Šmejdi, kde je nečekáte

obrázek bankovek O filmu Šmejdi, který ve špatném světle vykresluje různé ty prodejce předražených věcí, jste asi slyšeli a víte, že si na ně máte dávat pozor. Co mě trochu překvapilo, když jsem přebral vedení našeho společenství vlastníků, kolik „šmejdů“ se pohybuje v oblasti služeb pro SVJ a nejen pro ně.

Člověk by řekl, že různé ty firmy, které má nasmlouvané na jednotlivé činnosti, budou opravdu dělat to co mají, ideálně opravdu oni a nebudou „zneužívat“ další. A ono ne.

Správcovská firma

Měli jsme „skvělou“ správcovskou firmu, což je taková ta firma, která dělá účetnictví, plánuje opravy a revize v domě, hlídání a dohaduje smlouvy s dalšími dodavateli a tak dále. Platili jsme celkem dost a všechny předchozí výbory na ní nadávaly.

A tak jsem jí vypověděl smlouvu, dohodnul vedení účetnictví (pro těch našich cca 5 faktur měsíčně) a zbytek začal dělat sám. A divil se – revizáci si sami volají, kdy můžou přijít, takže není třeba je uhánět a není s nimi žádná práce. Opravy se dají udělat levněji než byly různé návrhy pana správce, který do nich zjevně zakalkuloval slušnou provizi. Smlouva s Pražskou teplárenskou na dodávku tepla se dala bezpracně (sami na to každý rok upozorňují) zoptimalizovat tak, že každý rok ušetříme hezkých pár tisíc.

Zůstatek na fondu oprav jde přehodit na spořící účet, jehož úrok není žádná hitparáda, ale pořád je to víc jak nula na běžném účtu a pár stovek měsíčně to hodí.

Takhle se dá ještě chvíli pokračovat a člověk přestává chápat, proč jsme mu platili tolik peněz. Účetnímu platíme méně jak polovinu, práce je s ním nutné méně než se správcem a když člověk zašťoural do toho co nám správce dohodnul, tak dost ušetří.

Úklidová firma

Nebyla špatná, i odváděla svojí práci. Ale když jsem pokecal s uklízeči, tak jsem se dozvěděl, že oni pracují pro jinou firmu, která je na úklid domu najmutá a dostávají polovinu toho, co za úklid platíme. No, dostat 50 % jenom za poslání faktury mi přijde celkem dost.

Schválně jsem si zkusil spočítat, kolik toho taková úklidová firma musí udělat, aby ty lidi uživila a pořád jsem se nemohl dopočítat. Tak jsem se zeptal – každý den, tihle konkrétní dva lidi, uklízejí 12 – 14 domů, které jsou rozházeny po celé Praze. Fíha, klobouk dolů, na to bych asi neměl.

Dodavatel teplé vody

Jsme připojeni na centrální dodávku tepla a teplé vody a každý rok jim posíláme součet spotřeb teplé vody našeho domu. Ti sečtou nahlášené spotřeby všech domů napojených na jednu rozvodnou stanici a v tomto poměru podělí, kolik vody a tepla tam dodali a to nám naúčtují.

Zajímavé na tom je několik věcí – pokud některý z domů nahlásí méně, tak to nikdo nezjistí a zaplatí to ostatní.

Stejně tak se mezi domy rozúčtovává voda, která se ztrácí někde v zemi – člověk by řekl, že tyto ztráty už mají započteny v ceně vody, ale kdepak – zaplatíme je ještě jednou.

A konečně každý rok je minimálně týden odstávka teplé vody. V tomto období nám podle článku na jejich stránkách není účtována teplá voda, ale pouze studená. Bohužel, podle údajů, které jim posíláme, to nemohou být schopni rozlišit, takže i jejich pracovnice říkají „předpokládáme, že lidé nejsou hloupí a v době odstávky teplou vodu nepouštějí“. Hloupí asi nejsou, ale sám si uvědomuji, že ze zvyku stejně pouštím vodovodní baterii nařízenou tak nějak doprostřed.

Suma sumárum – pokud platíte do 10 % více než spotřebujete, tak buďte rádi, takové štěstí spousta jiných domů nemá. To jako myslí vážně?

Vadí mi, že se tváří jako andělíčci a jak správně tu vodu účtují, když se pak člověk dozví, že to tak vlastně není. Jít do vlastní kotelny bohužel podle všeho není tou správnou cestou.

1 komentáře

Leave a Reply