Shared mail – dobrý sluha, zlý pán

Zrovna nedávno jsem narazili na problémy se shared mailem u jednoho klienta a zároveň školil administrátory a tuto funkcionalitu zmínil – to mě dovedlo k zamyšlení nad touto funkcionalitou – má to vůbec v dnešní době smysl?

Osobně z toho mám pocit přesně podle nadpisu – dobrý sluha, ale hrozně špatný pán. Ve své podstatě jsem to nikdy nepoužíval, nenastavoval a nepodporoval. Ovšem když si člověk přečte co to umí, jak krásně to zachycuje hromadné maily a ukládá pouze jednou do centrálního úložiště a díky tomu šetří místo na disku – to přímo láká k používání i v době dnešních velkých a levných disků.

A pak je ta druhá strana – když se něco pokazí, tak se to hrozně špatně opravuje. Rozuměj – nejde to kloudně opravit. Do shared mail databáze se člověk v podstatě nepodívá – server ji má alokovanou pro sebe a nikoho tam nepustí a člověk by tam asi ani nic neviděl. A tak může jenom procházet všechna fóra a zjišťovat, že každý doporučuje od toho utéct jak nejrychleji to jde.

Když vezmu ten poslední a aktuální případ, tak jsme se s tím s nejrůznějšími prostoji trápili asi tři týdny. Přišlo se na to v okamžiku, kdy si uživatel chtěl vytvořit repliku a obdržel hlášku „Nemáte přístup k této databázi objektů, která je používána tímto záznamem.“ Tedy hlášku naprosto jasnou. A tím začalo prohlížení helpů, konferencí a koumání jak to vylepšit.

První kontrola – v noci se pravidelně spouští úloha object collect mailobj.nsf a když se člověk díval pozorněji tak zjistil, že databáze mailobj.nsf neexistuje, ač by se podle helpu měla vytvářet automaticky a směřovat na poslední používanou shared mail databázi. A tak se to ručně spustilo nad správnými databázemi.

Následovaly příkazy object collect -Force, které mají vymazat nepoužívané mailové zprávy – ty které uživatel smazal ze své databáze, ale v té centrální pořád existují. Občas to člověk proložil příkazem object collect -full aby se dozvěděl, kde se co používá. Trochu překvapení, že některé zprávy byly používány pouze v jedné schránce.

No a protože pořád nic, tak člověk zkusil příkaz object collect -Force trochu zmodifikovat a spustit na uživatelské schránky. Konečně vítězství, které ovšem znamenalo několik smazaných mailů v uživatelských schránkách. Jednomu uživateli zmizelo dokonce 120 mailů, nicméně alespoň mohl konečně vytvořit repliku.

Poučení? Pokud vám nevadí, že vám třeba čas od času z nějakého důvodu (a na ten se mě opravdu neptejte) zmizí něco málo mailů ze schránky, tak to klidně použijte. Pokud chcete mít klidné spaní, tak raději kupne další disk nebo nastavte kvóty – bude to levnější než čas toho, který přemýšlí proč to zmizelo. A to je jenom štěstí, že ti lidé nechtějí ty smazané zprávy zpět.

Leave a Reply