Je to rok, co jsem poprvé půjčil na Bondoře. A po roce si zatím nemůžu stěžovat.
Americké akcie reprezentované indexem S&P500 za tu dobu vynesly 7 % (k tomu nám posílil dolar o 21 %, takže slušný výsledek); Euro, ve kterém jsou půjčky na Bondoře vedené, pokleslo o cca 2 %. Také štěstí, že jsem pro převod peněz použil TransferWise, jinak bych investoval o hezký kus eur méně.
Za ten rok jsem tomu věnoval pár chvil. Poslal jsem další peníze, tuším v únoru musel přejít na novou verzi portfolio manažera, neboť tu starou úplně přestali podporovat (něco málo se o tom píše v diskuzi pod minulým článkem). No a v dubnu mi přestal fungovat nový portfolio manažer, takže jsem ho musel vynulovat, aby jel dál.
Celou dobu preferuji půjčky s vysokým úrokem a sázím na to, že vysoký úrok mi vykompenzuje nesplácené půjčky. Asi se to daří, protože podle dat je průměrný úrok mých půjček 34,7 %. A zajímavé ve statistikách také je, že lidé si půjčují opakovaně.
Polovinu všech půjček mi už lidé splatili, okolo 4 % skončilo nesplácených, třičtvrtiny se splácí korektně.
Pár, tedy přesněji 11 půjček, jsem si koupil ručně. Vybíral jsem ty, které se prodávaly velmi levně, takže plánované úroky vycházely přes 50 %. Z nich se 2 nesplácejí, jedna se už splatila kompletně a zbytek tak nějak jede. Takže i tady celkem úspěch, kdyby to nechtělo čas na přemýšlení a procházení, které mají šanci se zvetit, tak bych se tomu snad i věnoval víc.
Zkrátka a dobře, za mě super. Na českém trhu se to mezitím také trochu rozhýbalo, soudě podle článku na Měšci, Zonky navíc umožňuje minimální investici do půjčky 200 Kč. Zas na druhou stranu předpokládá průměrný roční výnos 7 %, což mi v porovnání nepřijde moc. A pořád platí, že těch nabízených půjček je na českém trhu oproti Bondoře zlomek. Takže se vám ty peníze budou hůř investovat.
Mimochodem pěkný je i článek Honzy Vaňhary, který zmiňuje, že je možné si zaplatit prioritní přístup (netuším zda právě u Bondory), takže váš účet investuje vždy jako první a nemusíte se tak bát, že by na vás ty dobré půjčky nevyšly.
Dobry den,
jak resite v pripade Bondory, nebo P2P lendingu obecne, dane?
Diky
Člověk by to měl zdanit – viz https://www.zonky.cz/faq-investor#answer13 a http://www.inwebstor.cz/investovani-do-peer-to-peer-pujcek-p2p-lending/#comment-906.
Ahoj, zatim dobre vysledky… Snad nam ta CNB slabou korunu jeste chvili podrzi… Pak bude cas myslet na exit strategii…
Chystam tool na evaluaci portfolia. Zatim je k dispozici analyza trznich XIRR ze sekundarniho trhu.
http://bondpicking.com
Z ni je jasne ze od zacatku roku sekundarni bohuzel stagnuje. Nicmene objemy tam jsou. Uvitam komentare.
Mejte se,
Carlos
Ahoj, jeste dotaz: k cislu 24,32 jsi dosel jen ze sveho bondora profilu? Ono je lepsi to prepocitat v excelu pomoci XIRR.. ty jejich cisla se dost lisi (ukazujou spis okamzity prijem uroku v pomeru k outstanding bez zohledneni bankrotu)..
Ono podle toho tveho kolacoveho grafu to vypada ze mas vice nez 4% v defaultu… Spis tak 6%+…
Přesně tak, kouknul jsem jenom na číslo v profilu a vzhledem k tomu, že jsem někdy někde našel, že to počítají také pomocí XIRR a nějak odfiltrovali mezní stavy, tak tomu celkem i věřím. Uvidíme, až to budu někdy vybírat 🙂
Jasne, a kolik mas tedy procent v defaultu?
Víc jak 60 dnů po splatnosti je cca 10 % investic. Uvidíme 🙂
Mne docela trvalo nez jsem pochopil jak Bondora (nerikam ze zamerne) statistiku zkresluje.
Ten jejich odhah ROI je cislo naprosto vycucane z prstu podle aktualniho cashflow na uctu.
Bondora tvrdi ze prumerne investori dosahli ROI vice nez 18% po odecteni „bad debts“. Jenze kdyz se podivame na statistiku platformy zasadni vec na ni nesedi.
Pomer jistiny sesplatnenych uvery proti sume vyplacenych uroku za celou historii je 90%. To znamena ze celych 90% uroku co investori prijali je urceno jen na pokryti ztraty jistiny z defaultu.
Osobne s recovery u defaultovanych pujcek radeji vubec nepocitam (statisticky je velmi nizka krome Estonska) a odepisuji je rovnou… To se pak clovek dostava na uplne jina cisla nez odhad Bondory.
Jeste by te mohl zajimat makro pohled na P2P pujcky v CR: http://www.internet1.cz/trziste-pujcek-v-cr-shrnuti/
Ahoj Martine,
Taky zkouším investovat na Bondora. Můj net return je kolem 18 %, ale vše vybírám ručně do estonských půjček. Chci se zeptat jestli když používáš Portofolio Manager, tak automat půjčuje všem Finsko, Španělsko ? Jestli tomu rozumím, tak neřeším do jaký země půjčíš, ale pohybuješ se více v HR riziku?
Díky za odpovědˇ
neřeším to, peníze smrdí všude stejně 🙂