O Salesforce s Martinem Schützem

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Martin Schütz.

Jak jsi se k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

K Salesforce jsem se dostal jako analytik/programátor před mnoha lety. Dělal jsem nějaké integrace přes Partner API a drobné konfigurace.

V posledních několika letech se specializuji na Lightning development, optimalizaci/code review a training.

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Začínal jsem v době před Trailheady a kdy seniorních lidí bylo jak šafránu. Získával jsem informace především z Developer GuidůRelease Notes. Dodnes je to pro mě nejcennější zdroj a oblíbená literatura do metra nebo tramvaje.

Pro mladší kolegy a začátečníky určitě doporučuji začít s Trailheady.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

Certifikace považuji za velmi důležité, je to potvrzení určité úrovně znalostí. Na druhou stranu, žádná certifikace nepotvrdí, jak dobrý jste admin nebo developer. Mít krátkou praxi před certifikací beru jako výhodu, nikoliv nutnost.

Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?

V praxi se bohužel příliš prolínají. Přikláněl bych se spíše k rozdělení, kdy admin řeší konfiguraci a developer kód.

Každopádně je super, pokud Admin zvládá komplet konfiguraci a třeba i trochu doladit kód. Developer zase musí rozumět konceptu procesů, profilů a sharing settings, ale predevším musí mít detailní znalosti VisualForce, Apexu a Lightningu, umět napsat dobrý kód, poladit rychlost aplikace atd.

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Ano, je plno zajímavých aplikací pro integraci nebo různé add-ony. Pro svou právi nejčastěji používám kombinaci Ant + Migration Tools + Apex Data Loader.

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Lightning components. I když měl Lightning trošku větší porodní problémy, je to fíčura, díky které můžeme dodávat inovativní a cool řešení.

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Přál bych si, aby Salesforce přehodnotil proces Ideas. Je v nich mnoho šikovných nápadů a vylepšení, ale jejich delivery date je směšný.

Jak drží zákazníci krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádí nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?

U drobných funkcionalit a vylepšení zákazníci zpravidla nečekají a jdou do implementace co nejdříve. U větších balíků jako Salesforce1 nebo Lightning byl vidět velký zájem, ale i opatrnost. Vzhledem k velikosti, komplexnosti a úvodních nedostatků trvalo delší dobu, než si tyto fíčury získaly masy.

Lightning – co tě přitahuje/odrazuje? Doporučil bys zákazníkům přechod?

Lightning je super technologie. Dají se v ní dělat mnohem lepší vychytávky a mnohem rychleji. Pro některé zákazníky nemusí být jednoduché přejít, ale dnes je Lightning celkem vychytaný, takže nic přechodu technicky nebrání. Pokud chce zákazník Salesforce naplno využívat, tak přechod rozhodně doporučuji.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Je to důležité? Mě je to jedno.

Leave a Reply