Prodlužte platnost vašich Datových zpráv ZDARMA!

Logo Datové schránky Systém Datových schránek umožnil již před časem provést autorizaci vašich datových zpráv a tím prodloužit dobu, po kterou je možné bez problémů prokázat jejich platnost. Tuhle skvělou věc zavedli (z nějakého důvodu) bez ohledu na to, že je podle našich (současných) zákonů naprosto zbytečná, neboť platí, že dokud neprokážete opak je elektronický podpis považovaný za platný.

Na začátku června na tuto funkcionalitu znovu upozornili, ostatně pro staré zprávy ji můžete využít nejpozději do 21. 6. 2012. A hned pár dní nato upozornili na skvělou aplikaci od společnosti Dignita, která umožňuje celou věc provést automaticky pro neomezené množství zpráv (pokud zaplatíte směšných 490,-; jinak pouze pro 50 zpráv). Což je dobrá zpráva, protože něco, co (prý) nepotřebujete, můžete najednou provést na velkém množství zpráv, zatímco předtím jste to museli dělat zprávu po zprávě.

Pikantní na tom je, že tato funkcionalita není oficiálně zpřístupněna pro aplikace třetích stran. Ostatně již 25. 1. 2012 bylo v sekci pro partnery uvedeno:

Ale: jedná se pouze o akci portálu ISDS (zdarma), nebude zatím zveřejněna žádná webová služba, která by totéž dělala pro externí aplikace. Proto ani není na testovacím prostředí toto zprovozněno před ostrým nasazením. Zřejmě v budoucnu vzniknou komerční apliakce, které stejné akce budou provádět automaticky, ale ne zdarma.

A tato funkce (zdarma) opravdu pořád zveřejněna není. Ostatně proč by byla, poskytovatelé časových razítek by se tím připravili o peníze od dalších uživatelů a náklady na provoz systému ISDS by vzrostly, protože by každý využíval onu funkci zdarma.

Již zmíněná aplikace LongTermValidator na to jde podle dostupných obrazovek jinak. Odchytili kompletní komunikaci s webem ISDS a vlastně ji simulují, takže webový server netuší, že je mu podsouván „nepovolený“ provoz. Nepovolený je uvedeno správně v uvozovkách, neboť v Provozním řádu ISDS jsem (překvapivě) nenašel žádnou informaci, že by nebylo možné využít nativní funkce webové aplikace a bylo tedy nutné spoléhat pouze na rozhraní webových služeb.

Přihlašovací obrazovka aplikace LongTermValidator

Trochu mi to přijde jako klasický čecháčkovský vyčůraný přístup – sice to není dovoleno, ale není to ani zakázáno, tak to uděláme. O to víc mě překvapuje, že Datové schránky, Postsignum i Česká pošta tomu dělají tak ohromnou propagaci, když je to (skoro) za hranou povolených věcí. Ostatně i (neoficiální) odpověď ve fóru pro tvůrce aplikací třetích stran s tím není úplně spokojená.

Odpověď na funkcionalitu LongTermValidator

1 komentář

  1. Když se to tak vezme – samotný web je tou nejjednodušší webovou službou! Akorát se s tím musíš parsovat, což je většinou ten největší vos*r. Ale co si vzpomínám, tak jsme taky takhle komunikovali v dřevních dobách starých LN! 😉

Leave a Reply