Slovo, které na úředníka platí

Fotka úředník, převzato z progaraz.cz Můj nástup na rodičovskou znamenal i to, že jsem si žádal o rodičovský příspěvek. Jak asi tušíte, musíte se k tomu setkat s úřadníkem a to bolívá.

Kouknul jsem na vládní portál, našel příslušnou životní situaci a bylo jasno. Hned mi to ukázalo, jaké vyplnit formuláře a kde je odevzdat. Formuláře dále radily, co vše mám k nim ještě dodat, takže jsem skočil na sociálku a nechal si potvrdit příjmy.

Zastavení první – naše účetní tvrdí, že od nového roku nic takového není třeba, když to už dodal druhý partner, tak je to zbytečnost. Nenechal jsem se ukecat a protože to na formuláři bylo napsáno, tak jsem si raději potvrzení vyřídil. Ostatně sociálka je hned vedlejší barák. Pravda, trochu mě překvapilo, že mi paní tvrdila, že to bude muset přepočítat a že mám přijít později. Naivně jsem si totiž myslel, že koukne do počítače a bouchne razítko. V každém případě za hodinu volala a měla vše hotovo.

Vzhůru na Úřad práce, respektive jeho sociální odbor. Jen co jsem vyřkl svou situaci, tak jsem se dozvěděl, že to nejde. Blbě jsem se zeptal proč by to nešlo, úřednice se zeptala druhé úřednice a řekla, že to tedy jde. Můj argument, že na rodičovskou můžete nastoupit kdy chcete a kolikrát chcete ji taky trochu zmátl.

Prohlédla formulář a dala mi další – prý novinka od nového roku. Formulář k trvalému pobytu. Trochu jsem se podivil, ale ministerstvo to prý chce. A tak jsem tu asi stou kopii začal vyplňovat.

Jméno, příjmení, místo narození, národnost, občanství. Samé jasné věci. Půl stránky na odpověď, proč žiji v této zemi – napadaly mě samé vtipné odpovědi, tak tu nejméně vtipnou jsem napsal. Do jakých zemí často jezdíte, proč, kdy jste tam byl naposledy. Dělají si prdel? Váš obvodní doktor, obvodní doktor dítěte. To jsem odmítl vyplnit, co jim je do toho? Jméno vaší manželky, registrované partnerky/družky jsem taky nevyplňoval. Paní sice naléhala, ale můj argument, že nejsme manželé ani registrovaní zapůsobil. Podobných otázek bylo těch cca 5 stránek plných.

Pak se dlouze zadívala do mého formuláře a prohlásila, že mi chybí potvrzení o výši mateřské partnerky. Usoudil jsem, že má pravdu, vyžádal si formulář zpět a v kolonce „Má nárok na PPM“ (peněžitou pomoc v mateřství) jsem zaškrtl, že ne. To ji trochu rozlítilo. Tak jsem jí vysvětlil, že jsem formulář vyplňoval minulý týden, kdy ji ještě měla, ale dnes už ji nemá. A zastavili jsme se na časování sloves.

Úřednice: Ale měla nárok

Já: Měla, ale už nemá

Ona: Ale měla

Já: Měla, ale už nemá a v tom formuláři je otázka, zda má. A ona nemá

Tady nám to celé vygradovalo. Úřednice prohlásila, že nechápe o co mi jde a že mě tedy vyzve k doložení a když nedoložím, tak žádost zamítne. A já prohlásil, že to prohlásím za šikanozní jednání.

Zabralo to! Zavolala paní vedoucí, s tou jsme si znovu prošli časování sloves a došli k tomu, že si to tedy z té sociálky zjistí sami. Hurá, opravdu mohou obíhat informace a papíry, nikoliv lidé! Jde to, akorát se nesmíte nechat. Tak jsme pokračovali v otázkách – od koho tu PPM dostává? Moje odpověď, že asi od nich, ale že to chodí na účet tak netuším, je neuspokojila. Oni prý nevyplácí, to dělá jenom Praha 8 a ještě jedna. Když viděli, že ze mě fakt nic nedostanou, tak se zeptali zda je Janin zaměstnavatel spíš velká nebo malá organizace a podle toho usoudili, kdo to bude vyplácet. Že to zjišťování bude trvat déle, mě nechalo naprosto v klidu, což je asi také překvapilo.

Odevzdal jsem vše co jsem měl, paní si nakopírovala občanku a Janinu ani nechtěla, přestože dle formuláře ji chtít měla. Tak uvidíme, jak to dopadne.

Za necelý měsíc přišlo lejstro – rodičovskou žádáte od 1. 3., ale mateřská skončila už v půlce února, takže byste měl nárok ještě na nějaké peníze. Musíte nám dát písemně vědět, zda trváte na začátku od 1. 3. nebo ho chcete posunout. Pokud nám nedáte vědět, tak vaši žádost zamítneme.

Wow – o něco zažádáte, vše je v pořádku, jenom dostanete o něco málo peněz méně (respektive bychom je dostali později) a oni mi kvůli tomu zamítnou žádost?

Tak jsem tam zavolal a ptal se. Naivně jsem si myslel, že rodičovská je vážnou překážkou v práci a že pro nárok na rodičovský příspěvek musím o dítě pečovat celý měsíc – což jsem ani jedno nesplnil. Úřednici to bylo jedno. Prý je nestandardní, aby rodičovská nezačínala hned po mateřské a peníze mi prostě chce dát.

Tak jsem se tam holt zastavil a posunul začátek hned za mateřskou. To jsem zvědav, jak to celé dopadne a kdy dostanu peníze.

Leave a Reply