají smysl nebo nejsou gramaticky správně, což z toho dělá náročnější úlohu. Zobrazení několika desítek slov a následně určení z malé množiny, která slova jste viděli a která ne. Zobrazování textu v úzkém „průstřelu“ v rychlém tempu a na konci vyplnění testu s otázkami na obsah textu. A konečně finální test každé lekce, když musíte určitou rychlostí přečíst text a dostatečně správně zodpovědět otázky.

Vlastní funkcionalita aplikace se neustále rozšiřuje, přibývají nová cvičení nebo nástroje, které třeba zobrazí váš text danou rychlostí a tak „donutí“ přečíst ho rychle. Rozcvičování, které vám roztahuje oči do šířky i do výšky – zkuste sledovat postupně se oddalující čísla. Ze začátku je to legrace, ale když se vám všemi směry začnou oddalovat čtyři číslice, tak máte co dělat.

Prvních 15 lekcí je za mnou, všech dvacet se prý skoro udělat nedá. Takže to hodně láká. Zlepšení není tak oslňující, ale to snad bude tím, z jaké úrovně jsem startoval.

Certifikát Rozečti.se

A co vy, jak rychle čtete? Udělejte si test a dejte vědět.

3 komentáře

  1. Díky za tip 🙂 O tom projektu jsem slyšela, ale zapomněla jsem na to. Tento článek mě to připomněl a přesvědčil a jdu „do toho“. Díky!

  2. Hmm čekal jsem nějakou radu ohledně zrychlení četby a ejhle ono to reklama. Děkuji pěkně paní Martino z Humpolce. S pozdravem Martin z Prostějova

    • Reklama? I tak se to určitě dá brát 🙂 Ale pro mě spíš super zkušenost, o kterou se stojí za to podělit s ostatními. Ta cvičení, která tam mají, jsou totiž dobrá a pomáhají, i když možná to člověk zvládne sám jenom s knížkou. Zkuste si těch pár lekcí na zkoušku a pak uvidíte, zda stojí za to pokračovat.

Leave a Reply