Víkend sedmnáctý


Sobota 11. 8.

Na víkend slibovali krásné počasí, a tak jsme se rozhodli ho věnovat dalším procházkám po Sydney, respektive po zálivech v Sydney. Obeslali jsme naší akční skupinu (v tuto chvíli jenom Andrea s Ondrou) a dohodli se na sobotu. Vymysleli jsme procházku (mapaUkaž na mapě růžově; 12km, 6h) z Circular Quay přes Harbour Bridge a po druhé straně zálivu do Woolstonecraftu.

V sobotu jsme se tedy sešli přesně v dohodnutou dobu v Circular Quay u mola 4 a vyrazili. Bylo překvapivé teplo, které se přes den ještě stupňovalo. Tak jsme zvědavi, jak tady bude v létě. Prošli jsme nejstarší čtvrtí Sydney The Rocks a dostali se pod Harbour Bridge. Tady jsme začali trochu tápat, nevědouc jak se dostat na most, kde jsou ty správné schody „do nebe“.

Pod mostem

Jako obvykle se Martin odmítl někoho zeptat, takže Jana nelenila a doběhla k prvnímu strážníkovi a zeptala se. Mohli jsme tedy pokračovat v cestě, která nás zavedla na Bridge Stairs, po nichž jsme vystoupali na most. Na to, že to nebylo moc vysoko, tak odtud byl super výhled. Jana se chopila foťáku a udělala spoustu fotek a konečně si pořádně vyzkoušela co je hlavní úděl fotografa – neustále dobíhat ostatní účastníky výpravy.

Pohled na Sydney z mostu

Most je dlouhý něco přes kilometr, takže celkem solidní procházka a byli jsme překvapeni, kolik běžců jsme cestou potkali. Trochu šokující, na to, že hned vedle jezdí auta v osmi pruzích. Kromě běžců jsme viděli i několik skupinek lezců – což jsou lidičky, kteří se rozhodli se podívat na město ještě z větší výšky a vyšplhat až na horní okraj „Ramínka“ (jiný název pro most vyplývající z jeho tvaru). Výstup na most je jedna z atrakcí Sydney za pouhých cca 200$.

Most

Za mostem jsme se vydali zpět k vodě, prošli pod mostem vzali to kolem North Sydney Olympic Poolu (starý plavecký stadion) a dostali se do Lunaparku. Lunapark byl otevřen v roce 1935 a v roce 1979 ho zavřeli kvůli požáru. Pak ho několikrát zavírali a otevírali a v roce 2004 ho za 80 mil.$ celý zrestaurovali. Vstup byl zdarma, platilo se jenom na atrakce a těmi jsme byli trochu překvapeni – všechny hezky staré, nic nového a ještě ke všemu nám to přišlo relativně drahé. Třeba házení míčů do košů za 5$ tři pokusy, no, známe lepší způsob jak vyhodit peníze. Jana nostalgicky zavzpomínala na Vídeň a Pratr.

Lunapark

Pokračovali jsme zátočinou Lavender Bay až na její konec, kde nás čekaly pěkně prudké schody nahoru. A když se jednou vyjde nahoru, tak je pak třeba jít dolů, tak jsme šli dolů, na výběžek McMahons Point odkud byl krásný výhled na Operu a Harbour Bridge. Tím jak jsme ještě nikdy nebyli na druhé straně mostu, tak byl pro nás ten výhled nový a zajímavý. Výběžek jsme obešli hezky celý a byli rádi, že jsme to ve zdraví přežili, protože tam tak hrozně foukalo, že nás to málem smetlo do moře. Na konci byl najednou plot, ale naštěstí před ním byla vyšlapaná cestička nahoru do kopce, tak jsem se jí vydrápali a objevili se skoro na stejném místě, ze kterého jsme naše obcházení výběžku započali. Zase do kopce, z kopce, projít parčíkem a prudce do kopce. Když říkám prudce tak myslím prudce. Chvíli po rovině a prudce z kopce. Tenhle den bude ve znamená šplhání nahoru a sjíždění po zadku dolů.

Prošli jsme zátočinou kolem Waverton Parku, kde děcka hrály fotbal a dívali se, jak to tatínkové prožívají snad víc než ony. A zase do kopce, tentokráte do parku, který vznikl na místě bývalého olejového terminálu (BP Berrys Bay Oil Terminal). Celé to bylo opravdu hezky zrevitalizované (jestli je to to správné slovo) v roce 2003 (BP do toho investovala 3 mil.$) a parčík vypadal skoro umělecky. Na jeho konci nás čekaly, překvapivě, schody. Tak jsme vylezli nahoru, dali oběd a vychutnávali výhled na Sydney.

Pohled na Sydney

Najít cestu dál bylo trochu těžší – všude se stavělo a nikde se nedalo projít, ale nakonec se povedlo a dorazili jsme až k bývalé nakladárně uhlí The Coal Loader (nějak se nám nedostává českých výrazů). Byla částečně zpřístupněna veřejnosti, ale jediné co bylo vidět byly tři tunely, kterými prý jezdili vozíky do kterých ze shora sypalo uhlí, které přivezly lodě. Naše představivost na to moc nestačila, takže jsme vše obhlédli a vyrazili do Balls Head Reserve kochat se dalšími výhledy na Sydney. Tady výhledy nakonec nic moc, ale cesta dobrodružná. Museli jsme se prodírat porostem, přelézat spadlé kmeny, a to všechno dvakrát – tam a zpět (cesta byla totiž slepá).

Pohled do tunelu
Pohled do tunelu na vozíky s uhlím

A zase dál. Kolem námořní základny HMAS Waterhen, až jsme se vyloupli mezi přístavem s luxusními jachtami a nádhernými domy v Oyster Cove. Jak to Jana uviděla, tak hned prohlásila, že tady by chtěla bydlet a vlastnit jednu tu jachtu – asi bude muset začít chodit do práce častěji 😉 (správně by tu mělo být napsáno budU muset, JÁ Martin). Když jsme to ovšem celé prošli, tak jsme zjistili, že je to jedno velké moderní sídliště, hodně podobné těm, které nyní rostou v Praze. Zajímavé je ale to, že tu klidně uprostřed moderních budov nechali původní stavbu zděného komínu. Před 120 lety tu byl totiž průmyslový areál, kde se vyráběl cukr, střelný prach, keosen a plyn. Kousek odtud byl před sto lety přístav jedné soukromé společnosti a nikdo dnes neví k čemu ten přístav sloužil, co v něm nakládali. To se přiznáme, že nás celkem pobavilo. S historií tady mají obecně relativně problémy, a to mluvíme o histori tak maximálně 300 let dozadu. Před pár dny objevili loď, která byla potopená v druhé světové válce jen kousek od pobřeží, ale nebyli schopni ji najít dřív než nyní. Tak nevím, jak jsme schopni u nás mít zmapovanou historii tak daleko do minulosti.

Historie vs součastnost

Pokračovali jsme přes výběžek Badangi Reserve do zátoky Balls Head Bay a na další výběžek Barry Island Reserve. Po Barry Island vedla okružní cesta na které jsme potkali paní, která házelo dolů z útesu (ano opravdu to byl útes) do moře klacek a její pes si vždycky pěkně sešupajdil přes kameny a dolů, skočil do moře, chytil klacek a zase hezky nahoru. Tedy takhle to moc nevyzní, ale ten pes byl dole ve vodě dřív, než paní stačila klacek zase hodit, takže pes řídil paní, nikoliv naopak. Docela dlouhou chvíli jsme ho pozorovali a obdivovali, protože to byla fakt docela slušně vysoká strmá skála a ty vlny, co šplouchaly dole mezi kameny byly dost vysoké. Po absolvování kolečka jsme se usadili na trávník a dali svačinu. Jak zjišťujeme až teď, když píšeme povídání a koukáme u toho do průvodce, tak ten obrovský nádherný trávník na kterém jsme seděli je vlastně skládka. Berry Island byl totiž poloostrov spojený s pevninou jen úzkou písečnou šíjí. V roce 1926 na něm byla vyhlášena rezervace a v roce 1960 byl spojen s pevninou a byl zde vytvořen rekreační trávník. Pod trávníkem je směs půdy, sutiny a vraků aut (car bodies). To nás celkem pobavilo, to bychom v rezervaci nečekali. Vraky jsou asi dobrý pojivový materiál.

Výhled z parku na HMAS

Po svačině jsme se zanořili se do buše podél Gore Cove. Procházka opravdu krásná, neuvěřitelně hluční ptáci, ale jinak naprostý klid, člověk by vůbec netušil, že je ještě v Sydney. Na konci cesty jsme se vynořili zase mezi domy, došli na vlak a hurá domů.

Neděle 12. 8.

V neděli jsme chtěli původně odpočívat, ale nakonec nás počasí přesvědčilo a vyrazili jsme zase na procházku, tentokráte sami dva. Cílem byla opět severní část Sydney, ale pro změnu napravo od Harbour Bridge – konkrétně z Balmoral do Cremorne (značenoUkaž na mapě modře; 17km, 8h).

Dojeli jsme tedy autobusem na Wynayrd, přestoupili na další busík a dojeli na Spit Junction a spletí nádherných uliček seběhli z kopce dolů k moři. Cestou jsme potkávali spousty lidí, kteří mířili stejným směrem jako my. Sotva jsme zahlídli moře, tak jsme taky uviděli ohromné davy lidí a nějaké bílé stany. Stalo se, že jsme se nachomýtli k festivalu vína z regionu Mudgee, který se zde zrovna konal.

Spousta lidí na festivalu vína

Rozhodli jsme se chvilku zdržet. Vyplnili jsme nějaký soutěžní kupon o super dovolenou, dostali propagační materiály, nakoukli ke všem stánkům a koupili jsme si tureckou placku plněnou masem, sýrem a špenátem. Ochutnávka vín fungovala tak, že si člověk musel koupit u hlavního stánku kupony a ty pak směňoval u stánků, které si vybral, za víno. My jsme nakonec ochutnali jenom nějaké pomazánky z vína, na skleničku jsme chuť neměli a hlavně nás čekal náš výlet. Najedli jsme se tedy, nafotili pláž s krásným ostrovem a vyrazili vstříc dobrodružství. Ale ještě předtím jsme se zastavili u kašny přání, kterou tady nechal relativně nedávno vybudovat jeden dobrodinec. A když už se člověk rozhodne něco přát a obětovat nějakou minci, tak aby to neměl tak těžké, tak je tam mříž a každé políčko je věnováno nějakému přání. Tak si Jana hned hodila a přála.

Jana u kašny přání

Obešli jsme pláž, prošli Balmoral parkem a už na nás čekaly schody a samozřejmě vedly nahoru do kopce. To bylo relativně zajímavé, mezi dvěmi pozemky asi 5 metrů mezera, kterou natáhli schody a prohlásili to za rezervaci. A jak už to tady tak nějak bývá zvykem jeden z pozemků byla vojenská základna HMAC Penquin.

Schody, schody, schody

Poté co jsme vyšplhali nahoru a prohlídli si prospekty, co byly u informační tabule, jsme se rozhodli pro malou změnu a prodloužení trasy. Tak jsme tedy místo doprava vyrazili doleva na Middle Head, což je výběžek, který z části pokrývá bývalá vojenská základna kolem které se rozprostírá Sydney Harbour National Park. Skoro po celé základně byly informační tabule, které vysvětlovaly k čemu která stavba sloužila a jak by ji chtěli využít v budoucnosti. Celá základna by se měla stát rekreačním místem pro lidi. Myslíme si, že to je super nápad, když už tam jednou ty stavby stojí, proč je bourat, stačí je trochu upravit a je to.

Vojenská základna

Prodloužení trasy fakt stálo za to. Základna byla několikanásobně větší než všechno co jsme zatím viděli a celkem bychom chtěli vidět, jak to tu kdysi fungovalo. Ještě přidáváme pár zajímavostí z informační brožurky.

V roce 1920 byla převážná část Middle Headu upravena tak, aby tady mohlo být vybudováno golfové hřiště (to opět potvrzuje naše tvrzení, že na každém mysu, výběžku, útesu nebo jak to všechno pojmenovat je golfové hřiště; a koukněte pořádně na ten rok – 1920). V druhé světové válce byly budovy golfového klubu využívány armádou jako ubytovny pro ženaté. Na konci mysu jsou pozůstatky Middle Head střelecké baterie, která tvořila v letech 1801 až 1960 nedílnou součást obranného systému Sydney. Celý mys je protkán intenzivní sítí tunelů a pozůstatky umístění palebných zbraní. V tunelech jsou tzv. „tygří klece“, kde byli vojáci, kteří měli jít do války ve Vietnamu cvičeni jak snášet mučení a výslechy. Budovy na základně sloužily pro Australian School of Pacific Administration a probíhaly zde tréninky pro vládní úředníky, diplomaty a Pacific příslušníky. Jedna z budov také sloužila pro Army Military Intelligence Unit (výzvědné služby), které zkoumaly letecké snímky, zahraniční vojenské a bojové taktiky.

Vojenská základna Middle Head

Ze základny jsme vyrazili speciální cestičkou, o které se zmiňovala brožurka. Sledovat cestu ovšem bylo trochu nad naše síly, i když nakonec jsme se vším tím křovím probojovali tam, kam jsme chtěli – na pláž Obelisk Bay, což je jedna z mála pláží, kde je povolen nudismus a název má podle dvou bílých obelisků, které jsou v jejím okolí. Obelisky zde byly umístěny v roce 1850 aby navigovaly lodě bezpečně do přístavu. Zatímco já jsem si jako poctivý čtenář brožurku pozorně prostudoval a věděl, co mě čeká, tak Jana byla dost překvapená a rychle vypálila z pláže zpět, a to na ní ani nebyl nikdo nahatý (popravdě to bylo spíš proto, že ta pláž ani tak nebyla o nudismu jako o gayích a tam jsem nějak nezapadala).

Skoro jsme tedy vyběhli schody nahoru na silnici a vyrazili směr centrum. Došli jsme do Chowder Bay, což byla základna Submarine Mining Corps (sboru ponorkových minařů), kteří kladli řadu ponorkových min až ke druhé straně přístavu. Už si bohužel nepamatujeme v kterém roce se to stalo, ale při jednom veřejném předvádění pokládky min to nějak nevyšlo a bouchlo to a pár vojáků nepřežilo. Originální budovy zůstaly zachovány a slouží pro Sydney Harbour Institute of Marine Science a taky je tu potápěčské centrum PADI a restaurace. Domy jsou opravdu krásné, akorát na mapičce s podrobným popisem co kde je, umístěné na začátku areálu, to všechno vypadalo výrazně větší než to bylo ve skutečnosti. Prošli jsme se kousek po pláži a zase po schodech nahoru. Z těch jsme se podle mapy měli někde odpojit, ale správné místo jsme najít nemohli. Tak jsme se odpojili po jedné malé stezce, prodírali se (už zase) lesem a nakonec našli tu správnou cestu. Samozřejmě, pořádně vyšlapanou, kdybychom šli dál, tak jsme ji asi neminuli.

Byli jsme v Clifton Gardens, kde byl v roce 1872 otevřen Marine Hotel, taneční pavilon, přístav, koupaliště a bruslící okruh, ale v roce 1969 po krizi, kdy popularita hotelu značně poklesla, byl hotel zdemolován. Pokračujeme buší kolem Taylors Bay a opět je tu další výběžek – Bradleys Head, tentokráte opět s krásnou vyhlídkou na Sydney. Trestanci zde postavili střeleckou baterii, poté, co se v roce 1839 podařilo čtyřem americkým lodím vplout nepozorovaně do přístavu v Sydney. Dnes je zde už akorát obranná zeď, střelecká šachta a stěžeň z první HMAS Sydney, která v první světové válce potopila SMS Emden. V moři stál antický sloup a jak jsme se dočetli z informační tabulky, tak to byl jeden z několika sloupů z nějakého domu v Sydney a byl umístěn do moře spolu s dalšími, aby navigoval lodě. Některé sloupy pak putovaly po různých místech v Sydney a o některých se ani neví, kde nakonec skončily. Kousek dál pak byl vystavěn dokonce takový malý amfiteátr a vypadalo to opravdu hezky.

Amfiteátr s výhledem na Sydney

Dali jsme pozdní svačinu a vyrazili dál. Minuli jsme vchod do zoologické zahrady Taronga a pokračovali dál cestou „umělců“ (nádherné výhledy na Sydney inspirovaly řadu umělců v jejich tvorbě) do Sirius Cove Reserve. Odtud to bylo opět po schodech nahoru a tentokráte byly schody pořádně prudké a dlouhé. Chvilinka po rovině a zase prudce dolů, do zálivu Mosman Bay. Cestou, ještě dost daleko od vody, najednou koukáme a vedle nás ohromný stožár. Když jsme došli do zálivu, tak jsme viděli tu ohromnou plachetnici, které patřil.

Obešli jsme zátoku, zdolali pár schodů a ocitli jsme se v ohromné zahradě. Historie jejího vzniku je relativně zajímavá. Chlapík, který ji založil pravidelně plaval v zátočině a jednou z ní vylovil nějakou kytku, kterou se rozhodl zasadit v zátočině. Kytce se začalo dařit, a tak se rozhodl trochu zcivilizovat kus svahu nad zátočinou. Přidala se k němu jedna paní a společně odvozili ze svahu ohromné množství odpadků, které tam byly, zpevnili ho, zasázeli kytky, které získali od kamarádů nebo ze svých zahrad a ve finále dostali od města peníze. Zahrada získala několik ocenění (pravidelně tady soutěží o nejhezčí zahradu Sydney) a v dnešní době zabírá více jak jeden hektar.

Zahrada

Pak už to byl relativně kousek na Cremorne Point, zase výhled na město a hlavně trajekt, kterým jsme chtěli jet domů. Až když jsme byli na místě, tak Martinovi došlo, že to jméno odněkud zná – když tady byly před pár měsíci ty pořádné záplavy, tak právě tady, uprostřed Sydney to potopilo staré molo, čehož všichni litovali, protože to bylo molo fakt historické. Začalo se pomalu stmívat, což bylo príma, protože jsme mohli udělat také nějaké fotky večerní Sydney.

Večerní Sydney

A pak už jenom dva kilometry pěšky do kopce na autobus, zase přestup na Wynyardu, a domů. Domů jsme dorazili pěkně znavení a trochu zmrzlí (večer se většinou prudce ochlazuje). Byl to zatím asi náš nejdelší výlet, ale stál za to.

Leave a Reply