Než jsme vyrazili do Peru tak jsme se rozhodli absolvovat kurz první pomoci. Přeci jenom, když víte, že budete v místech, odkud to k doktorovi trvá pár dní, tak si chcete být ještě o kousek jistější než normálně. V našem hledáčku se objevil ZDrSEM i Libuše Terezie Vojtová, která souboj nakonec vyhrála (co si budeme povídat, když si vzpomeneme na poslední chvíli, tak termíny vypsaných kurzů jsou hrozně důležité). A bylo to super.
Kurzů je obecně několik typů,od základních 6 hodin, přes 12 (což je takový standard) až po ještě delší, kde ale už hrozí, že dostanete lékařské vzdělání a pokud neposkytnete první pomoc, tak budete trestně zodpovědní ještě víc než normálně. A tak jsme o jednom víkendu strávili 12 hodin na školení. Nejdřív teorie, potom praxe a nakonec jsme dali ještě jedno odpoledne speciálně zaměřené na cestování a jeho rizika. Přeci jenom v Peru nám asi nebude stačit počkat 15 minut na záchranku, jako je tomu v Česku.
Co jsme se tedy dozvěděli zajímavého?
Krvácení
Typy krvácení znají asi všichni – povrchové (nic moc se neděje, stačí vydezinfikovat), žilní (taky o nic nejde, za chvilku to zaschne) až po tepenné. Tady nastupuje vražení prstů do rány a držení rány nad úrovní srdce, aby to co nejméně krvácelo. Pak jde použít tlakový obvaz a úplně poslední šance, používaná snad jenom u amputací nebo u ran s cizím tělesem v sobě, je škrtidlo. To jsem nikdy nevěděl, ale když se dobře utáhne škrtidlo, tak ho mohou sundat jenom doktoři, protože jinak vzniklá kyselina mléčná člověka zabije. Stejný problém je, pokud je někdo zavalený – předtím než ho vytáhnete, tak mu musíte zavalené končetiny hezky stáhnout škrtidlem. Při správném zaškrcení pod škrtidlo nejde nic zastrčit a škrtidlo by mělo být minimálně 5cm široké. A pokud zaškrtíte, tak na čelo postiženému napište čas, kdy jste zaškrtili. A když transportujete delší dobu, tak je možné škrtidlo každý 6-7 minut na chvilku povolit a zase utáhnout, aby ta končetina úplně neodumřela.
Šok
Tahle věc vzniká při velké ztrátě krve (což stačí otevřená zlomenina dlouhých kostí), při popáleninách větších jak 10-15% (dlaň postiženého je přibližně 1% povrchu těla) a dalších věcech. Takže když někde někoho najdete tak se doporučuje jako první ho dát do protišokové polohy – zvednout nohy a dbát na 5T – teplo, ticho (znamená uklidňovat, vysvětlovat co se stalo), tekutiny (otírání obličeje, nedává smysl pít protože žaludek nepracuje), tišení bolesti (fixace zlomenin, chlazení popálenin) a transport.
Poznáte ho snadno – rychlé a povrchní dýchání, zrychlený tep, studený pot, je mu zima a má žízeň (což má blbý :-)). A pokud se proti němu nic nedělá, tak člověk umírá, pokud je hodně rozvinutý, tak už je dost možná smůla.
Masáž srdce
Jedna z nejzajímavějších věcí – jsme povinni ji zahájit vždy, pokud nás to neohrozí, nejsou zranění neslučitelná se životem (zlomená páteř obecně nevadí) nebo nejsou jasné známky smrti. A nesmí se ukončit, dokud nejsou obnoveny životní funkce nebo dokud nás nevystřídají záchranáři.
Začíná se silným štípnutím do ucha (aby se probral) a u dospělých se pak rovnou masíruje srdce. Pokud jste ho zrovna nevytáhli z vody, tak se spíš zastavilo srdce a v plicích je vzduchu přibližně na 10 minut, takže stačí jenom masírovat srdce. Pokud dýcháte, tak je 30 promáčknutí na 2 pomalé vdechy. A masíruje se do rytmu písničky Rolničky, rolničky. Po 4 – 5 cyklech se zkontroluje, zda náhodou tep nenaskočil.
U dětí je to jinak – tam primárně selhává dech, takže nejdřív 5 hlubokých (pro dítě hlubokých) vdechů a pak se pokračuje zase 30:2, akorát rychleji. A u novorozenců úplně rychle v poměru 3:1, jenom prsty.
Dobrá technika (tedy nesedím si na patách, ale jsem v kleku, napnuté ruce) prodlužuje dobu, po kterou je člověk schopen to dělat a ve skutečnosti je prý masáž jednodušší než na figuríně.
Bezvědomí
Do půl hodiny sice o moc nejde, ale vyšetření mozku se doporučuje udělat vždy, následky se mohou projevit třeba po roce.
Příčin je několik
- poradění mozku
- nedostatek kyslíku – stačí zvednout nohy
- otrava – vyvolat zvracení hodně osolenou teplou vodou, případně při otravě alkoholem dát krátkou ledovou sprchu
- elektrický proud – vypněte ho a uvidí se
- epilepsie – nechte ho vycukat, akorát podložte hlavu něčím měkkým
- infarkt – prudká bolest za hrudní kostí, která může vystřelovat do levé ruky a nohy – nesmí jíst, pít, mluvit, kouřit; posadit k oknu a dát rozkousat acylpirin, uvolnit oblečení
- mrtvice – člověk je dezorientovaný, má problémy komunikovat – nechte ho převést na iktovou jednotku do 4 hodin, má pak výrazně vyšší šanci na zotavení. A jinak je to stejné jako infarkt
- cukrovka – podat teplý a hodně oslazený nápoj, ideální je prý coca cola. Projevy jsou podobné alkoholikovi
Na cestách
První pomoc je o udržení postiženého po dobu než dorazí záchranka (v Česku 15 minut většinou). V zahraničí je to jinak, v pustině úplně. Zapomeňte na všechno, vemte rozum do hrsti, zkuste člověka stabilizovat a dostat k doktorovi. Bude to hrozný pro všechny, ale třeba se to povede.
A taky si dávejte pozor na obsah bot a spacáku a vždy to pořádně vyklepejte, abyste se vyhnuli alespoň jedovatým hadům a pavoukům. A pak možná budete v pohodě. To je přeci krásný závěr školení.
Závěr
Abychom si nabyté vědomosti vyzkoušeli, tak nás druhý den hezky nalíčila a zkoušeli jsme si v praxi, co bychom dělali. A líčení jí opravdu šlo, ostatně podívejte se jak dopadla Jana poté, co jsme se pohádali.
Odkazy na závěr: