Seminář Nohy na boso za mnou a potřeboval bych absolvovat ještě nějaký o tom, proč naopak boty nosit. Takhle je totiž naprosto jasné, že je vlastně všechno špatně.
Naboso jsme začali chodit doma tak před rokem a postupně chodíme víc a víc. Nikča nás asi táhne, protože ta se zouvá pravidelně všude a my se jí postupně přizpůsobujeme. A je to fajn. Neradostná realita dnešních dětských nohou vypadá takto: Dvě třetiny dětí nosí příliš malé boty, polovina všech dětí má nohy zdeformované, jedna třetina prozrazuje, že nikdy neběhala bosky! Základem zdravých a aktivních dětských nohou je chůze naboso, vhodná obuv a cílevědomé cvičení. MUDr. Christian Larsen
Asi všichni rodiče vědí, že dítě do cca 10 let neumí poznat malou botu a že při zkoušení obuvi je schopné palec zatáhnout, takže jeho pomačkáním nic nezjistíte. Takže zbývá měřit stélku. Vědci se prý usnesli na tom, že ideální nadměrek je 12mm a také se prý změřilo, že noha roste cca 1,5mm za měsíc. Takže ty bačkůrky, které jste mu koupili na začátku školního roku, by opravdu nemělo nosit až do jeho konce.
Délku sledujeme všichni, ale kdo sleduje šířku boty a její tvar? Zkusili jste si někdy napatlat nohy barvou, otisknout je na papír, vystřihnout a zkusit ten papír narvat do boty/porovnat s vložkou? Asi se budete divit a když se dobře podíváte, tak uvidíte, jak se špička těch krásných bačkůrek vašeho prcka stáčí ještě před jeho prsty a tlačí mu je „hezky“ k sobě (krásně vidět na fotkách na konci článku). Říká se tomu pak vbočené palce a má to prý cca 17 % dětí.
Vezměte si rukavice a dejte si je na ruce. Zkuste se nasnídat, něco uvařit, pracovat na počítači, pohladit svoje děti, najít drobné v peněžence, napsat esemesku. Že to není snadné, příjemné nebo možné s rukavicemi na rukou? Nebojte, zvyknete si. To samé totiž děláte svým nohám a nijak vám to nepřijde divné. (celý článek)
Děti musí být schopny ohnout podrážku. To dává smysl, jinak se v tom budou houpat jako Pinocchio. Ale zkusili jste si někdy, jak snadno se ty jeho botky ohýbají? Zkusili jste si to jenom jedním prstem, abyste nasimulovali tu jeho sílu? A viděli jste někdy fotky, jak moc se vaše noha přirozeně ohne bosá a jak málo jí to jde v botách? Prcek musí být schopen (v botách) chodit i po špičkách, čímž posiluje klenbu (tu můžete posilovat i odtahováním palce od ostatních prstů) i kolena, takže pak tolik nehrozí zvrknutí kotníku.
„Přeci to musí mít pevný kotník.“ Tuhle modlu znám, nikdy jsem takové boty neměl rád (pokud pominu kanady). Ani boty na treky nemám s vysokými kotníky. Protože víte proč to musí mít pevný kotník? Protože ta podrážka je tvrdá jak prkno. Jasně, aby kameny netlačily. Jenže pak noha nemůže zpracovat terén pod sebou, nemůže se přirozeně odlehčit po šlápnutí na kámen a proto sjede. A zvrtne kotník, pokud ho nemáte zpevněný. Bohužel to pak odnese něco jiného, třeba krční páteř.
Co mě na celém semináři překvapilo byl fakt, že prý „nic není prozkoumané“, „ani odborníci nevědí jak to funguje“. Takže je super, že vaše boty „přirozeně podporují zdravou chůzi“ a další řeči, ale opravdu to dělají dobře a správně v celém tom pohybu? A jste si jisti, že to dělají správně i u toho prcka, který se teprve učí chodit?
Choďte naboso byl závěr (nebo použijte bosé boty – když už je prodávají – nebo protiskluzové ponožky – jako to funguje u nás). Snižuje to krevní tlak, zlepšuje imunitu a spousta dalších pozitivních věcí. Důležitá je pestrost povrchů, takže nechodit jenom po hladkých parketách, ale přidat trochu něčeho profilovaného (LEGO kostky nejsou dobrý nápad). Vyrazit na speciální stezku pro bosé nohy může dávat smysl – na relativně krátké trase je nakombinováno velké množství různých materiálů.
A bosé nohy můžete koupit i z druhé ruky. Šetříte tak peníze i naše prostředí a díky tomu, že mají tenké podrážky, se vlastně nemohou (špatně) vyšlapat.
Jo a jedna douška – Žirafa je na nic, pokud takto označené botky máte, tak se na ně schválně podívejte ještě jednou a porovnejte s potřebami vašeho prcka.
No a já si snad opravdu budu muset přečíst tu knihu Naboso. Nebo existuje i nějaká kniha V botách? A také kouknout na bosou turistiku.