Investice v poločase

Jako finančně poučení rodiče jsme našim dětem začali spořit/investovat krátce po jejich narození. Tři děti, tři různé investiční přístupy – proč si to dělat jednoduché, že? A tím jak nám rostou, tak jsme skoro v polovině očekávaného investičního horizontu a asi by stálo za to se na ně podívat a případně poučit a začít investovat jinak. Nebo to raději nechat být?

Na byt to být nemělo, já jsem si v 18 z naspořených peněz koupil vybavení na lyže, oni snad budou mít naspořeno na víc. Stejně je to ale částka, o kterou stojí za to se trochu starat.

Ta nejstarší – zeptáme se poradce

Poradil, včetně předplacených poplatků, abychom na nich ušetřili. Pak se nám povedlo pár plateb vynechat a když jsme je chtěli doposlat, tak se z nich platí další poplatky, protože … proto. Pravidelně posílali papírové výpisy, až jsem se nakonec letos rozhodl to změnit na elektronické zasílání, což mi otevřelo přístup do internetového portálu, kde je ta investice hezky vidět v celém rozsahu, což mě přimělo k tomuto článku.

V papírových výpisech to bylo každé čtvrtletí hezky pár procent nahoru, občas trochu dolů. Jenže když na to člověk koukne v celém horizontu, tak by po 12 letech čekal, že se tam už konečně začne nabalovat ta sněhová koule, nikoliv že tam je přibližně stejně peněz, jako jsme tam za celou dobu naposílali. Respektive je tam o 20 % víc, což je takové velké zklamání.

Deset let investic v kostce

Ten prostřední – zkusme akcie

Do akcií investuji léta, baví mě to, jestli to stojí za tu časovou investici netuším. Na dlouhodobém horizontu by to mělo být vždycky v plusu, tak to zkusme.

S&P 500 vývoj

Tady jsem měl za dob BrokerJetu nastavené pravidelné nákupy různých cenných papírů – investice do S&P500, nějaký dluhopisový index, pár dalších drobností. Pak BrokerJet skončil a Degiro to moc nezvládá, takže jsem začal jednou ročně kupovat nějakou akcii a jak mi kluk stárne tak se ptám, co by chtěl ten daný rok koupit. Nemá to žádnou myšlenku, nedělám hluboké analýzy, koukneme na to pocitově a akcie vybíráme úplně náhodně.

Je tam velký poměr S&P 500, posledních pár let náhodné nákupy, řeším to jednou ročně. Výsledek 180 %, což je fantastický výsledek, jen ať to jede dál.

Ta nejmladší – vezmu svůj oblíbený fond

Top Stocks a Honzu Hájka mám rád, historicky famózní výnos, baví mě jeho investiční myšlenky, celé mi to sedí dohromady. Takže nastaveny pravidelné investice a nestarám se o to. Zajímavé je, že poslední tři roky to vypadá, že se ten fond vůbec nikam neposunul, pořád to skáče trochu nahoru a dolů, ale ta rostoucí křivka zmizela. Může se vrátit zase zpátky, když před sebou má ještě deset let?

Top Stocks výkonnost za posledních 10 let

Ten graf vypadá strašidelně rozstřelený, létá nahoru dolu, za těch 7 let cca 100 % růst. Což vlastně oproti té nejstarší je super výsledek, ale díky pravidelným nákupům a průměrování ceny je ten výsledek lepší – 261 %. Za mě spokojenost, pokud to takhle půjde dál, tak jenom dobře.

Jak jinak?

Před lety se zeptal Pabu co by lidé poradili dospělé holce na investování, diskuze se hezky rozjela, on to shrnul do dokumentu a podle mě se to dá použít také na inspiraci, protože je jedno, zda spoříte malému nebo velkému, když spoříte/investujete na dlouhém horizontu.

Pak je tady samozřejmě taky Portu, Fondee a další, které vám pravidelné investice do fondů mohou zjednodušit. Nepoužívám ani jedno, tak nemohu referovat.

Co dál?

Tak to je otázka za milion. Té nejstarší chceme ještě hezkých pár let investovat, fond má zaplacené poplatky tak dává smysl pokračovat, ale když vidím ty bídné výsledky, tak je asi lepší oplakat poplatky a jít vlastní cestou.

Top Stocks sice vypadá posledních pár let všelijak, ale celé to vycházelo nejlépe. I ten nudný S&P 500 není podle všeho špatnou volbou.

A k tomu asi nastoupí otázka jak je potom porovnat – má každý dostat to, co tam bude mít naspořeno a holt ti rodiče tehdy rozhodli jak rozhodli a teď s tím žij, nebo je lepší jim dát všem stejnou startovní částku?

K tomu ta inflace, kterou vůbec neřešíme, celou dobu spoříme pořád stejnou částku, bez ohledu na inflaci i naše příjmy, měli bychom to nějak řešit (protože jsme zodpovědní) nebo ať jsou rádi že mají něco?

A jak to máte vy, máte zkušenosti s některou z těch zmíněných platforem, řešíte to úplně jinak nebo naopak vůbec?

Leave a Reply