Na jak dlouho na rodičovskou?

Bankovky Úspěšně jsem zažádal o svou druhou rodičovskou a tentokrát to bylo naprosto bez problémů. Pokud tedy pominu úvodní „hloupý“ dotaz úřednice, proč o ni žádám zrovna já.

Překvapila mě nicméně maminka, která žádala ve stejný čas u jiné přepážky. Hrozně se úřednici omlouvala, že o tom není na internetu nic k dohledání a tak ji musí otravovat svými hloupými dotazy. Mě tedy přijde, že informací je na internetu dost a ani se nemusí moc hledat.

Zkrátka a prostě máte k dispozici 220 000,- které můžete čerpat minimálně do dvou let věku dítěte (tedy 11 500,- měsíčně) a maximálně do čtyř let věku dítěte. Bohužel to nejde vyplatit jednorázově (i když i na to prý existuje finta) a čerpá se vždy na nejmladší dítě v rodině. Pokud si ho tedy necháte vyplácet do čtyř let věku dítěte a po dvou letech se vám narodí další, tak jste státu nechali 100 000,-. A to je dost.

Právě z tohoto důvodu mě překvapují ti, kteří chtějí další dítě a současně si rodičovský příspěvek chtějí nechat vyplácet co nejdéle. Kurnik, vždyť co je doma to se počítá, jenom si musím dát pozor na to, abych ty peníze neutratil, ale někam uložil a pak z těch úspor žil.

Délka vyplácení rodičovského příspěvku nemá žádný vliv na to jak dlouho budete na rodičovské dovolené – zaměstnavatel je povinnen vám držet odpovídající místo do tří let věku dítěte a stát za vás hradí zdravotní pojištění do sedmi let věku dítěte (respektive do patnácti, pokud se staráte o dvě).

Tak jaký dává smysl nechat si vyplácet rodičovskou déle než je nezbytně nutné, kromě toho, že nejste schopni ty peníze ušetřit?

1 komentář

  1. Tak tohle „bohužel“ řešit nemusíme. Vzhledem k tomu, že oba pracujeme ve Švýcarsku, nám nikdo české koruny nevyplatí. I když odpověď na úřadě na můj dotaz, že v tom žádacím formuláři je, že (volně převzato) „rodiče dítěte nepracují v jiné zemi EU“, ale my jsme ve Švýcarsku: „pro tyto účely se Švýcarsko bere jako součást EU“. … No a ve Švýcarsku máte mateřskou/rodičovskou 16 týdnů, kdy vám vyplácí 70 % platu a pak hotovo.

Leave a Reply