Silo, Hugh Howey

Tuhle knížku jsem zhltnul během dlouhých večerů už v lednu. A ocenil ji jako moji nejlepší knihu roku 2015.

Tweet o knize Silo

 

Honza Martínek se sice podivil, zda není na top knihu trochu brzy, ale nebylo. Jediný problém byl, že Knižní klub přeložil pouze prvních pět dílů této série, další díly (ShiftDust v originále) by měly vyjít už nyní v prosinci.

Dlouhé a napínavé

Kniha má v češtině skoro pětset stránek a podle mého je jen málo z nich zbytečných. Nutilo mě to neustále otáčet stránky dál a dál a číst co se stane dál. Odložit knihu po dočtení kapitoly šlo jenom velmi těžko.

Když na to člověk koukne po dočtení a s odstupem, tak si uvědomí, že kniha je plná těch klasických motivů:

  • jak se vypracovat tím, že děláte svou práci dobře
  • pravda zvítězí nad lží a pokrytectvím
  • kdo se bojí neodporuje
  • láska hory přenáší

jenže právě proto je to hrozně fajn. Když ji totiž čtete, tak nejsou prvoplánovitě vidět, uvědomíte si je až zpětně.

Proč stojí poslání vzkazu po drátě víc, než ji poslat fyzicky po nosiči?

150 pater hluboké silo, přísně dělené na jednotlivé úseky, které si všímají jenom toho svého pro blaho celku. Otrávená krajina venku, kam jsou lidé posílání jenom za trest a před svou smrtí musí vyčistit výhled ven. Každý kdo položí nevhodnou otázku nebo mluví o zakázaných věcech je automaticky poslán na smrt.

Do toho všeho boj o moc a tajení informací. Překvapivě nejenom před běžnými lidmi, ale i před těmi, kteří mají celou tu komunitu na starosti.

Co je těžší? Vak plný kilogramu železa nebo vak plný kilogramu peří? Přeci ten plný peří.

A pomalé odhalování pravdy, že všechno je asi trochu jinak, než se nám tvrdí. Odhalování, které si vyžádá minimálně pár lidských životů, ale které nakonec – snad (v dalších sériích) – změní celé fungování sila a kulturu společnosti.

Je to sci-fi, ale vlastně tam nic sci-fi není. Vlastně je to z běžného života lidí, jejich každodenní starosti a „radosti“ z povýšení na jinou pozici. Sice cítíte, že i tady dobro zvítězí nad zlem, ale celou dobu nevíte, co znamená dobro a co zlo a jaké vlastně bude rozuzlení.

Další díly

Druhý díl – Shift – je takový flashback. Dozvíte se to samé co v prvním díle, akorát z pohledu někoho dalšího. A bude vám mráz běhat po zádech z toho, co je člověk schopen vymyslet. Není to špatné, krásně to doplní ten celkový obrázek, který máte z prvního dílu.

Třetí díl – Dust – vás posune zase o kousek dál. Budete se trápit s hrdiny knihy, budete jim fandit, budete za ně plakat. A samozřejmě že to dopadne tak, jak to dopadnout musí 😉

Kde koupit

V originále na Amazonu, v češtině třeba na bux.cz nebo Martinus.

Další recenze

Leave a Reply