Sociální sítě

Sociální sítě hýbou světem a ze svých zakladatelů dělají milionáře. MySpace, Facebook, LinkedIn, Plaxo, Spoke, Spolužáci a další, na které si vzpomenete. Samozřejmě zapomenout nesmíme ani na Lotus Connections, které přináší stejné možnosti do prostředí jednotlivých firem a BleedYellow, které tento produkt využívá pro spojení Lotus partnerů a nejen jich. Zkrátka a prostě těch serverů je neuvěřitelná spousta, Chris Miller dokonce založil zvláštní server, který se jim všem věnuje. Ostatně on sám má založené profily snad na všech těchto serverech stejně jako všech emailových, chatovacích a podobných serverech co existují. Jak to stíhá obhospodařovat nechápu, zvláště když na každém z nich je schopen ještě blogovat o něčem jiném.

Já sám jsem dlouho odolával, ale nakonec se rozhodl podlehnout a vyzkoušet, co tak skvělého to vlastně může přinést. Založil na několika z nich účet a zkusil je chvíli používat. A výsledky? Jsou tady.

Spolužáci

Asi nejstarší reprezentant něčeho, co se dá považovat za server tohoto typu, byť je zaměřen trochu jinak. Umožňuje sdružit spolužáky ze školy do jedné místnosti, psát si tam vzkazy, dívat se kdo má kdy narozeniny, pořádat setkání. Nevím jak jinde, ale zrovna třídy, do kterých jsem chodil já, jsou dost tiché a moc se to celé nepoužívá.

Co se mi na něm líbí je fakt, že máte lidi rozškatulkované podle tříd a nepletou se vám dohromady. Ale jinak to nejspíše moc použitelné není.

spoluzaci.gif

Facebook

Osobně ho vnímám jako MySpace v novém, zrovna populární hávu. Používají to američtí prezidenti (ti naši asi moc ne) a snad i naši politici, spousta mladých i starších. Třeba v Brazílii je server opravdu populární, jak jsem se dozvěděl tak Brazilci než jdou s někým na rande tak si ho tady prověří, s kým kamarádí, co ho zajímá s kým si psal jaké vzkazy. A když se jim i potom líbí, tak hurá na rande. To je věc, která se mi osobně moc nelíbí, jsem za když lidé vidí jaká hudba se mi líbí a jaké knížky jsem četl, ale aby viděli co jsem kdy komu psal, do jakých zájmových skupin se přihlásil nebo z nich odhlásil, to už se mi zdá trochu moc.

Síla serveru je nejspíše v možnosti vývoje dalších aplikací, které si lidé mohou přidávat na své stránky a používat je. Takže existuje speciální aplikace na flirtování, na zobrazení míst, která jste když navštívili (v tom běžném, neinternetovém, světě) a spousta dalších. Ale tahle dvě mě zaujala, neboť jak to žaluje na všechny kolem zjistíte, které vaši známí používají.

Fascinuje mě tempo, se kterým jsou lidé schopni na stránky přidávat další a další informace – v podstatě to používá spousta z nich jako blog (druhý, třetí, čtvrtý), dávají tam fotky co nafotili, knížky které se jim líbí, co zrovna poslouchají, posílají si vzkazy (proč, když mám email?) a dělají věci o kterých asi nemám ani ponětí 🙂

facebook.gif

LinkedIn

Tak tohle je server pro profesionální vztahy a pro nic jiného. Tím je mi i sympatický, člověk zadá údaje o sobě, co kde a kdy dělal (v podstatě životopis, co si budeme povídat) a pak už přidává lidi, které zná. U těch se může dívat koho znají oni a následně v tom stromu vztahů jde vyhledávat podle pozic a oblastí, které člověk zrovna potřebuje. Ve finále mu vyjedou všichni lidé, které zná on nebo jeho přátelé a je tak vidět, zda mi někdo může nebo nemůže pomoci.

Nelíbí se mi ale, že vztahy k ostatním nelze nějak kategorizovat, rozdělit si je třeba na soukromé a pracovní, personální agentury tam sice mít ale neumožnit jim „vyžírat“ svoje kontakty a vůbec si v tom udělat trochu pořádek. Takhle to máte všechno na jedné hromadě a když těch kontaktů máte opravdu hodně, tak je to pěkně nepřehledné. Počty kontaktů jsou také zajímavé – lidi z Ameriky své kontakty počítají ve stovkách, my Češi tak v desítkách. Což znamená, že to buď používá málo našich kamarádů nebo že tvorbě sítě nedáváme moc velkou prioritu.

Zajímavá je také možnost ohodnotit známého nebo se naopak nechat ohodnotit. Hodnocení se následně vystaví na stránkách a ostatní mají alespoň trochu ideu co si o vás ostatní myslí. Součástí je také nabídka práce, kde můžete vyhledávat jak běžné pracovní pozice (i když v Čechách jsem nenašel asi ani jednu) tak naopak se nabídnout jako dodavatel a lidé si vás mohou najít a zaúkolovat.

Samozřejmostí (stejně jako u Facebooku a Plaxa) je možnost importu kontaktů z vaší adresní knihy (tedy vaší – podporuje Yahoo, GMail a Outlook, takže na kontakty v LN zapomeňte) a rovnou si je přidat do sítě. Při importu je vidět, kdo už účet v systému má, takže nemusíte zbytečně obesílat ty, kteří v něm nejsou a museli by si účet zakládat.

linkedin.gif

Plaxo

Plaxo se profilu spíše jako vaše adresní kniha. Naimportuje si kontakty ze systémů kolem sebe a na jednom místě tak máte známé ze všech systémů s tím, že tady o sobě mohou uvést výrazně více informací. Můžete zde mít i kalendář (zase se umí synchronizovat se systémy kolem) takže na jednom místě vidíte volný čas svůj i známých. Samozřejmě možnost vkládání fotek, příspěvků, videí a dalších věcí, ale nějak jsem nabyl dojmu, že to není ten hlavní záměr serverů, tím je dle mého mít kontakty na jednom místě a nesledovat, kdo změnil místo a jaký má nyní telefon či email.

plaxo.gif

BleedYellow

Naprostá novinka ohlášená na Lotusphere a pro svoji funkcionalitu používající Lotus Connections. Díky tomu jak je vše nové nejsem schopen říct, nakolik se to ujme. Zaměření je na všechny Lotus lidi, kteří mají možnost se zdarma zaregistrovat, vyzkoušet si možnost systému, komunikovat spolu pomocí Sametime, blogovat, vyměňovat si zajímavé odkazy na internetu, sdružovat se do zájmových skupin (kupodivu jsou i ne IT skupiny, jako třeba skupina fotografů) a pracovat společně na projektech. Zkrátka a prostě využívat Connections na 100%.

Zatím jsem ovšem skeptik. Lidé se asi registrují, spousta z nich v systému bloguje, sdružují se do skupin. Ale když člověk chce začít vyhledávat co tam vlastně je za lidi a kdo by se mu mohl hodit tak to moc nejde. Nebo jsem alespoň nepřišel na to jak rozumně profily procházet, ty co jsem našel jsou prázdné, tak jak vznikly při registraci, což pro mě znamená nepoužitelné. Když jsem se připojil pomocí Sametime tak bylo přihlášeno okolo 20 – 30 lidí, což mi zase nepřijde extra moc. Tak uvidíme, co to udělá do budoucna, ale udělat tam třeba českou komunitu a sdružit se dohromady by mohlo být zajímavé – co vy na to?

bleedyellow.gif

1 komentář

  1. Ja pouzivam Facebook (FB) pravidelne. Libi se mi sdileni fotek, videi, tagovani a komentare od kamaradu. Na druhou stranu mi vadi, ze social networking zacina nahrazovat pravidelne srazy kamaradu, a ze se zaciname presouvat vice a vice do cyberspace. Souhlasim ohledne toho, ze aplikace typu zajmove skupiny kompromisuji soukrome info. Muj problem nastal v okamziku, kdy mi pracovni kolegove zacali posilat na FB dotazy o pridani do seznamu kontaktu. To je podle me docela vazny problem socialnich sitich; vetsina lidi je rozdelena pouze na pratele a zbytek, neco mezi tim neexistuje (na FB se da pridat ‚friend‘ do limited profilu, kdy pak nevidi urcite aplikace typu fotky a videa, ale hodne dalsich aplikacich ale nezustane ovlivneno). Zajimavy clanek je na: { Link }
    Vera

Leave a Reply