Co je horší – prodělat nebo nevydělat?

Graf vývoje akcií, zdroj: E15.cz Před nějakou dobou jsem se bavil s finanční poradkyní o investování mých peněz a zasekli jsme se na otázce, jak rychle to provést.

Obecná poučka, když nakupujete akcie, zní, že máte nakupovat postupně, tím průměrovat vstupní cenu a minimalizovat riziko, že ty akcie koupíte zrovna v okamžiku, kdy jsou na vrcholu a stojí naprosto nejvíc. Což dává velký smysl, vzhledem k tomu, jak volatilní jsou.

Druhá věc ovšem je, jak moc postupně je nakupovat, zda je koupit během půl roku, roku, tří let, pěti nebo ještě déle. Každé to období má něco do sebe.

Půl roku je (ve srovnání s tím, jak dlouho je plánujete držet – deset let a více) v podstatě shodné s jednorázovým nákupem. Pět let je (velmi) přibližně doba mezi posledními krizemi na burze. Tři roky v dnešní době zní jako období, ve kterém by mohla nastat další krize (poslední už byla hezky dávno), takže by člověk alespoň trochu zprůměroval případné ztráty.

A to se pořád bavíme o ztrátách. Co ty zisky?

Když nakoupím jednorázově a akcie porostou dál, tak jsem udělal to nejlepší, co jsem mohl. Pokud bych ten nákup rozložil do delšího období, tak se budu okrádat o zisky. A vzhledem k dnešním v podstatě nulovým sazbám na spořících účtech se budu okrádat hodně. Takže se přeci vyplatí spíš ten jednorázový nákup, ne?

Jsme konzervativní

Hezky o tom píše MICHLiq ve své knížce inteligentní průvodce ekonomikou. Navštívil neoroložku a pokecal s ní o amygdale, což je část mozku, která vyrábí strach. A právě reakce na nepříjemnou událost (ztráta, smrt, …) jsou díky této části velmi pohotové a předbíhají náš rozum.

V investicích je to stejné – „jen“ místo života jde o peníze. Ztráty se nám zdají větší než zisk téhož rozsahu. Jinými slovy, za každou jednu tisícikorunu ztráty mi klient vynadá více, než mě pochválí za každou tisícikorunu zisku. Proto jsme v investicích konzervativní (většinou).

O tématu se píše také v knize Thinking, Fast and Slow od Daniela Kahnemana, kterou v češtině vydalo nakladatelství Jan Melvil.

Miniaplikace

Leave a Reply