Martin Přádný ze společnosti Actis se po letech prezentací na českém trhu odhodlal proniknout i na trh zahraničí a prezentoval na UKLUGu v Londýně. Také vás zajímá, jak ho to napadlo a jaké to bylo?
Jak tě to napadlo vyrazit prezentovat do ciziny?
Po dvou účastech na ILUGu jsem věděl, že atmosféra je velmi přátelská, takže není se čeho bát. Zároveň i v zahraniční je ohledně Lotus brandu podobný pocit jako v ČR, že musí zafungovat komunita, aby bylo udrženo nebo pozvednuto celkové povědomí o Lotus brandu. Jelikož mne budoucnost Lotus brandu také velmi zajímá, rád přiložím ruku k dílu. Samozřejmě jsem chtěl také zkusit, zda jsem hodinové prezentace mimo ČR schopen.
Jak se liší prezentování na Lotus Symposiu v Česku a na UKLUGu v Londýně? Je rozdíl v přístupu, lidech nebo ten rozdíl je opravdu „pouze“ jazykový?
První rozdíl je, že Symposium je akce na jeden den se značně formálním programem, zatímco UKLUG je spíše neformální setkání, které bylo letos 2 dny dlouhé. To znamená možnost přesunu diskuzí ze sálu do restauračních zařízení, a to i s možnými následky na další den konference, o čemž se letos přesvědčil Paul. Vlastní prezentace jsou tedy často také neformální a vtipné (administrátoři nadávají na vývojáře, vývojáři na administrátory a všichni společně na uživatele a manažery) a člověk se tedy může nechat při prezentování trochu unést.
Když teď tak jezdíš po těch konferencích, jak bys srovnal Symposium, ILUG a UKLUG? V čem se liší a co tě na každém z nich přitahuje/odrazuje?
Symposium v ČR je akce řízená IBM a je velmi obchodně zaměřená. UKLUG, obdobně jako ILUG, je uživatelská konference, kde obchodní část je realizování pouze partnery, kteří se starají o financování akce. Zbytek je ve velmi upřímném a přátelském duchu, a to i vzhledem k publikování informací, takže se lidé nebojí říct, co nefunguje, případně pustit ven část neveřejných roadmap.
Lotus Sypomposium je jediná místní akce, a buďme za ní vděčni, kde lidé mimo IBM prezentují zejména z důvodu propagace svého řešení, firmy obecně, případně kvůli utužení spolupráce s IBM. Na UKLUG a ILUG jezdí většina „speakerů“ zejména kvůli přátelským kontaktům a víře ve stejnou barvu (žlutou). Lotusphere, ILUG a případně další obdobné akce jsou jedny z mála příležitostí, kde se tito lidé mohou během roku potkat.
Velmi vždy záleží, jací lidé se na akci sejdou. Loňský ILUG byl velmi akční a živelný, letošní už byl trochu unavenější. UKLUG byl také trochu pozvolnější, což bylo možná také zapříčiněno menší účastí oproti původnímu počtu registrovaných.
Lotusphere se blíží – vyrazíš prezentovat i za velkou louži? Respektive budeš si chtít tento zážitek ještě někdy v budoucnu zopakovat (třeba i na ILUGu, DNUGu, UKLUGu)?
Rád bych prezentoval i dále, jednak mám stále velký prostor pro zlepšování, ale také věřím, že díky velkému množství času, které s těmito technologiemi trávím, mám i lidem co říct. Pokud to pomůže získat nějaké obchodní příležitosti, tak jen lépe. Z tohoto hlediska vychází nejlépe DNUG, ale osobně radši preferuji anglicky mluvící země, i když prezentace v němčině by mohla být také zajímavá výzva.
Lotusphere bych nejdříve musel „okouknout“. Nejsem si ale jist, zda se cesta za oceán, připočtěme-li i náklady na konferenci, v porovnání třeba s ILUGem vyplatí, i když počasí v lednu na Floridě je velmi příjemné. Doufejme jen, že organizátoři budou mít dostatek sil a času tradici ILUGu a UKLUGu udržet.
Máš pocit, že mají tyhle technické prezentace smysl? Že někdo opravdu prozradí své znalosti v takovém rozsahu, aby to někomu dalšímu pomohlo? A že se v tom krátkém čase dá odprezentovat něco, co někoho dalšího posune?
Smysl určitě mají, zdrojů informací není nikdy dost. Navíc spolu s prezentací získáte kontakt na osobu, které se můžete zeptat, když se do problematiky zamotáte. Pokud je akce neformálního charakteru, tak si navíc můžete ušetřit čas se zkoušením technologií, o kterých vám někdo z více povolaných, např. díky napojení přímo na laby IBM řekne, že zatím nemá smysl používat v reálném provozu.
Samozřejmě je třeba vždy vážit poměr mezi poskytovanými informacemi a třeba i kódem, který se dává často volně k dispozici, a obchodním potenciálem, který by se z prodeje toho know-how dal vytěžit. Tyto akce jsou ale o spolupráci a navazování kontaktů, takže by se člověk neměl bát dávat, aby pak měl i co získat.
Ty jsi prezentoval spojení Lotus Notes a DB2, otázka je tedy jasná – má to smysl, kdy a pro koho?
Myšlenka je to určitě záslužná, jelikož může vyřešit několik typických problémů Lotus Notes aplikací. Nese spolu ale značné množství otázek a omezení, které vývojář při použití musí zvážit. Jestliže aplikace bude na DB2 funkcích plně závislá, může zapomenout na replikaci a podobné typické přednosti Lotus Notes. V neposlední řadě musí přesvědčit administrátory, aby to vše drželi v chodu, což podstatně složitější než udržovat Domino samotné.
Jak je to s tou rychlostí – je to pomalejší, rychlejší?
Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na využití. Troufnu si ale tvrdit, že standardní notesová aplikace pouze uložená do DB2 bude vždy pomalejší. DB2 v toto chvíli totiž vlastně pouze supluje file-system a poskytuje data Domino procesům. Co to udělá s rebuildem indexů pohledů si lze celkem snadno představit.
Pokud ale začnete využívat v aplikaci SQL Query view, můžete získat výhodu jak ve funkčnosti, tak i v rychlosti, jelikož select vyhodnocuje DB2.
A na závěr – co prezentace, bude někde zpřístupněná?
Prvně doufám, že třeba bude v blízké budoucnosti možnost podobnou prezentaci udělat i v ČR. Prezentace z UKLUGu bude snad dostupná časem na webu akce. Osobně ještě musím vymyslet, zda se mi podaří poskytnout i demo aplikaci, nebo půjde pouze o slidy.
Pro příště ale doporučuji všem se zajet podívat na akci přímo. Kromě zajímavých informací můžete vsadit i nad pěkné počasí, které letošní akce provázelo, což dokumentují i fotografie.
Atmosféra je tam super, a audience je přející – pozitivní. Vřele doporučuji (ač jsem tam sám nikdy nepřednášel) i když cílovka je většinou z USA…
Rene