Lotus Traveler se mi líbí

Lotus Traveler je novinka, kterou IBM vydala spolu s verzí 8.0.1 a která umožňuje synchronizaci PDA zařízení vzduchem s PIM aplikacemi (tedy emailem, kalendářem, úkoly, kontakty a deníkem). Pro svůj provoz potřebuje Domino verze 8.0.1 na serveru na kterém běží a umožňuje připojení na vzdálené servery, které musejí být verze 7.0.2 a vyšší. Zní to dobře a tak jsem se těšil, až vše bude dostupné partnerům. Ti se tentokráte bohužel trochu načekali, ale nakonec se mi to z IBM podařilo dostat a mohl jsem se pustit do zkoušení.

Lotus Traveler

Instalační balíček má 67MB a instalace byla opravdu jednoduchá, inspirována Domino serverem. Vše tedy bylo ve stylu Next-Next-Finish a proběhlo bez jediného problému. Server s verzí 8.0.1 jsem měl připraven a ani jsem se neobtěžoval běžící Domino vypnout, prostě jsem pustil instalaci a počkal jsem, až skončila. Na konci automaticky nastavil HTTP úlohu a provedla její restart a tím to skončilo. Ed na svých stránkách psal, že někomu se to povedlo rozběhnout za 3 hodiny a mohu potvrdit, že je to opravdu snadné.

Větší problém se ukázalo spojení s mým PDA, protože Domino server nemá přiřazeno DNS jméno a připojoval jsem se k němu pomocí IP adresy. Na té zase nebyla nakonfigurovaná žádná internetová stránka, takže jsem musel poladit konfiguraci HTTP a restartovat úlohu ještě jednou.

Pak už bylo připojení jednoduché, přivítala mě příjemná stránka s výběrem několika balíčků k instalaci, vybral jsem ten správný, spustil, nainstaloval a bylo. Spustit klienta Travelera, zadat jméno, heslo a adresu serveru, na kterém Traveler běžel, vybrat co chci synchronizovat (tady je trochu škoda, že kontakty je možné zkombinovat z PDA i počítače, ale kalendářové položky jdou použít jenom z počítače) a počkat chvíli na první synchronizaci. Notesboy nafotil nějaké snímky z jeho instalace tak se můžete podívat co vás čeká.

Zkusil jsem poslat pár emailů, co udělají pozvánky na schůzku a jak se chová úkolování. Ono to všechno prostě funguje, jediná drobnost jsou emaily, které mají v předmětu české znaky – u těch se mezera nahradí podtržítkem. Druhá drobnost jsou úkoly, které v LN dorazí jako email kdežto v PDA se rovnou zapíší do kalendáře a vlastně se o novém úkolu dozvíte pouze tak, že si ho všimnete v kalendáři. Což možná bude limitace Windows CE, kdo ví.

Hezká je také práce se složkami. Jasné je, že seznam složek se navzájem přenáší mezi PDA a počítačem, ale emaily, které do složky zařadíte na počítači se nepřenáší. Pro každou složku ovšem máte možnost nastavit, že se její obsah má synchronizovat a poté dojde k přenosu všech emailů ve složce, takže to trochu připomíná IMAP. Tím jak se to nastavuje na složku, tak se to občas může hodit.

Další otázka, která mě zajímala, bylo, jak se to administruje? Tady jsem poznal, že instalace na běžící server nebyl nejlepší nápad, musel jsem ručně aktualizovat návrh Domino Directory, aby se mi zobrazila nová politika týkající se Travelera. Místa, kde to nastavit jsou dvě – server dokument, kde se nastavují ty obecné věci, jako porty, způsob logování a jak často se má komunikovat se zařízením; a pak je tu politika, kde se nastaví co vše se povolí synchronizovat, maximální velikost přílohy, která vůbec půjde přenést na zařízení (s větší bude mít uživatel bohužel smůlu) a zda synchronizace probíhá po TCPIP nebo pomocí SMS. Tady se projevila nevýhoda dokumentace – InfoCenter je sice krásné, ale nepopisuje víc než si sami odvodíte nebo máte napsáno na obrazovce, takže tyhle detaily nikde popsány nejsou.

Když jsem byl u těch příloh tak jsem chtěl také vyzkoušet jak to funguje s přeposíláním emailů, které mají velkou přílohu. V MS Exchange šlo, že si člověk stáhl pouze náhled na email, dal ho přeposlat a server k němu automaticky připojil ten zbytek. Tak tady se mi to nepovedlo, email se musí stáhnout i s přílohu a pak přeposlat, takže data tečou.

Na webu IBM je také informace, že je možné používat Lotus Notes adresování kromě běžného internetového. A tak jsem to zkusil. Nějak jsem čekal, že tam bude spojení s Domino Directory nebo dokonce s více z nich, pokud používám Directory Assistance, že tedy budu moci adresy vybírat z nějakého seznamu. Bohužel, nic takového. Emaily, které přicházejí, chodí s LN adresou a dá se na ně normálně odpovídat. Problém je, když chcete odeslat email na LN adresu vy. Zkusil jsem jako adresáta zadat email Martin Humpolec/HTNS, ale Domino z toho Martina ořízlo a zkusilo to doručit na Humpolec/HTNS. Druhý pokus byl použít ostré závorky a zadat email , což se ukázalo jako problém, PDA totiž na klávesnici nemá < a >. Nevadí, zkopíroval jsem to z jiné emailové adresy a zjistil, že to stejně nedojde. Až třetí pokus byl úspěšný – email se musí zadat jako Martin Humpolec a pak mi to prošlo krásně. Což mě moc nepotěšilo, zlaté internetové adresy.

Poslední pokus – přesun uživatele na jiný server. Traveler to pochopil rychle, dokonce rychleji než Router, který pořád posílal emaily na staré místo (což naštěstí nevadí, ony se zreplikují). Na PDA se také nic neměnilo, alespoň jsem zjistil, že při odesílání emailu z PDA je za doručení mailu zodpovědný domovský server uživatele a nikoliv server, na kterém běží Traveler. To mi přijde celkem šikovné i z hlediska řízení co kdo kam může posílat. Nicméně nové emaily nechodily, Traveler sice vědět kam se má koukat, ale koukal pořád na staré místo. Byl jsem líný čekat, zda mu to časem dojde, tak jsem ho restartoval a vše bylo v pořádku. Stejně to dokonce chodí napříč Domino doménami, takže se v zásadě dá spustit jeden server s Travelerem a k němu připojit všechny svoje zákazníky, kterým se zatím na osmičky přecházet nechce, ale tohle by chtěli. Zkrátka a prostě Domino se chová pořád stejně a podle toho jak je nastavené tak si sáhne na ten správný server.

Pokud to mám shrnout, tak je to první verze, která určitě spoustu pokročilých věcí neumí, neumožní vám synchronizovat vaše aplikace ani použít adresní knihu pro výběr emailu, ale jinak je zadarmo a dodávaná s verzí 8.0.1 (přestože stáhnout jí musíte zvlášť a ještě k tomu vyplnit krátký dotazník). Nebyl jsem schopen otestovat jaký je přitom datový tok, ale vzhledem k neomezeným paušálům našich operátorů to asi není tak důležité – dokud nejedete do zahraničí.

1 komentář

Leave a Reply