Rozhovor s Janem Valdmanem – šampionem IBM

Ještě před Vánocemi stihla IBM vyhlásit IBM Championy v oblasti nástrojů pro spolupráci pro rok 2014. Jan Valdman se stal prvním Čechem, který se do tohoto výběru dostal. A jak se na správného sociálního šampiona sluší a patří, tak se o tom dozvěděl z Twitteru.

Jan Valdman - Je nazorne, ze se o tom dozvidam drive pres Twitter nez e-mail

Zajímalo mě, jak takováto věc člověk postihne a co mu přinese a tak jsem Honzovi položil pár otázek.

Jaký je to pocit, být první Čechem, který získal titul IBM Champion?

Určitě zvláštní a příjemný. Nelze z toho ale samozřejmě odvozovat, že jsem první, kdo si jej zaslouží. Taky je to důkaz, že člověk nemusí být z velké firmy nebo velké země a publikovat v anglofonním světě, aby si jej někdo všiml.

Z titulu IBM Champion mám upřímnou radost, beru jej jako ocenění své dlouhodobé práce. Jsem rád, že jsem byl vybrán do skupiny skvělých lidí z celého světa a velmi si toho vážím. Je to pro mne samozřejmě povzbuzení do další práce a nezávislá forma ujištění, že ji dělám správně. (zdroj: stránky DNS)

Jak se o tobě IBM dozvěděla?

Nevím, ale jsem v kontaktu s mnoha lidmi v IBM Collaboration Solutions na různým pozicích, technických i obchodních, od product manažerů přes různé specialisty, evangelizátory a sales leadery až po několik vicepresidentů… Z tohoto pohledu jsem za ČR určitě hodně viditelná osoba.

Dodatečně jsem se dozvěděl, že mne nominovali i někteří lidé ze sdružení SUTOL, kterým tímto ještě jednou děkuji.  

Tušíš, díky čemu jsi byl oceněn? Stačilo dobře plnit své pracovní povinnosti nebo jsi musel dělat věci nad jejich rámec?

Netuším, IBM detaily nesděluje. Nevím, zda to třeba nějak bodují nebo je jen nějaký treshold „ok, tohle stačí“.

Pro mne jako distributora bylo získání titulu možná snazší v tom, že řadu aktivit dělám v souvislosti se svojí prací a mám tak možnost oslovovat širší okruh lidí, než kdybych byl třeba administrátor Domina u zákazníka. Určitě to ale chápu tak, že dělám věci nad rámec svých čistě pracovních povinností. Faktem ale je, mezi IBM championy moc distributorů asi není, převládají partneři a zákazníci (lidé z IBM se nemohou stát championem). Musím si do kolegů od konkurenčních distributorů trochu rýpnout 🙂

Co vidíš jako největší benefit, který ti toto ocenění přinese?

Beru ho jako potvrzení, že to co dělám a říkám, dává smysl. Často s lidmi mluvím o pro ně příliš nových a špatně představitelných záležitostech, tak si třeba řeknou „No, zní to sice divně, ale když je šampion, tak to bude asi pravda“

Jeden kolega z univerzity říkával „čest a slávu“ což to s nadsázkou dobře vystihuje. Nejsou zde žádné hmotné výhody, je to obdoba řekněme doctor honoris causa nebo čestného občanství.  

Jako IBM champion mám některé „kvalifikace“ z nichž nejvíce se mně líbí „Present feedback, both negative and positive, in a constructive and professional manner“  Snad budu moci více bojovat za české partnery a zákazníky.

Více k tématu na stránkách IBM.

Plánuješ sám nějak tento titul využít v „marketingu“ své osoby?

Ne, já se v tom nevyžívám. Na druhou stranu když něco píšu na web nebo přednáším, tak to dělám proto, aby to lidi četli, proto v relevantním kontextu budu svůj nový titul asi uvádět. Je to prestižní záležitost a bylo by hloupé a nevděčné ji z důvodů přílišné skromnosti držet nějak v tajnosti. Být IBM championem se zkrátka občas hodí.

Máš plány co dělat, abys titul udržel i příští rok? Bojíš se konkurence?

Zatím nic speciálního. Mnoho IBM championů se objevuje opakovaně tak si myslím, že se do pomysleného bodování započítávají částečně i historické výsledky. Nemyslím si ale, že jednou chamiponem znamená vždycky championem a ani nevím, zda je počet championů shora nějak omezen…

Zisk tohoto titulu byl pro mne samozřejmě nejen velkým překvapením, ale i povzbuzením v další práci. Letos plánuji opět řadu aktivit kolem IBM Connections a social business, konference, články do časopisů… tak uvidíme.

Ať se daří

Jinak to snad ani zakončit nejde – ať se daří a dál dává smysl to co děláš. Díky za rozhovor.

Leave a Reply