Sutol konference za námi – povedla se?

Stresy uplynulého týdne (pro většinu z pořádajících) i uplynulého měsíce (pro samotné organizátorky) je za námi, stejně jako první nefalšovaná technická konference o Lotus produktech. Bylo by tedy na čase zhodnotit, zda se povedla.

Logo Sutol

Za sebe mohu říct, že jsem spokojen. Lidí bylo hrozně moc, původně jsme přihlášky chtěli uzavřít při 80 účastnících, ale nakonec jsme jinak rozvrhli sezení v sále a účast potvrdili 140 lidem. Všichni zdaleka nedorazili, popravdě jsem byl překvapen, kolik lidí nakonec nedorazilo. Chápu, že se vždycky může najít něco urgentnějšího, ale současně chápu organizátory akcí, kteří takovéto účastníky při další příležitosti rovnou přesouvají na čekací listinu.

Místo konference bylo skvělé. Nebylo sice úplně nejblíž k metru, parkovacích míst přímo uvnitř nebylo mnoho, ale nakonec se asi všichni na místo nějak dostali. Budova InGarden velice příjemná, místnosti prostorné a dobře nazvučené, pouze projektor mohl umět svítit víc do široka a udělat větší obraz – zezadu toho moc vidět nebylo. Potěšilo množství jídla a pití – bylo celou dobu a bylo velice dobré, což bylo ohromné plus oproti standardním konferencím IBM.

Potěšili účastníci, protože valná většina z nich zůstala až do konce, do hluboké tmy (také jsme mohli rozsvítit, aby člověk tolik neusínal a bylo víc vidět na videozáznamu). Prezentací bylo mnoho, jejich rozdílná délka se mi líbila, protože každý dostal tolik, kolik na začátku odhadl, že potřebuje. Žádná potřeba vyplňovat prostor přednášky balastem nebo naopak ořezávat, aby se tam vešlo alespoň to nejdůležitější.

Vlastní program jsme v pár bodech mohli sestavit jinak, aby šel víc intuitivně za sebou. Takže začít povídáním o Designerovi, pak teprve xPages, to by byla asi ta nejdůležitější změna. Ale zase na druhou stranu to byla technická konference, tak snad jsme lidi úplně nevykolejili. Zapracovat budeme muset u některých na stylu prezentace – zvláště při prohlížení záznamu si člověk spoustu chyb uvědomí. Občas by byla super i trochu jiná struktura prezentace – na začátku ukázat o čem to je, k čemu dojdeme a potom začít povídat. Takhle se občas povídalo a až na konci člověk zjistil o čem.

Prezentace byly zaměřeny hodně produktově, snažily se pokrýt hodně široké téma. Naproti tomu na ILUGu a UKLUGu se hodně prezentují konkrétnosti a jde se opravdu do hloubky. I když pravdou je, že prezentace xPages, DAOS i Traveler se jim hodně blížily. Zároveň je hodně obtížné zvolit tu správnou úroveň detailu – aby to nebylo obchodní, ale současně aby to nebylo už školení.

Moc jsme celý den nabili informacemi. Od rána do večera spousta prezentací, ani nebyl čas se zastavit a popovídat. Je ale pravdou, že Češi moc nekomunikují s těmi, které neznají, takže zkušenosti ze zahraničních konferencí, kde člověk pokecá úplně s každým, by se tady asi nezopakovaly.

Prezentující pouze z řad partnerů (s výjimkou jediného prezentujícího) mohli na někoho působit divně, někdo to nazýval arogancí IBM, jiný zase partneři proti zákazníkům. Za organizátory ale mohu říct, že je to relativně jasné – většina prezentujících je vyzkoušená a víme co od nich čekat. Příští ročník bychom ale chtěli rozšířit o prezentující z řad zákazníků, tak uvidíme, zda jich najdeme dost.

V každém případě konference je za námi a teď už jenom zbývá doladit, co to znamená a jak by mělo vypadat takové sdružení uživatelů a technologů, aby to každému něco přineslo. A co vám, líbila se konference?

Leave a Reply