Listopadové novinky z Lotusu

Tak co se nám u IBM dělo v listopadu – konečně zupgradovali svůj interní Sametime na verzi 8.0.1 (přemýšlím, zda se to projeví i na tom venkovním určeném pro spojení se světem), zaslechl jsem něco o vydání verze 8.5 už 5. 12. (to je již tento pátek, o víkendu si asi budeme mít s čím hrát) a tato verze v sobě bude mít podporu Ubuntu na klientovi, o chvíli později by měl vyjít Traveler v nové verzi již s podporou telefonů Nokia a také s podporou šifrovaného emailu a s dalšími vychytávkami. V druhé polovině 2009 se pak očekává verze 8.0.3 a 8.5.2. Při příležitosti verze 8.5 také začínají vycházet seznamy TOP10 funkcionalit, na které se těšit.

Od 1. 1. se očekává také zdražování licencí (což je asi pro spoustu z vás novinka), ale zas by do konce roku možná šlo nakoupit ještě nějaké produkty s výraznou slevou (ale chce na tom zapracovat). Jinak zdražení se týká i certifikačních zkoušek, takže pokud se chcete certifikovat tak ještě letos nebo na Lotusphere (takže se vyplatí tam jet 🙂

Pro ty, kteří se letos (opět) nedostanou na Lotusphere, tak možná vznikne UnLotusphere – jsem zvědav.

Sametime bude umět komunikovat přímo s Microsoft Communication Serverem a dokonce by to mělo být ještě letos. A to, že Sametime používá US Army asi všichni víte.

Úplně z jiného soudku (i když né tak úplně) – pokud sledujete projekty (respektive jejich zpoždění) tak by vás mohl zaujmout tento graf, který krásně ukazuje, kdy došlo ke změnám (a jak velkým), které zpoždění zapříčinily.

Pokud se chcete zasmát (jak vývojáři tak zvláště administrátoři), tak se podívejte na záznam z best practices tracku na Lotusphere. A pokud nemáte co dělat, tak můžete vyzkoušet Squawk, obdobu Twitteru pro Domino. Pokud chcete vědět o všech akcích Lotus sekce IBM, tak sledujte kalendář, který udržuje Petr Kunc.

A otázka na závěr – přijmuli byste někoho na základě tohoto CV?

Pro vývojáře

Příkaz @GetField znáte asi všichni, ale napadlo někoho z vás, že umí vrátit hodnoty více polí najednou? Na první pohled to vypadá úplně zbytečně, na druhý by to snad mohlo ušetřit extra dotazy na hodnoty polí a o zlomek zlomku vteřiny urychlit aplikaci 🙂

Často po mě zákazníci chtěli v pohledech zvýraznit dokumenty, které už tam jsou dlouho, takže jsme používali bombičky. Ale Jakův nápad s barvičkami mi přijde výrazně lepší. Dokonce ho pak ještě o kousek zjednodušil.

NotesView.GetColumnValues prý při běhu na webu ignoruje čtenářská políčka. Tak to by byl mazec.

Udělátko na výpis všech uživatelů, kteří podepsali agenty v databázi – to se může hodit (mimochodem podle jakého vzory, byste skloňovali slůvko agent – tedy ten agent ve spojení s databází?).

xPrages se skloňují o stošest, všechny jejich super novinky, ale podle všeho člověk bude muset začít psát celé aplikace od znova. Steve radí, jak se tomu alespoň na začátku vyhnout.

QueryClose událost se neuděje před zavřením dokumentu. Tak to je bomba, od verze 8.0 se dokument nejdřív zavře a pak až se provede tato událost, „naštěstí“ na to u IBM vymysleli nějaké udělátko a stačí přepsat všechny aplikace a bude to OK. Takže tento bod si napište červeně, protože zcela určitě bude dělat problém při přechodu u výrazného počtu aplikací.

Tomáš Hanus napsal recenzi produktu scanEZ a byl z něj dost nadšen, tak kdyby se vás šéf ptal co chcete pod stomeček.

A konečně tip pro ty, kteří ladí pomocí Print příkazů – víte, že si můžete status bar nastavit tak, aby zobrazoval delší historii?

Pro administrátory

Pokud si hrajete s Quickerem, tak se podívejte na dva tipy, jak s ním přežít.

Pro verzi 8.0.2 vyšel opravný balíček CCH1, který se ale po instalaci hlásí jinak než by měl, takže se SmartUpgradem mohou být problémy.

Politiky – pokud je používáte, tak by se vám hodily detaily o tom, jak fungují.

1 komentář

Leave a Reply