Nejvyšší čas optimalizovat daně

kytka Konec roku těsně před námi a zaměstnanci mají poslední šanci alespoň trochu zoptimalizovat daně. Těch cest nemají moc:

  • darování krve – to stihnete už jenom jednou, odečet 2 000,- za odběr
  • odečet úroků z hypotéky/stavebního spoření – pokud ještě nemáte úvěr, tak brát si ho kvůli optimalizaci daní by bylo asi divné
  • životní pojištění – odečet maximálně 12 000,- ročně (závazek minimálně na 5 let)
  • penzijní připojištění – odečet maximálně 12 000,- ročně a ještě to stihnete (nicméně opět závazek na déle)
  • dary – minimálně 1 000,- a maximálně 10 % superhrubé mzdy (což jsou skoro dva čisté platy)
  • další drobnosti jako odečet manželky s minimálními příjmy (budete se kvůli tomu ženit?), odborové příspěvky (založíte odbory?), studium (teď už začít studovat nestihnete) a tak dál už řešit nebudu

Dary – to je ta správná cesta. Ze všeho co na ně odvedete vám stát vrátí 15 % (škoda, že nejsou ty daně vyšší, vracel by víc). Stačí poslat dar neziskové organizaci, vyžádat si potvrzení a je to – to ještě před koncem roku stihnete.

Ale komu to dát?

Vybrat tu správnou neziskovou organizaci není žádná legrace. Můžete to hodit na pohodu a připojit se ke mě (a poslat to SKV Praha – vypadá to že pošleme řádově tisícikorunu za plenky; na Sdružení Tereza nebo Pomocným tlapkám) nebo si najdete nějakou, která vám sedí.

Hledat můžete na Googlu, v seznamu veřejných sbírek, na portálu Daruj správně nebo si vybrat z neziskovek umožňující platbu přes Darujme. Spoustu dalších tipů určitě uslyšíte v rádiu nebo najdete na billboardech – klasikou je třeba Skutečný dárek.

Jděte do toho – odečet z daní je krásný, ale ten pocit pomoci zahřeje u srdce výrazně víc.

Leave a Reply