P2P investice po dalším roce

S P2P investicemi se tento rok roztrhl pytel, skoro bych řekl, že nás brzy čeká pěkná bublina a stejně jako u slevových serverů mnohé z nich zavřou krám.

Do Bondory jsem začal investovat před 3 lety a byl nadšen. Pak přišly další servery a v posledním půl roce se objevilo snad deset serverů, které buď zkouším nebo zvažuji. A do toho se objevily firmy, které se věnují této oblasti a jednotlivé firmy zkoumají a hodnotí. Třeba Welltrado vypadá na to srovnání velmi pěkně, ještě musíte doufat, že ta čísla nejsou vymyšlená.

Ten boom – nebo dlouhodobě nízké úroky – přináší i nevýhodu nižší úroků. Kde jsou ty doby, kdy jsem u Bondory investoval za úrok 30 % p.a. a půjčky se splácely, dnes se většinou nabízí u těch víc agresivních serverů 11 % p.a. a je to bráno jako velmi hezký výsledek. Pravda, máte v tom buy-back garanci, takže riskujete jenom ušlé úroky (a někde ani to ne).

Jak to vypadá za uplynulý rok?

Bondora je horší a horší (14,85 %). Což je jasné, protože jsem další investice stopnul, co se splatí se mi kumuluje na účtu a snižuje procentuální výnosnost. Pořád mi rostou nesplacené půjčky, které ale vlastně nejdou prodat, protože je nikdo nechce. A já se nedivím, takže si je nechávám a třeba se je povede někdy vymoci. Mimochodem Bondora jako taková je prý v profitu a plánují letos nějaký neskutečný zisk.

Twino tvrdí 12,5 % a investuji jenom do půjček, které odkoupí zpátky. Takže tomu číslu věřím a nemělo už by být ničím snižováno.

Mintos mi slibuje 12,86 % a zase investuji jenom do těch, které odkoupí. Mimochodem pokud se zaregistrujete přes můj odkaz tak dostanete 1 % z toho, co tam na začátku vložíte. A já také. Navíc umožňují investici v korunách a čeští investoři prý tvoří pátou nejvýznamnější skupinu investorů u nich.

Viventor ukazuje 11,19 % a poslední měsíc není schopen moje peníze vložit do nových půjček. Skoro přemýšlím, že jim je tedy vyberu, když je stejně nejsou schopni použít.

S Robocash jsem začal snad před měsícem, takže zatím žádné pořádné skutečné splátky, ale už ukazuje zhodnocení 14 %. Uvidíme 🙂 Stejně tak jsem začal s Viainvest a ti už ukazují 12,73 %.

Zonky mě nechytlo – když jsem se tam koukal, tak nebyly žádné otevřené investice, teď tam sice jsou, ale s relativně nízkými úroky a ty, které jsem otevřel, o sobě do jedné tvrdí „a proto je tato investice pro Vás bez rizika.“ Zato Fundlift mě chytnul víc, což nedává moc smysl, protože tam jsou jenom firmy – takže ručí ještě méně než člověk – a ještě jich tam je výrazně méně než na Zonky. Ale zní to pěkně investovat do firmy 🙂

Přemýšlím o DoFinance a dost mě láká BulkEstate – ten pocit, že investujete do fyzického domu má něco do sebe.

Kontaktovali mě také z Bondster, ale když jsem se registroval tak tam bylo asi 10 půjček, nyní je jich tam o kousek víc, ale pořád málo. Navíc si berou poplatek 1 % z ročního objemu investic a na to jsem asi nějaký zmlsaný, abych někomu platil za to, že mu dám peníze. Úrokové sazby sice vypadají zajímavě, ale kdo ví, jak dobře budou splácet. U Bondory se toho začínám trochu bát.

Chtělo by to nějaký sumář – P2P investice jsou pro mě lepší než spořící účty, měnové riziko jsem si zažil, ale na druhou stranu ta koruna zatím posílila o cca 4 %, takže pokud dobře počítám, jsem na tom pořád ještě lépe, než kdybych to tady nechal hnít na účtu.

4 komentáře

  1. Ahoj,
    tak u mě to je rok, co jsem se nechala tvými články o P2P nalákat. Osobně jsem zkusila tři – Bondoru, Twino a Mintos. Bondora mi přijde z těch tří nejhorší – jejich „automatický investor“ (AI) nebo jak tomu říkají, je z těch tří nejslabší – mohu si tam jen nastavit, jaký chci profit, ale již to nemohu dále ovlivňovat (jako třeba maximální délku půjček, riziko, atd.). Twino mám zatím okolo 12% a moje dva AI plní na cca 93%, takže dobrý. A nejvíc se mi líbí Mintos – dá se pěkně nastavit různé AI a také se dá investovat v různých měnách. V korunách je velká poptávka ze strany investorů, takže jsem čekala snad 2 měsíce, než jsem se dostala na řadu a mohla si nějakou půjčku koupit. A třeba GEL mi to hlásí úroky až 16 %, a zatím se splácí, tak uvidíme, jak to půjde dál. Prostuduji teď další společnosti, které zmiňuješ. Díky za tipy.

  2. Ahoj. Jestli dobře počítám, tak používáš minimálně 6 různých p2p platforem (?). Není to už moc? Jak moc velký je v nich nakonec rozdíl? Nějaké musí být lepší než jiné, tak potom investování u některých ukončíš? Jistě, že se člověk může probrat tím, komu a na co jsou půjčky určeny a může se na něco konkrétního zaměřit (není můj případ; volím především délku investice a zajištění). Zmiňuješ Bulkestate – to je zajímavá variace p2p; určitě si o podobných realitních platformách ještě něco přečtu.

    • Tak nějak mám ty peníze rozvrstvené – každá má dlužníky jiného typu a z jiné země, některá vynáší více a jiná méně, takže ty horší omezuji, ale zatím jsem nezrušil. Bondora byla kdysi boží, ale teď už mi to nevychází, kdybych nezkoušel jiné, tak to nezjistím. Za měsíc to ale může být jinak, takže vlastně dělám chybu, když jsem na Bondoře investování stopnul.

Leave a Reply