Březnové novinky ve světě Lotusu

Každý měsíc něco – březen je ve znamení Twitteru. Blogy jsou zjevně přežité, chaty už asi taky, ale spojení instant messagingu a chatu dohromady zjevně smysl dává a je populární. Dobrá věc na tom je ovšem demonstrování možností osmiček a jejich snadné rozšiřování pomocí plug-inu TwitNotes (poslední verze je 1.0.2). A když už jsem na začátek odlehčil tak budu pokračovat přes Sudoku pro LN a dokonce jeho automatické luštění.

PlanetLotus, BleedYellow, OpenNTF, IdeaJam, světNotes, … jmenujte další, ty známé. John Head byl překvapen, když na jedné z konferencí zjistil, že tyhle „pro všechny známé“ stránky, zdaleka neznají všichni, dokonce víc lidí o nich neví než ví. Akorát vůbec netuším, co dělat s tím, aby stránky znalo víc lidí, že to neznají uživatelé mě nevadí, ale odborná veřejnost – vývojáři a administrátoři – by o nich nějak tušit měli a snažit se využívat maximum toho, co se na nich nabízí či se s nimi dá dělat.

Sametime byl doteď hodně spojován s Lotusy, ale Microsoftí zákazníci na něj slyší také.

Jak snadno přidat pohled do Sidebaru? Je to snadné a … přemýšlím, na co to vlastně použít, stejně dobře tu databázi totiž mohu mít otevřenou v záložkách nahoře. Což ovšem neznamená, že se mi myšlenka Widgetů nelíbí. Líbí, využít je ve spojení s Livetextem mi přijde skvělé a co jsem tak zjistil, tak lidi mají nastaveno třeba automatické hledání označeného slova ve Wikipedii, v překladači nebo ve znalostní databázi IBM.

Gia Lyons prý hodně bloguje uvnitř IBM a nyní začala i navenek. Co mě zaujalo je povídání o využití nástrojů pro spolupráci při práci na projektu. Všechno to dává smysl a vypadá fantasticky, ale mám pocit, že jsem to na žádném projektu ještě nezažil, všichni pořád věří spíše emailu.

O Lotus Foundation se už párkrát mluvilo, co jsem ale zahlédl poprvé je omezení na 5 uživatelů. To mě přijde přeci jenom dost málo.

Verze 6.5.x končí, už je jasné kdy. Konkrétně 24. dubna 2008 končí podpora verze 6.5.3 a 6.5.4, 30. dubna 2009 všech zbývajících verzí 6.5.x. Z toho vyplývá i to, že 6.5.6 je poslední verze této řady a je na čase upgradovat.

Potřebovali jste někdy nasadit nějakou helpdesk aplikaci a přemýšleli co použít?

IBMáci se také rozhodli vydražit svá trička z Lotusphere na dobročinné účely a aktivita měla smysl, vydražila se většina triček (což je dobrá zpráva), ale přineslo to pouze cca 230$, což mi přijde dost málo. Většina triček se také vydražila za základní cenu, takže to zjevně moc lidí nezaujalo. Škoda.

A poslední informace z české IBM – každoroční Lotus Symposium bude i letos a koná se 29. května. To bude tedy konec měsíce, hned další týden vyrážím na ILUG2008 a trochu pocestovat po Irsku.

Pro vývojáře

Sérii povídání jak upravit návrh databáze pomocí zásahu do DXL píše Stephan a je to zajímavé čtení. Všichni o té možnosti totiž víme, ale málokdo jí používá – nebo vy ano?

Název technote popisující chybu metody CopyToDatabase zní na první pohled divně, ale popis vše vyjasňuje a pak si začnete uvědomovat, že to opravdu může dělat problém. S tím částečně souvisí i třída pro import dokumentů z XML. Hezké a jednoduché.

Robot místo uživatele v Sametime dává v mnoha případech smysl, na BleedYellow se objevil jeden, který ukazuje kurzy akcií včetně jejich grafu. Pěkná funkcionalita a nyní navíc popis jak je to napsané.

S čím jsem se dřív nesetkával je množství různých frameworků (nebo jak se tomu říká) pro vývoj v Java nebo JavaScriptu. Vývoj zjevně už nikdy nebude snadný 🙁

AJAX hýbe světem a přihlášení uživatele jeho pomocí může být krásná fintička. S tím souvisí i produkt Remember Me (administrátoři, zbystřete), který si zapamatuje vaše přihlášení a příště vás přihlásí automaticky. Zní to dobře.

@ConfigFile a @DocFields – znali jste tyto úžasně hodící se funkce?

Pořád málokdo využívá možnosti přidávat programově dynamické tabulky do RT pole. Jde to sice od šestek, ale pořád se to vývojářům moc nelíbí a nechce se do toho. Nicméně SearchDomino přineslo článek, jak snadno dostat hodnoty, které jsou v tabulce zapsány.

Potřebovali jste někdy programově zapsat úkol do Outlooku? Asi ne, ale kdyby náhodou. Nikdy jsem ovšem nevyzkoušel co to udělá, když se to pošle normálně emailem – opačným směrem to určitě jde, tímhle by snad mělo taky a pak by to celé bylo zbytečné.

Connections mohou mít smysl! To je první co mě napadlo po přečtení článku o aktivitách uvnitř Lotus Connections. Jak kdyby se to opravdu dalo snadno upravovat dle potřeb konkrétní „aplikace“ a k něčemu to bylo. To mi dělá radost.

Best Practice Makes Perfect je novinkou z minulého měsíce a je tam spousta zajímavých tipů. Krásný nápad s validací polí (informace o nevyplněných jsou navrchu formuláře), jak smazat prázdné složky nebo finta s unikátními klíči (než to začnete používat tak si pořádně přečtěte třetí odrážku na té stránce, má to své nevýhody).

Webové služby jsou módní, ve verzi 8 už snad jdou i konzumovat.

Pro administrátory

Nejdůležitější je asi upozornění na konec serveru relays.ordb.org. On tedy skončil už hezky dávno, ale zjevně ho spousta lidí ještě používá.

Rychlé procesory (tedy ty od SPARCu) a jak správně naladit Domino, aby na nich běželo co nejlépe. Hodně zajímavý článek.

Vždycky jsem si myslel, že do dokumentů pracovišť v lokální adresní není úplně nutné psát plná jména serverů. A ejhle, je to naopak – je víc než vhodné je tam psát plná.

Lotus Connections a Oracle databáze – jsem potěšen, že to jde spolu dohromady. Teď ještě, aby i Domino bylo možné provozovat proti něčemu jinému než DB2.

Spojit dvě různé Domino domény. Asi patřím mezi ty, kteří si vždy mysleli, že to nemůže být takový problém. Zjevně může.

Víte jak nejsnadněji může uživatel archivovat emaily? Samozřejmě může vybrané emaily přetáhnout nad odkaz na archiv, který je umístěn pod Tools, ale jednodušší je vytvořit složku Archive a přetáhnout email nad ní.

Shortname – nejsem sám, kdo si myslí, že na moc věcí tahle položka v Domino Directory není. Ale chyba lávky, Lotus Connections ji používají pro ověřování.

Krásný a jednoduchý tip jak stáhnout serverové notes.ini do lokálního souboru (pokud tedy nemáte namapovaný disk).

Seznam užitečných věcí v Dominu pro administrátory – úžasné tipy a zvláště ten poslední mě zaujal – nedíval jsem se ještě do adresní knihy, ale že by to znamenalo konečně možnost nastavit, na kterou skupinu bude mít kdo právo posílat emaily?

Jak stahovat na serveru emaily z jiného POP3 serveru a doručovat je příslušným uživatelům? Je tu nový freeware, který funguje jako add-in do serveru, je napsaný v Java a dělá přesně tohle.

Sametime jde spojit s GTalk. To už je hodně stará zpráva. Nicméně nyní se objevily problémy, že to občas neukazovalo aktivní uživatele. Problém je vyřešen, pokud používáte Google Apps for your Domain, tak můžete mít problémy.

SSL – všichni víme, že musíme vytvořit certifikát, který je vázán na konkrétní server. Ale věděli jste, že jdou vytvořit certifikáty na celou doménu?

LotusUserGroup nabízí do konce dubna 20% slevu na publikaci Lotus Notes Domino 8: Upgrader’s Guide.

1 komentář

Leave a Reply