Proč mám rád Lotus Notes?

Před časem jsem na webu zahlédl informacenové verzi Outlooku a při té příležitosti si ještě víc uvědomil, proč se mi Lotus Notes v nové verzi vlastně hrozně líbí.

Ten důvod je jednoduchý – přestože se Microsoft hodně snaží a přidává spoustu nové a hezké funkcionality, pořád je člověk na nich vlastně hrozně závislý. Sociální konektor už je něco, kde Microsoft počítá s rozšiřováním funkcionality pomocí třetích stran, ale pořád je to málo.

Microsoft Outlook 2010 Social Connector, zdroj: blogs.msdn.com

Boční panel (Sidebar) v LN verze 8 a vyšší je naproti tomu něco víc – místo, kam si můžete zaintegrovat aplikace třetích stran, které navíc mohou reagovat na cokoliv, co v LN děláte. Existují tak nástroje pro integraci Doodle (online plánovač akcí), TripIt (plánování vašich cest), LinkedIn, Twitteru a dalších. Celkem slušný přehled najdete na stránkách Lotus Evangelist.

Lotus Notes 8 Sidebar Integration, zdroj: falsepositives.com

K tomu samozřejmě integrace IBM produktů (Sametime, Quickr, Connections), možnost přidání Google Gadgetů nebo snadné napojení na jiné aplikace vytvořené v Lotus Notes.

Když k tomu přidáte již zmíněné reagování na vaši činnost v LN, tak vám vyjde automatické hledání adresy na mapě, která je uvedena v emailu co čtete; rychlé hledání kurzů měn o kterých čtete; kreslení grafů na základě dat v aktuálním pohledu; obsah vašeho disku a spousta dalších automatických akcí.

Tak trochu s tím souvisí i rozšíření pravého menu myši, takže označíte text a několika kliknutím může dojít například k jeho překladu nebo vyhledání na webu.

To všechno jsou věci, které Microsoft nemá a je samozřejmě otázkou, zda je to dobře nebo špatně. V každém případě flexibilita LN je něco, co mám moc rád.

Leave a Reply