súčto – jak podělat produkt a zase ho spravit

Byli jsme dlouholetými a spokojenými uživateli webu súčto.cz. Ostatně na těch našich 5 faktur za čtvrtletí by stačilo skoro cokoliv (rozuměj i Excel), ale tady jsme si sledovali faktury přijaté i vydané, pokladní doklady, splatnosti, zůstatky na účtech, prostě všechno, co jsme potřebovali.

Web se dlouho neměnil a nepřibývala nová funkcionalita, což ale vůbec nevadilo, protože dělal vše, co jsme potřebovali. A pak přišel den D, kdy nasadili (dlouho očekávanou) verze 2.0.

V tu chvíli jsem pochopil, že to zdaleka nepoužíváme sami. Negativních článků jsem totiž v tu dobu na internetu pár našel a dalo se s nimi jenom souhlasit. Nasadili totiž něco, co by se dalo považovat možná tak za beta verzi, která toho umí ještě méně, než ta přechozí. U nás navíc špatně převedli data, takže jsme najednou na účtě měli mít zůstatek vyšší, než jsme kdy vůbec vyfakturovali. K tomu nový cenový model, který znamenal, že v podstatě každý bude muset cálovat jak mourovatý.

Táhlo se to asi měsíc, postupně sice vylepšovalo, ale pořád jsem se díval po alternativách. Fakturoid, iDoklad, FillBill, QFaktury nebo dokonce plné aplikace – Pohoda, FlexiBee, Money S3. Vyzkoušel jsem to všechno a s ničím nebyl spokojen.

Fakturoid, iDoklad i QFaktury uměly generovat jenom vydané faktury. Dost nanic, to umím udělat i v Excelu. FillBill vypadal nadějně, ale na začátku vám aktivují plný tarif, abyste si to mohli všechno vyzkoušet. Super, ale já chci vidět, jak to bude vypadat v tom mém ořezaném tarifu, nechci riskovat, že mi pak něco fungovat přestane. FlexiBee si pod sebe nainstalovalo bez ptaní nějakou databázi a ovládat jsem to stejně nedokázal. Pohoda vypadala jak z minulého století. Money S3 byly nejnadějnější, ale nastavit podvojné účetnictví bylo nad mé síly.

A tak jsem se modlil. Súčto se postupně chlubilo tím, jaké skvělé nové funkcionality implementují, ale chyby pořád neopravovali. Navíc se chlubili věcmi, které to podle mě mělo mít už při spuštění.

Obrazovka vydané faktury v aplikaci súčto.cz

Pak přišlo konečně rozumné finále. Aplikace si sedla a začla dělat to, co by dělat měla. Cenový model se vrátil na rozumné úrovně a místo třech napevno nastavených (nesmyslných) tarifů (kdo posíláte jednomu dodavateli tři faktury měsíčně, abyste ten tarif využili?) si můžete nastavit tarif jak chcete.

Dost jsem si oddechl, data jsem nakonec migrovat nemusel a mohl zůstat u „ověřené“ aplikace. Přechodem na novou verzi (respektive nový ceník) jsme sice o pár příjemných věcí přišli, ale nakonec to vůbec nevadí.

Takže pokud chcete doporučení na jednoduchý systém pro evidenci přijatých i vydaných faktur, pokladních dokladů a v dnešní době i přiznání k DPH nebo služebních cest, mohu súčto.cz vřele doporučit. A pokud budete někdy nasazovat s velkou pompou novou verzi něčeho, tak dejte pozor, aby to umělo ideálně alespoň to co předtím, někdo si to zkusil dopředu používat a poté, co se na vás kvůli chybám sesypou uživatelé, tak abyste se věnovali opravě chyb než vývoji nových skvělých funkcionalit.

3 komentáře

  1. Dobrý den,

    důrazně před tímto software varuji. Mají tam tolik zásadních chyb a nedodělků – např neumí zaokrouhlovat faktury, takže máte vše na desetihalíře. Když vytváříte fakturu a u nového odběratel navolíte, že není plátce (my plátci jsme), tak se vůbec nevypočítá DPH. Pokud děláte zahraniční fakturu, tak se vůbec nenabízí DPH. V nastavení nahrají velké logo a udělá se z něj „blecha“ o velikosti 3×10 pixelů. Když napíší na podporu tak se jen diví, že to nefunguje ale problém nevyřeší ani po měsíci. A nemají ani telefonickou podporu.

Leave a Reply