Červencové novinky ve světě Lotusu

Když se tak na ten svůj blog zpětně koukám, tak čas od času jsem zveřejňoval, co jsem potkal zajímavého. A tak jsem si řekl, že z toho zkusím udělat zvyk a každý měsíc uvést alespoň pár věcí, které mě zaujaly. Co na to říkáte – dobrý nápad, nebo hloupost?

Pro uživatele

developerWorks team dal dohromady videa, která souvisí s Lotusem a jsou na YouTube.com. No nekoukal jsem, ale pokud máte čas.

Jak udělám, aby si LN pamatovaly jak jsem seřadil sloupce? Rada je jednoduchá – jedno zaškrtávátko v uživatelských předvolbách.

8 důvodů pro přechod na verzi 8 – kompletní novinka, ve které Ed Brill prezentuje, co nová verze přináší úžasného.

Sametime (používáte to někdo?) a tip na automatické nahrazování slov za jiná, takže psát můžete ve zkratkách, jak jste zvyklí, a přitom na druhé straně budete pořád vypadat jako slušní lidé.

Alan vydává relativně pravidelně tipy, jak používat LN lépe a nový web Lotus Viral Marketing se rozhodl je dát všechny dohromady ve formě LN databáze, takže se to dá snadno sdílet napříč firmou a přidávat nové. Používali byste něco takového pro vzdělávání uživatelů?

Pro administrátory

Pokud provozujete Domino v clusteru a uživatelům do při pádu serveru píše, že server není dostupný a až pak je to přepne, tak od verze 8 už by tomu tak být nemuselo. S tím souvisí synchronizace počtu nepřečtených dokumentů na replikách.

Volker psal o ohromné bezpečnostní díře v LN a Edovi se to samozřejmě nelíbilo 🙂 Osobně ji tedy také nevidím tak hroznou, spíš legrační, že tam je.

IBM dala dohromady stránku, která umí vyhledávat informace napříč asi všemi zdroji IBM. Akorát to bude dost pravděpodobně jenom pro partnery 🙁 A také zvěřejnila nejčastější červencové dotazy.

Podle zpráv z několika blogů, se prý objevil email, který by měl shazovat Domino servery. No nevím nakolik to může být pravda, ale zas ti, co o tom píší jsou celkem známí, tak asi na tom něco bude.

Administrátoři, věděli jste, že každý poslední pátek v červenci máte svátek? Tak můžete zkoušet Quick nebo Connections, které také vyšly.

Poslední pro administrátory, byť neLotusové – IBM uvedla verzi TSM, která umožňuje zálohovat SharePoint. Musím říci, že se mi to líbí, nějak neřad soupeřím, když se dá kooperovat 🙂

Pro vývojáře

Michel (mimochodem nový blog do mé sbírky) publikoval krásné články o vývoji pro web nad Dominem. Co jsem to tak zběžně pročetl, tak zajímavé, navíc se dá přímo stáhnout databáze s příklady.

Někde, už ani nevím kde, jsem potkal další dva zajímavé tipy – funkce @PickList([NAME]; MyNames) může mít druhý, nedokumentovaný, parametr, který naplní již vybraná jména, věc, která mi vždy chyběla. A pak jsem se také dozvěděl, že skrývací formule se vypočítávají pro každý paragraf zvlášť, takže pokud chcete svoji aplikaci zrychlit do maxima, tak skrytá pole na začátku formuláře (dáváme je tam všichni a navíc v červené barvě, ne?) nedávejte do tabulky, ale ideálně do řádku, nebo pro odřádkování použijte Ctrl+Enter. Nikdo neříká, že to uživatelé poznají, ale když už se za tou rychlostí honíte …

Pokud někdo chtěl vědět, jaká je struktura kalendářových dokumentů (jako já), tak konečně se to může dozvědět. Popis je velice hezký a člověk to alespoň nemusí louskat sám.

Nový blog se zaměřením na vývoj odstartoval Theo a začal svižně – dobře se to čte a informace jsou víc než zajímavé. Jeden zajímavý – nástroj pro nahrazování hodnot v polích, který dává do všech databází.

Pokud se cítíte kovaní v kramflecích, tak Nathan ukázal nádhernou věc, kterak přenášet hodnoty ve skriptu z pohledů do dokumentů. Čtení je to hutné a dvojdílné, pro fandy OOP asi zajímavější než pro ty, kteří mu moc nefandí.

Chris má vždycky nádherné věci, jak vylepšit aplikace graficky, aby hezky vypadaly a dobře se ovládaly. Tentokráte tip, jak přidat logo firmy do tlačítkového pruhu.

Pokud přemýšlíte, jak pracovat v LN s FTP, tak Charles nalezl pár zajímavých věcí v Sandboxu.

Jeden z nových webů v mé zbírce – Ixulot – píše o RSS feed generátoru, který se objevil v sedmičkách. Podle popisu to až tak nepoužitelně nevypadá, takže možná ve spojení s RSS čtečkami konečně cesta, jak uživatelům nezahltit mailboxy a přitom jim umožnit na jednom místě vidět všechny jejich úkoly? To by bylo super.

Lemik (další novinka) napsal krásný tip o spojování dvou databází – použil pro to archivaci, která by měla být v LN všude. Jednoduché a krásné, tleskám.

A Lokutus (poslední novinka) zase tip, jak udělat v LN databázi odkaz, který se tváří jako webový, místo klasického obrázku. Né že by to nešlo ještě vylepšit (nebude fungovat, pokud LN nebudou nainstalovány, ale jenom nakopírovány, nebo pokud se změní UNID dokumentu), ale stejně super. Je to jednoduché a dobře popsané.

Uff, tak to je kus toho, co mě v červenci zaujalo. Má to tedy smysl příští měsíc opakovat?

1 komentář

Leave a Reply