Lednové novinky ve světě Lotusu

Leden je za námi a musím konstatovat, že prolétl kolem mě a i většiny blogujících velkou rychlostí. Hlavním důvodem je asi Lotusphere, která v lednu úspěšně proběhla a podle ohlasů na internetu se opravdu povedla. Na ní byla ohlášena spousta novinek, ukázány fantastické přednášky a předvedena spousta super triků. Zpravodajství byla spousta i pro ty, kteří se nemohli zúčastnit osobně, bohužel většina z toho se omezila na chválení a super výkřiky, detaily publikoval málokdo, ale našli se i tací. Navíc spousta prezentujících má vlastní blogy a na nich publikuje prezentace, které ukázali a odkud je lze zdarma stáhnout. Nejsnazší cestou jak je získat je nespíše využití databáze Bena, kde je seznam všech přednášek i odkazy na ty, které jsou dostupné zdarma na webu (bohužel to přestal v polovině aktualizovat, protože si to IBM nepřála, takže musíte hledat další přednášky na webu :(.

Na Lotusphere byla ohlášena spousta věcí, ve finále napočítali snad 8+1 ohlášení. Dokonce už je o tom nahrané i povídání, tak kdo máte čas (zatím jsem to jenom stáhl) tak poslouchejte u TakingNotes nebo LotusUserGroup, co se dozvíte. Dle mého třeba takový Lotus Protector zatím opravdu chyběl, antivir a antispam se řešil něčím externím, což se mi zdá nakonec i dobře – raději koupím něco od specialistů, kteří se tomu pořádně věnují, než aby si to každý dělal po svém.

Rovnou už jsou naplánované i akce Lotusphere comes to you, Praha mezi městy jako obvykle není. Což zamrzí, vždyť to dělají i na Slovensku, kde ten trh je snad ještě menší 🙁 No doufejme, že v květnu bude zase Symposium a tam bychom se snad mohli spoustu věcí dozvědět.

Některé prezentace musely být opravdu zajímavé – Charlese zaujal seznam dobrých šablon a také odpovědi z Blogger press conference. Některé otázky i odpovědi byly opravdu zajímavé.

Rocky ještě předtím napsal návod jak konferenci přežít, osobně si myslím, že to platí pro většinu z nich a je to neuvěřitelně pravdivé.

Lotus911 rozjela server BleedYellow, o kterém se zmiňují úplně všichni. Popravdě řečeno moc nevím, co si od toho slibovat. Super určitě je běžící Sametime server díky kterému se dá spojit s dalšími registrovanými, ale když jsem se připojil tak tam bylo tak 20 lidí, což se mi nezdá moc. Profily nemá skoro nikdo vyplněný a nejde jimi rozumně procházet, takže zatím v tom extra přínos nevidím. Jenom obdivuju ty, kteří hned začali uvnitř toho blogovat, nějak mám dost práce s vlastním blogem natož abych blogoval ještě někde jinde.

Dvě věci v 8.0.1 – bude výrazně přepracovaná šablona blogu, což je super i když to má úplně jiný ksicht a budu si muset zvykat znovu a po nastavení příznaku v notes.ini bude možné dvojitým poklepáním na přílohu ji rovnou otevřít a nezobrazí se ten protivný dialog.

Declan zase pro změnu přišel s ideou o blogovacích pátcích. Blogovací čtvrtky už máme a měly by sloužit ke zveřejňování super tipů. V pátek bychom pro změnu měli vybrat nezodpovězený dotaz z diskuzní databáze, zodpovědět ho na blogu a hodit jako odpověď link. O něčem podobném jsem před dlouhou dobou uvažoval, ale ve finále došel k názoru, že málokterý dotaz si zaslouží odpověď, protože je příliš obecný nebo konkrétní a odfláknutá otázka si nezaslouží propracovanou odpověď. Tak uvidíme, jak se to ujme.

Soutěž o nejlepšího bloggera vyhrál Jake Howlett a musím říci, že dle mého právem. Jeho server přináší pravidelně neuvěřitelné vývojářské tipy a musím říct, že asi neznám nikoho podobného pro administrátory. Většina dalších nominovaných podle mě píše spíš o marketingu a tak nějak obecně, ale tohle je server, který člověk použije snad každý den.

Marketing koncovým uživatelům je věc, kterou podle mě nedělá skoro nikdo a je to špatně. Myslím, že nejenom kvůli tomu jeden můj projekt pěkně pohořel a spousta dalších mohla dopadnout výrazně lépe. Co vy, připravujete uživatele na to co se chystá a vysvětlujete, co vše jim to umožní?

Internetem se také prohnala informace o uvolnění FeedDemona zdarma, což je super. Lepší RSS čtečku jsem snad ještě nepotkal, takže mám staženo a teď to jenom nainstalovat.

BlackBerry se už začíná rozšiřovat i u nás a tak je pro ně speciální server. Když tak přemýšlím o Travelleru, který bude v 8.0.1 tak přemýšlím, jestli pak ještě bude BlackBerry třeba. Kolik lidí to vlastně u nás používá?

Pokud chcete pomoci IBM, aby věděla jak využíváte její produkty, tak je pro to speciální dotazník (když nemáte na začátku roku co dělat).

A poslední krátká informace o Sametime serveru, který bylo nutné migrovat na novou verzi někdy uprostřed noci, protože je to kritická aplikace. Tohle bychom o chatu asi před pár lety ještě neřekli a myslím, že většina zákazníků si to nemyslí ani teď.

Vlastně ještě jedna – krátká a lidská. Známý David Enc (ten druhý z dvojice Trš & Enc) se v lednu oženil. Další IBMák čeká dítě a ženit se nechce a to je vše, co z ní prosáklo.

Pro vývojáře

Tak nám předvedli jak bude vypadat Designer 8.5. Popravdě se toho začínám bát – všude samé Dojo, AJAX, JavaScript, … Probůh, zlatý tlustý klient, takových jazyků už mi hlava snad ani nebere.

Jsou ovšem tací, kteří si v tom libují a předělávají stávající aplikace, aby v Dojo fungovaly hezčeji a snadněji. A vypadá to fakt super. S tím souvisí i přednáška jak zmigrovat LN aplikaci na web a jak se předělávala IBM fóra, aby byla Web 2.0 kompatibilní.

Skvělá přednáška (alespoň to tak vypadá) o návrhu UI, ve které mě pár rad zaujalo. Tak tedy – používejte jinak velké písmo v režimu čtení a úprav (při čtení nemusí být popisky tak velké), skrývejte nepotřebné popisky (při čtení je jasné co je PSČ a co město) a můžete zkusit využít událost InViewEdit pro vyvolání dialog boxu s editací nejdůležitějších údajů. Super nápad.

IBM současně má white paper jak navrhovat aplikace tak, aby vypadaly jako ostatní LN aplikace. Je tam tedy přesná definice použitých barev a další věci, celé to vypadá rozumně a použitelně.

A konečně zápisky ze setkání s vývojáři. Opět neuvěřitelné otázky a spousta dobrých odpovědí. A jedna smutná – debugger formula jazyku nebude ani ve verzi 8.5 🙁

Integrace Lotus Connections a Microsoft SharePointu zní jako skvělý úkol, ve spoustě firem se SharePoint používá tak proč se s ním v budoucnu neintegrovat?

Na problémy s replikačními konflikty jsem párkrát narazil a opakovaly se pořád, přestože dle mého bylo vše nastaveno správně. Tak teď už je jasno – ono to totiž nefunguje v LN verze 7.0.3 a 8.0.

Jestli se mi něco zdá jako super nápad, tak je to Live Text, který bude součástí 8.0.1. Předpřipravené texty jsou fajn, ale fakt, že je možné to rozšířit dle potřeby je lepší.

A konečně integrace se Skype. TCL na to zjevně něco má.

Pro administrátory

Novinky v 8.0.1 a 8.5 – vylepšený Single SignOn (změna hesla nutná jenom ve Windows), použití LDAPu jako Domino Directory (takže bez ID souborů?), možnost odsunout přílohy z dokumentu do externího filesystému (jak to bude fungovat lokálně?), configuration tuner, který zjistí co by šlo nastavit lépe (co bude dělat partneři?) a Traveller (v 8.0.1) – že by „konec“ BlackBerry?

Přednáška o bezpečnosti v LN – neukládejte si id soubory uživatelů, je to zbytečné, certifikační autorita je přítel (souhlasím), zamykání web hesel v ND8 (už jste vůbec někdo zmigroval na osmičky?).

Pokud máte uživatele, kterým se nelíbí web šablona mailu, tak použijte třeba tu, která vypadá jako GMail.

Vyšel RedPaper o SmartUpgrade. Jenom by mě zajímalo, jestli tuhle věc někdo používá nebo to stejně instalujete ručně když se přeinstalovávají počítače.

Pokud dokumentujete strukturu sítě ve Visiu a chcete mít k dispozici šablony Lotus serverů, tak Alan je má.

Chtějí vaši uživatelé nějaké rozumné upozorňování na došlé emaily? NNotify vypadá rozumně, škoda že je to software 3. strany 🙁

FUC it – úžasná rada, kterou také často dávám, ale takhle ji zkrátit mě nenapadlo.

Potřebovali jste někdy spustit administrátora na stanici, kde nebyl nainstalován? Prý stačí vypnout LN, vytvořit (ručně a prázdné) soubory admin.exe a designer.exe v programovém adresáři Lotusů, spustit je, obnoví se záložky a je možné admnistrátora spustit. Potřebuje tedy nějaké šablony, které buď budou na klientovi nebo se musí zkopírovat ze serveru, ale jede to. Tak to je bomba, že to oblafnou prázdné soubory mě opravdu nenapadlo.

Pokud někdy máte potřebu na serveru rychle kopírovat databáze, tak by se vám mohlo hodit QCopy. Nebo CL COPY (tip převzat z Notes Info od TCL DigiTrade):

1. Nastavte v notes.ini tuto proměnou: set config CLUSTER_ADMIN_ON=1 (nevadí pokud nemáte servery v clusteru)

2. Tento parametr umožní použít příkaz: ‚CL COPY zdrojova_db cilova_db‘ . (není ani nutný restart serveru)

Několik příkladů použití:

# CL copy serverA!!db1.nsf serverB!!db2.nsf

Vytvoří kopii (ne repliku) db1.nsf ze serverA na db2.nsf ze ServerB

# CL copy serverA!!db1.nsf serverB!!db2.nsf REPLICA

Vytvoří repliku db1.nsf ze serverA na db2.nsf ze ServerB

# CL copy serverA!!db1.nsf serverB!!db2.nsf TEMPLATE

Vytvoří kopii šablony (pouze design, ne data) db1.nsf ze serverA na db2.nsf ze ServerB

# CL copy db1.nsf db2.nsf

Vytvoří kopii (ne repliku) db1.nsf na db2.nsf na stejném serveru

Leave a Reply