Únorové novinky ve světě Lotusu

Začíná to vypadat, jako kdyby nám IBM na každý měsíc připravovala nějaké velké překvapení. V lednu to byla Lotusphere, v únoru zase verze 8.0.1. Vyšla totiž na čas, první den byly servery zahlceny, ale pak už to šlo stáhnout (alespoň mě) relativně v klidu. Česká verze by nás měla čekat 16. května a pak už se to snad začne hromadně nasazovat i v Čechách. Instalace je hrozivá (což je ve verzi 8 asi standard), ukazatel průběhu startuje od začátku znovu a znovu a vy tak vůbec netušíte, kdy to skončí 🙁 Productivity Tools jsou přejmenované na IBM Symphony, takže už konečně chápu, že to nejsou dva produkty, ale jeden. Hurá.

Pro ty co se těší na Travelera (mimochodem správný je prý zápis jak Traveler tak Traveller, jedno z toho je víc Americké), tak jeho získání je o fous složitější – musíte znát Passport Advantage number, vyplnit krátký dotazník a stahovat. Volker se v souvislosti s ním zamýšlí, zda by IBM neměla (nebo alespoň nemohla) otevřít zdroják, aby šli napsat klienti i pro jiné systémy.

Existuje také kniha o upgradu a když už jsme u něj, tak Mary Beth se ptá, zda upravujete dodávané šablony a proč (mimochodem odpovědi minimálně jednoho zákazníka by mě opravdu hodně zajímaly :-)). Když už tam budete tak můžete napsat i o tom jak používáte bookmarky.

Těch největších novinek v 8.0.1 je pár, ale zatím to vypadá, že hitem budou Widgety. Tedy něco, co hodíte do pravého panelu a buď vás to bude o něčem informovat (třeba o novinkách na PlanetLotus, který je od ledna hodně populární) nebo ve spojení s LiveTextem nabídne akci nad označeným (či jinak rozpoznaným) textem – to zní úplně suprově. K tomu se navíc rozjel (od partnerů) server s katalogem Widgetů. Christian navíc popisuje jak udělat widget, který vyhledává na webu nebo v pohledu (mimochodem pohled si tam háže i navigátora, kterého se můžete zbavit pomocí dalšího parametru). A další návod jak to konkrétně spojit s Wikipedii pro nalezení významu slova. K používání této vymoženosti se ovšem budete muset naučit ještě regulární výrazy.

Dalšími novinkami je DWA Lite (prý je neuvěřitelně rychlé), lidé si všimli také změn v kalendáři (otázkou je, zda nebyly už dříve) – název schůzky se posouvá při posunu kalendáře a jde měnit délku schůzky taháním za rámeček (hurá!!). Pak se objevila také nová metoda šifrování ID souboru (takže už jsou tuším tři, jedna kompatibilní až na začátek, jedna o verze 6 nahoru a jedna úplně nová, což zní nezajímavě, ale vzhledem k tomu, že je to FIPS certifikované, tak to bude asi zajímavé). Zásadní změna je v klávese F5, která už nezamyká klienta, ale obnovuje obsah okna (jako v Outlooku :-(()

S verzí 8 se prý také změnila politika trial kitů, které dřív sice byly omezeny na 60 dní, ale fungovaly i poté. To už nyní neplatí a po 60 dnech to opravdu přestane fungovat. Což je asi dobře.

Snad nejlepší povídání za uplynulý měsíc napsal Luis. Má několik dílů a popisuje v něm, jak přestal používat email a začal všechno řešit prostřednictvím sociálních sítí. Emailů prý rapidně ubylo (což je super), ale zajímalo by mě, zda to znamená, že má víc času, nebo ho to naopak stojí času víc. V souvislosti s tím jsem četl, že jsou firmy, kde smíte prohlédnout nové emaily 2x denně a že se doporučuje, abyste emaily psali a odesílali v dávkách, protože si tím ušetříte spoustu času (každý odeslaný email prý vygeneruje asi 1 – 2 přijaté emaily). A pod to bych se podepsal, poslední přibližně rok jsem v práci fungoval tak, že se mi email replikoval přibližně každou hodinu na lokální disk a tam jsem si ho prohlížel, odpovídal a odpovědi se odesílaly také každou hodinu. Měl jsem neuvěřitelnou spoustu času a přitom jsem nic nezanedbával. A nyní to samé praktikuji s jedno až dvoudenním intervalem a je to ještě lepší 🙂

Někdy na konci minulého roku se hodně diskutovalo o ukončení psaní RedBooků. Částečně je to pravda, další RedBooky vznikají formou Wiki a hlavně virtuálně, takže se s kolegy osobně nevidíte (což vidím jako velkou nevýhodu). Jako novinku máte nyní možnost sestavit si vlastní RedBook dle svých potřeb. Až tak extra flexibilní to prý není, ale není to špatné. A také vyšel nějaký Custom Content Assembler, který by toho měl umožnit spojit ještě víc.

S Wiki souvisí i informace, že IBM přejmenovala své Wiki na DominoWiki, což je trochu problém, protože „produkt“ s tímto názvem už existuje. Ale to tak na zpestření.

Před časem jsem začal také sledovat blog zabývající se SharePointem a jeden z posledních příspěvků mě opravdu překvapil – prý to samo o sobě není až tak dobré, ale aby se v tom dalo něco vyvinout tak potřebujete spoustu dalších produktů. To zamrzí.

A jedna oprava – minule jsem psal, že nejmenovaný IBMák očekává narození děcka. A ejhle, děcko se Honzovi Loudovi narodilo, jmenuje se Anna a vypadá šťastně (mimochodem na tom odkazuje je SUPER hra, kterou Honza sám vyvinul :-).

Vzhledem k tomu, že vyrážím na ILUG, tak se hodí i nějaké ty informace, na co se v Irsku připravit. Asi to bude fakt šok 🙂

Pro vývojáře

Steve vydal krásné povídání o použití AJAX Yahoo v Dominu. Wow.

IBM také přemýšlí, že by RSS kanály hodila do poštovní databáze, což se zatím moc nelíbí. Je mi naprosto jasné proč se to nelíbí i proč to IBM chce udělat, ale kdybychom ji donutili vyvinout skupinovou replikaci, tak by to bylo výrazně lepší 🙂 Jen si to představte, ta vaše aplikace sestávající z 5 databází, jak se jedním kliknutím nastaví replikace všeho potřebného a pak to jede dohromady. To by byla krása.

Bill zase sepsal něco, co nejdřív vypadá jako seznam nástrojů vhodných pro vývoj a pak to přechází do toho, co by bylo třeba. Ale pěkná je douška na konec – díky tomu, že všechno bude Eclipse, tak bychom měli mít možnost si funkcionalitu snadno rozšířit sami, to bude přeci super, ne?

Vždycky jsem si myslel, že použití funkce NotesDatabase.GetDocumentByUNID je dost jednoduché, ale i o tom se dá napsat článek, jak ji správně používat. Finta je v tom, že když dokument neexistuje, tak funkce vrací chybu, kterou je třeba ošetřit.

Měli jste někdy potřebu udělat výběr jmen z databáze na webu? Na codestore je návod a jako obvykle je prostě boží. Vlastní AJAXový výběr je asi standard i když je příjemné, že se to celé dá zvládnout klávesnicí, ale mazání osob je luxusní – prostě se klikne na křížek za jménem. To je krása.

Jak testuje prázdné řetězce? Většina to asi dělá pomocí s <> „“, ale Len(s)=0 je prý výrazně rychlejší (už asi od miliardy porovnání :-)).

Pro administrátory

Když už jsme byli u těch updatů, tak jsou také reportovány problémy se Sametime, pokud na serveru používáte Windows Server 2003 SP2. A pokud používáte Trend Micro OfficeScan, tak můžete mít problémy také, zase s prodlevou při jeho aktualizaci.

Zmínky o Lotus Protectoru se objevily už minulý měsíc a původně to znělo jako hit, potom až tak moc ne. Nicméně na TakingNotes vyšel krátký rozhovor s těmi, kteří jsou za to zodpovědní. Tak koukejte procvičit angličtinu.

Změna je v 8.0.1 také v obrazovce s chybovou hláškou, která obsahuje odkaz do technote od IBM. To jsem zvědav, kolik uživatelů bude zmateno. A co by vás mohlo potěšit je nový způsob komprese databází, který asi opravdu funguje dost dobře.

1 komentář

  1. Ahoj,
    na jednom ze skolemi ohledne time-managementu jsem slysela, ze mame cist a odpovidat na emaily v davkach (opravdu doporucovali 2x denne). Dopadlo to tak, ze jakakoliv „emailova diskuse“ trvala straaaasne dlouho, a ja jsem neustale behala za kolegy a ptala se jich na veci, na ktere jsem potrebovala znat odpoved drive nez za cca 4 hodiny. Takze pro me naprosto nepouzitelna strategie 🙂 Nechala jsem toho asi za 14 dni.
    Jednou za hodinu je podle me tak akorat. Ale i tak je fajn, pokud maji ostani zapnuty sametime, a pokud potrebuju, muzu se jich rychle na neco zeptat, a hlavne dostat rychle odpoved 🙂
    Btw, lze namitnout ze existuji napr. telefony, ale ja proste nerada telefonuju 🙂

Leave a Reply