Tak jsem si čtvrt roku odpočinul od Lotusu, nicméně moje čtečka se pořád plnila, stejně jako předtím. A po čtvrt roce byl čas to projít – čekalo mě směšných 3000 příspěvků a kupodivu to třídění šlo lépe než když jich bývalo méně. A pokud i vy rádi čtete, tak si můžete do svých čteček nahrát OPML soubor všech blogů z PlanetLotus. A pokud raději čtete jenom to dobré, tak se koukněte na 10 nejlepších Lotusích bloggerů za rok 2008.
Překvapivě jsem nenašel tolik příspěvků o Lotusphere, byť pár jich bylo (a tak jsem se dozvěděl i o konci Domino.Doc) a vesměs pochvalných. Zato se objevilo hrozná spousta příspěvků o hledání práce – jak kdyby se propouštělo úplně všude a ve velkém. A také se hodně mluvilo o SharePointu, nejdelší a asi nejobjektivnější povídání sepsal Ferdy. A pro spoustu lidí asi nejsmutnější oznámení – nebude ILUG2009.
IBM začala vydávat tipy pro používání Lotus Notes verze 8, zatím celkem zajímavé počtení a určitě dobré pokračování tipů od Alana Lepofského. Stejně tak pro vzdělávání uživatelů mohou pomoci animované nápovědy od TCL DigiTrade. A podobné má i IBM, akorát jich je výrazně víc (a jsou v angličtině)
Fulltextové vyhledávání, zvláště když je potřeba položit složitější dotaz, je občas pro uživatele problém. A tak není divu, že vznikají nástroje, kde si to uživatel nakliká rychle a sám.
SideBar ve verzi 8 má čím dál tím víc použití – třeba kreslení grafu na základě aktuálního pohledu.
Ed udělal prezentaci, která ukazuje rozdíly mezi jednotlivými verzemi LN z pohledu uživatele. Pěkné čtení, je vidět, že upgrade má smysl.
SAP a LN jdou dohromady, IBM vydala Alloy. Pokud jsem to správně pochopil, tak je to vlastně to, co dřív nazývala Atlanticem a ještě předtím nějak jinak. Že bych udělal seznam kódových jmen IBm softwaru? To by mohlo být pěkné čtení.
Pro vývojáře
Stephan napsal krásný článek o čtenářských a autorských polích a jejich vliv na rychlost databáze. Pro většinu z nás nic zajímavého, ale pokud máte v databázi statisíce dokumentů, možná byste se měli zamyslet.
Mimochodem věděli jste, že nový Designer umí porovnat dva návrhové prvky?
Pokud si dáváte opravdu práci s verzováním šablon, tak byste měli vědět o políčkách $TemplateBuild a $TemplateBuiltDate.
Do ACL lze přidat ReplicaID databáze. Hodí se to pro plánované agenty, kdy jejich autor nemusí mít přístup do databáze, ze které čerpá data. Ale agenty stejně podepisují administrátoři, takže je to asi jedno.
TextToPNG – pokud chcete generovat obrázky z textu, třeba pro schování emailových adres.
xPages všude kolem, Declan to začal používat pro hezkou náhradu standardního přihlašovacího formuláře.
Pro administrátory
Quickr má problém při ověřování používat vnořené skupiny, ale naštěstí se to dá povolit a dokonce nastavit, do jaké hloubky je používat.
Nainstalovali jste víc Sametime serverů a najednou si vám nechtějí povídat dohromady? Problém je v nastavení VP_SECURITY_LEVEL.
O DAOSu se povídán hodně, všichni ho chválí jak jim uspořil místo, ale co zálohy? Andrew se nad tím zamýšlí, ale zajímavá je hlavně diskuze pod článkem.
Původně to vypadalo, že vyšla nová knížka pro administrátory, ale podle komentářů je to spíš pro helpdesk. Stejně skvělé. A pokud chcete 35% slevu, tak Ed Brill ji nabízí.
Spousta lidí nadává nad pomalost nových Notesů díky tomu, že běží nad Eclipse. Ale snadnou úpravou konfiguračních souborů by se to mělo výrazně zlepšit.
Elektronické podpisy z LN pořád trápí, zvláště z české verze. Řešení ale existuje.
Dva nástroje od IBM – jeden zkontroluje nastavení serveru a druhý zase poradí, kolik místa se dá ušetřit při zapnutí DAOS.
GZip komprese http dat – že by konečně byla tady? Zkoušet můžete, zmínky o problémech s jeho vlastní http úlohou ovšem trochu odrazují.
Ve verzi 8.5 se prý nesmí vypnout SoftDeletions u poštovních schránek. Ale když to zkusíte, tak prý na žádné problémy nenarazíte.
Automatické vytváření replik na dalších serverech – Warren hledá řešení a třeba se bude hodit i vám.
S ID Vault jsou trochu problémy – s jedním se můžete setkat při konfiguraci stanice, není podporován ID Vault a certifikační autorita (přestože to prý celkem funguje) a pokud používáte silent instalaci tak stačí vynechat cestu k ID souboru.
Domino neumí používat odlišné porty pro jednotlivé relay servery – kdysi se mě na to někdo ptal a měl jsem takový pocit, teď je to jasné.
Pokud vždycky nadáváte při stahování nových verzí z PartnerWorldu, tak brzy by snad mohlo být alespoň o trochu lépe – Ed pracuje na změně názvů souborů. Hurá!