Aktualizováno – prezentace jsou k dispozici.
Už jsem nějak dlouho nebyl na žádné konferenci – naposledy někdy v červnu na IBM Lotus Briefing. Tentokráte mi ta akce přišla více zaměřená na vykopnutí osmiček na trh a ukázání co všechno to umí. A asi budu muset začít měnit svůj negativní názor na tuhle verzi, pomalu se mi začíná opravdu líbit, krásných věcí to má spoustu.
Akce (na odkazu najdete i prezentace) byla naplánována jenom na prodloužené dopoledne, ale bohatě to stačilo. Konala se v krásném prostředí Doltone House hotelu, který je vybudován v jednom bývalém přístavním mole, takže jsme byli hned u vody a při přestávkách mohli obdivovat krásné okolí.
Začali jsme brzy ráno, tedy alespoň pro mě. Začátek byl o půl deváté a první „prezentaci“ vedl Jonathan Stern. V podstatě šlo o úvod do celého dne přednášek, ale spousta věcí stála za zapamatování. Podle průzkumů prý většina CEO mezi své hlavní zdroje inovace řadí zaměstnance, business partnery a zákazníky. Přesně v daném pořadí, oddělení vývoje (R&D, které ještě asi někde je) se umístilo až dost na konci. Současně 80% z nich věří v nutnost spolupráce, ale jenom 60% si myslí, že zvládají spolupráci ve firmě dobře. Proč je spolupráce důležitá – to bylo dost zajímavé. V Americe prý 1 ze 4 zaměstnanců vydrží ve firmě kratší dobu než 1 rok, takže je potřeba, aby mohl znalosti rychle nasát a současně předat. A v Austrálii očekávají do roku 2016, že skupina osob mezi 60 – 64 lety bude 2x větší, takže je na čase, aby všechny své vědomosti začali předávat mladším. Podobná situace je prý třeba i v Itálii a dalších zemích.
World is flat – prý po mnoha tisíciletích, po která se to vyvracelo, tak je to tu znovu a jako fakt. Internet zploštil celou zemi a je v podstatě jedno kde jsme a spolupracujeme spolu napříč zeměmi. Třeba takové myspace mělo na konci roku 2006 přibližně 106 milionů aktivních uživatelů, což je přibližně velikost Japonska nebo Mexika a současně je to skoro stejné číslo, jako počet licencí Lotus Notes. Rozdíl je pouze v tom, že myspace je globální a napříč světem a instalace Lotusů jsou rozdrobené po firmách. Z čehož vzniklo, že spousta věcí míří do webu a je potřeba se tomu přizpůsobit.
Poslední informace – vývoj software se neustále zrychluje a zatímco dříve si byznys poroučel co chce a pak se to vyvinulo, tak nyní je potřeba vyvíjet a predikovat potřeby byznysu, protože jinak se to nepodaří.
Frank Luksic a Gary Wickham měli druhou prezentaci, tentokráte praktickou a Lotus Notes 8. Ze začátku samozřejmě trochu marketingu, takže Lotus prý má za sebou 10 čtvrtletí růstu a 97% zákazníků používá verzi 6.5.x a vyšší. Důvod pro Eclipse byl, mimo jiné, aby Lotusy už konečně přestal trh vnímat jako něco uzavřeného, což sice nikdy nebyly, ale byly tak vnímány. Osmičky jsou také verze, která je nejvíc zaměřená na uživatele, věnovalo se jim nejvíc UI inženýrů v historii, dělali uživatelské testy s ohromnou skupinou uživatelů a také poprvé v historii blogovali o svých plánech a nechávali se ovlivňovat komunitou.
Malá finta na začátek, třeba funguje i v jiných verzích – Ctrl + Shift + L ukáže seznam všech klávesových zkratek.
Následovalo procházení nových možností a začali, jak jinak, emailem. Takže preview dole a preview na straně. Nic moc, to všechno známe, ovšem jenom do té doby, než si všimnete, že ten pohled na dokumenty je takový trochu jiný – přesněji řečeno dvojřádkový. A ty řádky mezi sebou nemají extra vazbu, například v tom horním je datum, kdy email přišel a pod ním jsou ikony s prioritou a podobné. Jak to sakra udělali? To samé s thready, nebo česky konverzací. Emaily se řadí k sobě podle toho jak se na ně odpovídalo (mělo by to fungovat i napříč internetem, což je super), ukazuje se, ve které složce který email je a z emailu se neukazuje předmět, ale první řádek. Super!!
Ghost calendar aneb zobrazení schůzek, které člověk ještě neakceptoval, v kalendáři. Velice hezké, na první pohled je vidět, jestli na to člověk má čas nebo ne. A pravým tlačítkem může schůzku přijmout nebo odmítnout, neuvěřitelně příjemné na zpracování.
S kalendářem souvisí ještě jedna věc – plánování. Nevím, kdo z vás s tím opravdu umí, ale když zadáte, jaké lidi chcete mít na schůzce, tak se pak dole můžete kouknout, jestli mají čas nebo ne a když mají čas všichni, tak úsek schůzky zezelená. To vše zůstalo, ale navíc dole v tom přehledu můžete odškrtnout ty lidi, které sice chce pozvat, ale v zásadě vám nevadí, když nemají čas. No a pak se s nimi v tom „zelenání“ nepočítá. Asi to nedává moc smysl, chce to spíš vidět. A k tomu ještě jedna věc – IBM prý už nepoužívá BCC, protože to zavání skrýváním, ale místo toho je všude FYI.
Sametime – v LN klientovi je plný Sametime klient, ale licenčně není všechno pokryté. Ty nepokryté věci (třeba posílání souborů) jsou politikou zablokovány a pokud je odblokujete (což můžete) tak porušujete licenci.
Úplně úžasná věc, ty by měli kluci IBMácký ukazovat kudy chodí, i když není dostupná zákazníkům, je Sidekick. Integruje se do pravého pruhu a inteligentně pracuje s vybraným emailem. Takže pokud je v emailu adresa tak ji zobrazí na mapě, pokud jsou tam informace o letu tak udělá odkaz na web aerolinek s informacemi o letu, pokud jsou tam informace o zákazníkovi tak udělá odkaz do CRM s dalšími informacemi, pokud je tam webový odkaz tak rovnou ukáže náhled stránky. Vypadalo to opravdu krásně a neuvěřitelně inteligentně a díky Eclipse to prý může naprogramovat každý a dát tam logiku jakou chce.
Quickr a LN – integrace do pravého pruhu je krásná, soubory se dají přetahovat snadno sem a tam a při odesílání emailu se souborem se to zeptá, zda nechceme raději soubor uložit do Quickru a poslat jenom odkaz. A tohle se dá vybrat pro každého příjemce (jednoho emailu) jinak.
Další plány – 8.0.1 by měla vyjít v únoru a obsahovat podporu iCal subscription (konečně si budu moci sychronizovat LN kalendář a Google kalendář), podpora 64bit na Windows a AIXu, poběží to i na Macu a podporován by měl být Longhorn. Na přelomu 2008/2009 by měla vyjít verze „Next“, která by měla mít podporu Active Directory, zjednodušenou správu ID souborů, nový kompresní algoritmus (více na konci měsíce ve shrnutí), sníženou potřebu bandwith a „social software extension“.
Jonathan Stern a Perry Rosenboom prezentovali Enabling Team Collaboration aneb Lotus Quick a Lotus Sametime. Krásně udělaná prezentace, zajímavé bylo, že všichni se neustále otírali o iPhone a jak moc ho chtějí, přestože ještě není v Austrálii podporován. Tak nevím, co je na něm tak úžasného? Jinak UC2, což je IBM rovnice, kterou si moc nepamatuji a která je matematicky špatně, jim prý ušetří $72mil ročně v cestovních nákladech a $9mil v telefonech, každý den napíší 3mil zpráv v Sametime a každý měsíc udělají 12 000 webových konferencí. Zkrátka a prostě Sametime je super. A pak ještě ukázali plugin, který spolupracuje s Cisco ústřednami a to bylo opravdu hezké, krásné vytáčení čísel přímo z klienta, aniž bych hledal telefon.
What Does social software mean to your business byla přednáška pod taktovkou Jonathana Sterna a Ralpha Klaassena. Prezentace byla pěkná, ale moc informací tam zase nebylo, akorát že social software pro enterprise je největší nová technologie této dekády. A že nezáleží co vlastníš, ale koho znáš. Lotus Connections je hezké, v laboratorních podmínkách to funguje neuvěřitelně, ale jak to bude fungovat ve skutečnosti? Myšlenka, že kromě tohohle blogu si udržuji ještě jeden firemní, hážu tam odkazy na zajímavé stránky (které neskladuji vůbec nikde dneska), všechno pečlivě označuji tagy, … Na to asi nemám čas ani náladu, ale kdyby to fakt všichni dělali, tak to může být neuvěřitelně užitečné.
A pak také zazněla informace, že business partneři na IBM webu nabízí, u příležitosti této akce, slevy pro zákazníky, ať už jenom z hodinovek nebo třeba prý i něco zdarma. Tak mě napadlo – děláme něco takového v Čechách nebo ne?
Opět Frank a Gary a prezentace novinek v Dominu. To bylo více vývojářské a administrátorské, takže nám ukázali kompozitní aplikace, což jsou prý framy na steroidech. Viděl jsem to asi poprvé pořádně a byl nadšen. Spousta těch věcí vůbec v rámcích udělat nejde a tohle bylo neuvěřitelně jednoduché a ještě více funkční. Když jsem se tak zamyslel nad některými aplikacemi co jsme v poslední době vyvíjeli, tak by se jich pořádné kusy daly vyhodit a jenom nalinkovat tímhle a zákazník by byl asi neuvěřitelně šťastný. A kompozitní aplikace obsahují i vlastní debugger, který ukazuje, co přesně se v nich děje a který rám předává kam které informace. Jednoduché, ale hezké.
Pak je také nový tip agentů, které se spouštějí při startu serveru – napsat takového agenta špatně, aby ten server zase shodil, to bude asi ohromná legrace. Nástroj (nebo spíš politika), která umožňuje určit, kolik dokumentů maximálně může být v Inboxu a zbytek z něj vyháže a nechá jenom v ostatních složkách/pohledech. Moc dokumentů v inboxu totiž ten email neuvěřitelně zpomaluje. A konečně je veřejně dostupné spojení s DB2, akorát pro plné využití vlastností a rychlosti DB2 je potřeba některé věci přepsat – asi nejkonkrétněji pohledy a jejich výběrové podmínky.
Otázky a odpovědi – dozvěděli jsme se, že bude k dispozici dostupná light verze DWA a v posledním čtvrtletí tohoto roku startuje ohromná kampaň zaměřená na koncové uživatele. Tak uvidíme, jestli a jak to proběhne i v Česku.
A jídlo – prostě úžasné, vychutnávat ho nad vodou a koukat se přitom na Harbour Bridge bylo opravdu super. A ještě jedna věc – za každou otázku nebo správnou odpověď házeli IBMáci šipky. Super zábava, občas když se člověk zeptal blbě nebo moc agresivně, tak jich schytal víc a občas se vrátily na pódium, což je dost překvapovalo 🙂 Ještě jedna, úplně poslední věc – browser v osmičkách je prý úplně skvělý a IBMáci už ani nepoužívají nic jiného.
no na gigu se mi zatim dari uchodit LN8 na kraji trpelivosti, zatim za ty 3 tydny padly jednou a obcas hodi nejakou exception hlasku (myslim, ze je to kvuli ST), ale fungujou dal….ted zrovna resim, proc se mi neaktualizuji RSS feedy…jeste to ma mouchy, ale je to oproti klasickym LN7 neco noveho, co stoji alespon za vyzkouseni.
Stale vaham, zad pouzivar kategorizovane ToDo nebo Activities, u kterych me vadi nutnost byt online a natazeni/refresh okna nebo kompozitni aplikace (…nebo jak se to jmenuje) dost trva.