Prahou jinak

Logo Pragulic Bylo to překvapení a bylo to super. Vyrazili jsme na procházku Prahou pod vedením bezdomovkyně a dozvídali se věci, o kterých jsem netušil.

Organizace Pragulic pořádá (respektive „jejich“ bezdomovci) prohlídky Prahy, přičemž každý průvodce má jiná témata, ukazuje jiné oblasti a má svůj přístup.

Pokud je pro vás dvouhodinová procházka málo, tak si můžete zkusit jaké to je být 24 hodin bezdomovcem. Trochu výzva, možná dost podobné hře „vyměň špendlík za co nejvíc jiných věcí“, kterou jsme hráli na táborech. Chtělo by to víc času, aby si člověk neřekl, že už to těch pár hodin překlepe.

Jít na procházku s feťákem (tedy feťačkou), která v tom lítala dvacet let a teď je po odvykačce je zajímavý zážitek. Dozvíte se, kde se daly drogy koupit a kde to jde teď, že už se vlastně drogy moc neprodávají a spíš se prodávají ty odvykací náhražky (takže moc nechápe, proč to lidi kupují, protože to nemá ty účinky, které by to mít mělo), jak působí jaká droga (a že po jedné dávce nebudete závislí, pokud se tedy nejedná zrovna o Krokodýla, kde budete po třech dávkách mrtví – pokud to není celý jenom kec), jak fungují odvykací kůry, kde se scházejí prostitutky (v dnešní době na Karláku a už za 100,- udělají co budete chtít) a kde a jak se shání peníze. Což je asi ten největší mazec, protože jsou lidi, kteří toho berou třeba za 3 000,- denně, takže měsíčně musí sehnat 100 000,- jenom na drogy. A to už by tedy byli slušně placení vrcholoví manažeři.

Zajímavé bylo také poslouchání o návratu zpět z ulice. Spíš smutné, protože organizací, které bezdomovcům pomáhají, je spousta. Zajišťují jim ubytování, jídlo, čisté oblečení, doktora, … Důležité je to slovíčko „zajišťují“, protože ti lidé nic nemusí, nemají práci, neumí se o sebe postarat.

Existuje prý jenom málo organizací, které jim podají „jenom“ pomocnou ruku, dají jim důvěru a umožní jim se opravdu integrovat. Zajděte tedy na Náplavku k Bajkazylu nebo na farmářské trhy na jídlo organizace Jako doma nebo se stavte v kavárně Therapy ve Školské ulici. To jsou dva konkrétní příklady, které jsme se dozvěděli.

Nebo si vyberte svého průvodce a zajděte na vlastní tůru a uvidíte Prahu jinak na vlastní oči.

Leave a Reply